fbpx Skip to main content

Przygotowanie jest ważne. Zanim zaczniesz, wyobraź sobie, projekt i przygotuj wszystkie materiały.

BEZPIECZEŃSTWO! zalewanie żywicy w domach, mieszkaniach, pokojach użytkowych. Bez masek, bez rękawiczek. Wszyscy oglądają te wspaniałe filmy jak to leją wiadrami żywicę tworząc wspaniałe blaty. Tam nikt się nie przejmuje bezpieczeństwem, tylko tym by było widowiskowe. A następnie takie zachowania się powielane… 

Najgorszym krokiem do nieudanego projektu jest.. praca w warsztacie który przetrwał trzęsienie ziemi. Nie ma nic gorszego gdy żywica się rozlewa, bąble się tworzą, a do tego żywica spływa w jeden róg, a ty nerwowo biegasz po warsztacie, poszukując niezbędnych narzędzi… zakurzając dookoła. 

Spontaniczne projekty mogą wyjść dobrze, ale jeżeli nie poświęcisz dłuższej chwili na to by zastanowić się nad wykonaniem, efekt końcowy może cię negatywne zaskoczyć. Poukładane narzędzia, w kolejności której będziesz ich potrzebować – to jest WZOROWE przygotowanie. 

 1. Noś odzież ochronną.

Żywica jest produktem toksycznym, więc noszenie rękawiczek jest koniecznością. Noś również maskę. Żywica epoksydowa może powodować alergie i problemy z oddychaniem. Noś okulary ochronne przy wylewaniu i szlifowaniu.. Nie zaszkodzi też nosić ubrania które nie przeszkadzają ci w poruszaniu się. 

 1. Pracuj w idealnych temperaturach.

Żywica będzie działać najlepiej w temperaturze 18 – 24 C. Praca w zbyt niskiej temperaturze może oznaczać, że żywica może wiązać dłużej lub, co gorsza, nie utwardzi się wcale. Jeśli w twoim warsztacie jest zimno, rozważ łączenie ogrzewania. Temperatura jest ważna dla prawidłowego odlewania (usunięcia pęcherzyków) i prawidłowego utwardzenia.

 1. Wybierz swój obszar roboczy.

Twój obszar roboczy musi spełniać cztery krytyczne wymagania. Po pierwsze, musi być wystarczająco duży, aby pasował do przedmiotu obrabianego. Po drugie, musi to być obszar, w którym utrzymuje się temperatura pokojowa 18-24 stopni. Po trzecie, potrzebujesz dostępu do gniazdka elektrycznego dla opalarki. I na koniec, potrzebujesz mieć przestrzeń którą możesz zająć na 24 godziny. 

 1. Przygotuj swoje miejsce pracy.

Po ustawieniu się w optymalnym miejscu do nalewania żywicy epoksydowej nadszedł czas, aby przygotować miejsce pracy. Aby uniknąć rozlania żywicy epoksydowej na powierzchnię, dobrym pomysłem jest rozłożenie grubej folii budowlanej na stole/podłodze warsztatowej.

 1. Nie mieszaj żywicy zbyt szybko.

Dokładnie mieszaj żywicę epoksydową przez 3 minuty. Upewnij się, że zmieniasz swoje ruchy, wykonując ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, w górę i w dół oraz w poprzek. Zróżnicowanie wzoru mieszania pomoże zapewnić dokładne wymieszanie. Zbyt szybkie mieszanie żywicy może sprawić, że będzie ona podatna na powstawanie większej liczby bąbelków.  Pęcherzyki mogą również tworzyć się podczas wlewania żywicy i jest to coś, czego każdy chce uniknąć. Do mieszania możesz użyć naszego wielokrotnego mieszania. 

 1. Zacznij od małych i prostych kształtów.

Zacznij swoją przygodę od małych projektów. Nie będziesz od początku mistrzem i to jest w porządku, ponieważ po drodze wiele się nauczysz.

 1. Wybór odpowiedniej żywicy epoksydowej do swojego projektu.

Rozpoczynając pracę nad jakimkolwiek projektem epoksydowym, ważne jest, aby zacząć od upewnienia się, że masz odpowiednią żywicę epoksydową do pracy. Bez względu na to, jaki rodzaj żywicy epoksydowej wybierzesz, pamiętaj o wymaganiach producenta, aby zapewnić prawidłowe utwardzenie żywicy epoksydowej. Niektóre żywice lepiej nadają się na stoły i duże odlewy, inne na biżuterię, a niektóre najlepiej nadają się do dzieł sztuki. Używaj kompatybilnych barwników i pigmentów, wiele odlewów zostało zniszczonych przy użyciu niewłaściwych lub niekompatybilnych barwników i pigmentów. 

 • Mam żywice. Zrobię sobie z niej projekt. Tak się zaczyna dobry pomysł, lecz szybko pada ponieważ żywica nie nadaję się projektu który został wymyślony. Pamiętaj, żywicę kupujesz pod konkretny projekt. A nie kupujesz żywice, i myślisz co z nią zrobić.
 1. Tworzenie szczelnej i łatwej do usunięcia formy epoksydowej.

Aby rozpocząć, wybierz swój materiał. Płyta meblowa jest dobrym wyborem, ale pamiętaj, że głębsze wylewki, które twardnieją w wyższej temperaturze, mogą stopić okleinę. Po wybraniu odpowiedniego materiału, okej go taśmą, aby zapewnić łatwe odrywanie żywicy epoksydowej.

 1. Przygotuj swój przedmiot.

W zależności od rodzaju projektu, nad którym pracujesz, możesz mieć różne potrzeby w zakresie przygotowania przedmiotu obrabianego do żywicy epoksydowej. Wszelkie miejsca, w których może płynąć żywica epoksydowa, powinny być uszczelnione taśmą, lub silikonem.

 1. Pęknięcia / Gruntowanie drewna.

Pęknięcia  występują, gdy struktura komórkowa drewna kurczy się lub rozszerza podczas suszenia. Aby wypełnić pęknięcia i szczeliny, należy zacząć od nałożenia żywicy epoksydowej w najpłytszy punkt szczeliny i pozwolić jej spłynąć do głębszych zagłębień szczeliny. Pozwala to na ucieczkę powietrza z rozszczepienia i zmniejsza prawdopodobieństwo, że w utwardzonej żywicy epoksydowej zostaną uwięzione pęcherzyki powietrza.

 1. Zapoznaj się z kartami charakterystyki używanej żywicy.

Zawierają one odpowiednie środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas pracy z nim. Jako minimum będziesz musiał nosić rękawiczki, odzież ochronną i pracować w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

 1. Przechowuj żywicę epoksydową zgodnie z informacjami w karcie aplikacji. 

Na ogół żywice epoksydowe przechowuje się w ciemniejszym, suchym miejscu, najlepiej w niezbyt zmiennych temperaturach. Nie lubią upałów, nawet zimy, bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci. Niewłaściwe przechowywanie skraca żywotność żywicy.

 1. Poznaj żywicę.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić z żywicą, dokładnie przeczytaj kartę aplikacji żywicy i zwróć uwagę na jej parametry. Musisz znać proporcje mieszania, maksymalną ilość zmieszaną jednorazowo, czas przydatności do użycia, czas, w którym można rozpocząć wyjmowanie z formy, czas utwardzania i, co najważniejsze, do czego służy głównie żywica.

 1.  Oszacuj czas pracy.

Poświęć dwa razy więcej czasu, niż myślisz, że będziesz potrzebować na pracę z żywicą. Jeśli jesteś początkującym, Jeżeli jesteś początkującym, spędzisz nawet 3x więcej czasu niż doświadczony twórca. Nie spiesz się, bo pośpiech prowadzi do częstszych błędów.

 1. Prowadź dziennik. 

Zapisz ważne rzeczy na temat tego. Ile ważyłeś i jak długo mieszałeś, ile pigmentu i innych składników dodałeś.

 1. Temperatura półproduktów.

Temperatura żywicy oraz temperatura formy odlewniczej powinna być taka sama jak w pomieszczeniu przed odlewaniem. Dlatego pozostaw żywicę z utwardzaczem w pomieszczeniu, najlepiej dobę przed wylaniem. 

 1. Rozdzielacze, woski, spraye.

Dowiedz się, jak działają wszelkie dostępne separatory, których chcesz używać w swojej pracy, o zdecyduj który wybrać.

 1. Użyj precyzyjnej wagi, aby ważyć żywicę.

Dokładne ważenie (szczególnie przy niskich gramaturach jak do wisiorków), utrzymanie dokładnego stosunku mieszania jest bardzo ważne dla późniejszego utwardzenia żywicy

 1. Czas na wylanie.

Po zmieszaniu żywicy z utwardzaczem nie ma odwrotu. Wcześniej zawsze upewnij się, że masz wszystko gotowe (formę, separator, materiały eksploatacyjne, narzędzia…). Podczas wlewania zawsze wylewaj wymieszaną żywicę na coś – np. mieszadło – dzięki czemu możesz lepiej kontrolować przepływ żywicy na powierzchnię formy, ograniczając powstawanie bąbli. 

 1. Nie marnuj żywicy.

Zawsze miej w pogotowiu kilka mniejszych projektów, do których możesz wykorzystać pozostałości z głównego odlewu projektu. Na przykład wypróbuj nowy rodzaj pigmentu. Możesz też spróbować mieszać pigment na różnych etapach utwardzania, aby uzyskać różne efekty.

 1. Usuwanie bąbli. 

Użyj pistoletu na gorące powietrze, suszarki do włosów lub palnika aby wyeliminować bąbelki. Przedmuchuj powierzchnię „gorącym powietrzem” w ciągłym ruchu – aby jej nie przypalić.

 1.  Po odlaniu bąbelki stopniowo docierają do powierzchni. 

Od czasu do czasu sprawdzaj swój odlew i używaj pistoletu na gorące powietrze, aby je wyeliminować.

 1. Dodatkowe przedmioty. 

Włóż przedmiot do żywicy pod kątem, aby uniknąć uwięzienia pęcherzyków pod wystawianym przedmiotem. Nie zapomnij o jego zagruntowaniu. 

 1.  Żywica na rękach.

Jeśli na skórze pojawi się żywica, użyj chusteczek dla niemowląt, działają  bardzo dobrze, usuwając żywicę ze skóry. Użyj ręczników papierowych zwilżonych acetonem, aby usunąć niechciane krople z ociekających powierzchni (np. stołów roboczych). Alternatywnie możesz pozwolić kroplom stwardnieć, a następnie po prostu odkleić żywicę za pomocą pistoletu na gorące powietrze i szpatułki.

 1. Na spokojnie i cierpliwie. 

Jeśli coś pójdzie nie tak, nie zaczynaj od obwiniania żywicy. 99% to prawie zawsze wina operatora. Nie bój się przyznać do błędu, nie bój się prosić o pomoc. Wylewać jak najszybciej, a jeszcze szybciej wyrwać z formy i do szlifowania. To tak nie działa, każda żywica ma inne terminy kiedy można rozformować i poddawać dalszej obróbce.  Ale z reguły zalej, odstaw na 2 tygodnie, i bierz się za pracę.  Szlifowanie niedoschniętej żywicy to katorga dla maszyn jak i samego papieru. Za mocne szlifowanie żywicy która jest jeszcze nie w pełni utwardzona, sprawi że będzie szybko robić się elastyczna pod wpływem ciepła spod papieru, jak i może się przebarwiać. Jeżeli nie masz czasu, ochoty, ani cierpliwości by nauczyć się teorii to jak możesz mieć ochotę i czas na wielogodzinne szlifowanie, i dopieszczanie swojego projektu z żywicy?

 1. Dlaczego frez pęka?

Przy frezowaniu obok posuwu i prędkości bardzo ważnym elementem jest stabilność całej konstrukcji .Brak stabilności frezarki może być jedną z przyczyn pękania frezów. Materiał użyty na konstrukcję frezarki też nie jest bez znaczenia. Kolejnym elementem jest długość samego freza i średnica trzpienia. Trzeba wyeliminować najsłabsze ogniwo, którym najczęściej jest najtańszy frez. 

 1. Dlaczego stoły bądź deski do serwowania są wykonywane głównie z dębu, orzecha i jesionu?

Dąb, orzech ze względu na wysoką twardość i ładny rysunek. Z owocowych też się robi, są twarde i ładnie ubarwione. Z buka rzadziej, jest twardy ale ma mało wyrazisty rysunek. Nie wszyscy o tym wiedzą ale dąb zawiera garbniki i kwasy i niestety aromaty mogą przenikać do potraw co raczej nie jest pożądane. A mało kto odpowiednio przygotowuje drewno po deski do “bliższego kontaktu” z pożywieniem…

 1. Dlaczego frez wydziera małe punkty drewna lub żywicy?

Przyczyn może być wiele, zaczynając od nie wysuszonego drewna, tępy, lub nie odpowiedni frez, nie odpowiednie obroty co do posuwu, za szybki posuw, brak osiowości frezu, (bice) na wirniku. itp. Dąb, buk, orzech .. twarde gatunki na ogół frezują się bez problemu, ale miękkie mają tendencję do wyrywania. Lepiej takie obrabiać na szerokotaśmowych szlifierkach.  I nigdy nie rób tego w heblarce, strugarce. Wiem że tak robią na YT, ale ty tego nie rób. 

 1. Dlaczego mój blat zaczyna się wyginać?

Aby stworzyć blat, używa się jak najszerszych monolitów, lub desek by stworzyć stoły typu rzeka. To nie są deski na schody. lub na podłogę, które docinasz by pasowały usłojeniem. Na stole musi być jeszcze “odpowiednia kompozycja” więc nie możesz sobie pozwolić na kilkanaście klejonek. A więc, im szerszy monolit, tym więcej pracy czeka cię przy zabezpieczaniu przed zwichrowanym. Odpowiednie suszenie, odprężanie przez lalaniem, jak bardzo rygorystyczne warunki w jakich docelowo ma się znaleźć taki blat. Tak więc ogólna kondycja blatu zależna jest głównie od wilgotności, temperatury, ale i sposobu zalewania go żywicą. Wykończenie też ma na celu ograniczenie poruszania się włókien drewna. Pamiętaj że drewno inaczej zachowa się w salonie, inaczej w łazience, a inaczej w saunie.  Z jednej strony może się zwichrować, bo się rozszerza, ale i poprzez gorąco może tak bardzo się skurczyć że popęka. 

 1. Dlaczego stół z taniej  żywicy w ogrodzie jest niekoniecznie dobrym pomysłem?

To jest żywica przemysłowa a nie do mebli. Epoksyd sam w sobie jest narażony na promieniowanie słoneczne i często będzie mógł żółknąć od promieni słonecznych lub deszczu. Dobre żywice posiadają stabilizatory UV, które zapewniają ochronę w 80/90%. Gdy do tego dołożymy dobry lakier to możemy być spokojni.. no prawie. Ta  tania  żywica nie posiada stabilizatorów więc jedyne  może nadawać się do gruntowania.

 1. Jak obliczyć ilość żywicy przy nieregularnych kształtach? 

Możesz na całej długości “kanionu” obmierzać szerokość w odstępach np 10 cm a potem obliczyć z tego średnią. Ale jest rozwiązanie które mało kto przy takich elementach wykorzystuje. Gdy cały projekt jest gotowy do zalania żywicą,  zasyp to np. koralikami, a następnie zbierz je i sprawdź jaką stanowią objętość. gdy uzyskasz wynik, przygotuj mieszankę na podstawie objętości, stosując proporcje podane przez producenta.

 1. Robisz odlew z użyciem natury? 

Zalewanie mokrych/nie wysuszonych kwiatów czy drewna. Nie nie ma na to usprawiedliwienia. Wszystko ma swoje “procedury”. Suszysz, zagruntujesz, zalewasz. Ale wtedy gdy masz pewność co do wilgotności. Unikniesz wtedy odbarwienia, spękania, nie utwardzenia się żywicy, powyginanych batów, itp. 

 1. Wysokiej jakości formy do odlewów.

Brak dokładności w wykonaniu form. Robione na szybko, bez zastanowienia się. pamiętajmy że żywica jest materiałem ciężko poddającym się recyklingowi, i każde nasze odpadki przyczyniają się do większego zanieczyszczenia. Przykładając się do budowy formy unikniesz niespodzianek typu: czemu się nie przykleiło, czemu żywica wycieka, blat jest krzywy, powierzchnia jest nierówna. “ZAWODOWCY” potrafią wykonać taką formę, że praktycznie blat po rozformowaniu nie potrzebuje znacznych obróbek mechanicznych, generujący szkodliwy odpad. 

 1. Szybkie gradacje.

Szybka zmiana gradacji podczas szlifowania. Nie możesz podczas szlifowania zmieniać gradacji papierów szybciej niż  zmiana kół w PITSTOPIE. Z każdą generacją musisz dokładnie przeszlifować cały projekt, a zmienić na drobniejszy możesz dopiero wtedy, gdy pozbędziesz się znacznych niedoskonałości. Jeżeli zostawisz “sprężynki”, następna gradacja ich może nie usunąć. Lub ich usunięcie będzie znacznie bardziej pracochłonne, niż przejście na gradację niżej i poprawienie tego. 

 1. Deski do krojenia.

Tworzenie wyposażenia kuchni z żywicy. Deski do KROJENIA!, łyżeczki, talerze czy nawet popielniczki…  to powinno zostać zakazane. O ile są to deski do “serwowania” o ile upomnisz klienta że ma zakaz na nich kroić, (siekanie na desce będzie odpryskiwać, a reszki trafią do potrawy), to wszystko inne co może mieć bezpośredni kontakt z jedzeniem, nie jest wskazane. Dbajcie o siebie, ale i klienta końcowego, raczej nie chcesz by przez twój produkt  dostał uczulenie?

A na zakończenie:

 • żywica nie wytrzyma temperatury gorącego kubka, jeżeli dla twoich rąk jest za gorąco, dla niej też,
 • większość żywic (tańszych) będzie z czasem żółknąć, 
 • lakier w sprayu.. niekoniecznie dobre rozwiązanie dla produktów które sprzedajesz. Dziś wygląd spoko, ale po miesiącu już nie,
 • cierpliwość jest cholernie ważna w tym rzemiośle,
 • nogi do blatu mocuj tylko na wkładki gwintowane, nie używaj wkrętów do drewna,
 • pokrywając olejem nie popełniaj tego błędu, nie wylewaj go na blat i nie rozcieraj. Olej nakładaj za pomocą rakli. Punktowe wylewanie oleju może skutkować różnym pokryciem i przebarwieniami,
 • ilości barwnika nie da się wykalkulować, po prostu lejesz i widzisz jaki kolor powstaje, ale nie możesz przekroczyć 5% ilości żywicy.
 • niezagruntowane kwiatki, chrobotek, będą się odbarwiać,
 • wilgotność drewna? jak najmniej! a najlepiej poniżej 12%,
 • żywica potrzebuje ok. 20 st. stałej temperatury podczas utwardzania się. Wietrzenie, stawianie wiatraka na pole robocze nie jest  dobrym rozwiązaniem. Efektem może być nie utwardzenie się w pełni, jak i np pękanie żywicy,
 • źle dobrany barwnik może być przyczyną nieutwardzonej się żywicy. Dlatego warto kupować dobrej jakości barwniki, lub kupować je razem z żywicą, od tego samego producenta/dostawcy,

——————————-

Krytykuje dużo, ale i dużo pomagam, wspieram i doradzam.

Podoba Ci się to co robię? Super! Możesz wspierać moje działania stawiając mi kawę ☕️

Nie zapomnij udostępnić!

Otrzymujesz rabat na książkę:-5% NLQLPWZR8L.