fbpx Skip to main content

1. Unikaj zbyt mocnego dociskania.

Wszyscy chcemy jak najszybciej zakończyć szlifowanie i uzyskać najlepsze wykończenie materiału, więc może być kuszące, aby mocniej dociskać szlifierką. Wydaje się, że taka czynność może  przyspieszyć proces szlifowania. Jednak może to powodować problemy, takie jak zawirowania, przecięcia, nierówne szlifowanie i inne problemy, takie jak nadmierne ciepło i obciążenie. Kiedy używasz zbyt dużego nacisku, szlifierka musi wykonać więcej pracy, aby wykonać swoje obroty, co oznacza, że ​​będzie więcej pracy dla silnika i większe tarcie na powierzchni przedmiotu obrabianego.

Praktyczną zasadą jest, aby grawitacja lub ciężar szlifierki i ścierniwa wykonały pracę. Każdy dysk ścierny jest przeznaczony do usuwania pewnej ilości materiału, więc jeśli chcesz usunąć więcej, użyj grubszego ziarna, zamiast mocniej dociskać. Przy prawidłowym szlifowaniu szlifierka powinna swobodnie przesuwać się po powierzchni, jakby się ślizgała.

2. Unikaj szlifowania zbyt szybko lub zbyt wolno.

Ponieważ szlifowanie jest często żmudne, wiele osób chce skończyć szybciej, przesuwając szlifierkę bardzo szybko po obrabianym elemencie. Jednak, podobnie jak w przypadku większości rzeczy, w których ważna jest jakość i dbałość o szczegóły, przesuwanie szlifierki w kontrolowanym i równym tempie po powierzchni zapewnia najlepsze wyniki,  zbyt szybkie poruszanie się może prowadzić do słabych wyników, z fragmentami niewystarczająco oszlifowanymi lub całkowicie pominiętymi, a zbyt powolne posuwanie się może prowadzić do nadmiernego szlifowania. Jednak znalezienie „odpowiedniej” prędkości będzie oznaczać przyjemne, równe szlifowanie całego elementu.

3. Unikaj pracy szlifierki przy wysokich lub zbyt niskich obrotach.

Niezależnie od tego, czy używasz szlifierki elektrycznej, czy pneumatycznej, posiadanie odpowiedniej prędkości szlifierki (obr./min) do danego zastosowania będzie kluczem do uzyskania wysokiej jakości wykończenia i uniknięcia problemów, takich jak zawirowania podczas szlifowania.

W przypadku szlifierek pneumatycznych głównymi czynnikami wpływającymi na prędkość obrotową jest ciśnienie powietrza i dobre smarowanie maszyny. Szlifierki pneumatyczne mają również regulator prędkości, który pozwoli użytkownikowi zwiększać i zmniejszać prędkość maszyny.  

Szlifierki elektryczne są wyposażone w opcję ustawienia prędkości, która umożliwia użytkownikowi zmianę mocy / obrotów.  . Na potrzeby tego artykułu wystarczy powiedzieć, że zakres 10 000 obr./min będzie idealny do większości zastosowań związanych z obróbką drewna, chyba że aplikacja wymaga bardzo precyzyjnej kontroli.

4. Unikaj uruchamiania szlifierki w powietrzu i zatrzymywania jej, gdy nadal znajduje się na powierzchni roboczej.

Ta podstawowa technika ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia tworzenia zawirowań na początku i na końcu szlifowania. Powód: kontakt z obrabianym przedmiotem, gdy szlifierka już się porusza, utrudni dobry kontakt z powierzchnią; a na końcu zatrzymanie szlifierki, gdy nadal znajduje się na przedmiocie obrabianym, oznacza, że ​​szlifierka zwolni, gdy nadal będzie w kontakcie, więc nadal będzie szlifować powierzchnię. Może to prowadzić do nierównego szlifowania.

5. Unikaj używania szlifierki pod kątem.

Używając szlifierki pod kątem, nie rozwiązujesz problemu, a raczej tworzysz obszar, który jest szlifowany bardziej niż inny, co prowadzi do nierównej powierzchni, a tym samym do nierównego wykończenia. Dodatkowo doprowadzi to do zniszczenia dysków / arkuszy i spowoduje uszkodzenie podkładki zapasowej, wymagając jej wcześniejszej wymiany.

Jeśli na Twojej powierzchni występują nierówności, najlepszym rozwiązaniem, w zależności od nasilenia problemów i rodzaju wykończenia, którego będziesz używać, byłoby przejście na grubszy papier.

Wniosek

Uzyskanie świetnego wykończenia nie musi być trudne. Przestrzeganie kilku prostych technik i stosowanie wysokiej jakości materiałów ściernych pomoże sprawić, że proces będzie przebiegał sprawnie i płynnie.  

Leave a Reply

Otrzymujesz rabat na książkę:-5% NLQLPWZR8L.