Meble z czarnego dębu [Black Oak] - Epoksydowa.pl Skip to main content

Czarny dąb ma wiele unikalnych i pięknych cech, dzięki czemu jest wysoko ceniony przez rzemieślników wykonujących przedmioty o najwyższej jakości.

Czarny Dąb Sovalab
Czarny Dąb Sovalab Deska Czarego Dębu 7
Czarny Dąb Sovalab Deska Czarego Dębu 1
Czarny Dąb Sovalab Deska Czarego Dębu 10
Czarny Dąb Sovalab Deska Czarego Dębu 8
Czarny Dąb Sovalab Deska Czarego Dębu 9
Czarny Dąb Sovalab Deska Czarego Dębu 11

Wilgotność

12

1200

Suszone płyty dębowe mają wilgotność od 10% do 14%. Ciężar wysuszonych płyt torfowiskowych może osiągnąć do 1200 kg na metr sześcienny.

Długość: 200 – 700 cm

Small 797

Szerokość: 40 – 80 cm

Small 814

Grubość: 2 – 10 cm

Small 802

Czarny dąb.

dąb kopalny, dąb wykopaliskowy, polski heban

Co to właściwie jest?

 To bardzo cenny rodzaj drewna, którego złoża są rzadsze od złóż diamentowych. Najczęściej wykopuje się go w żwirowniach, torfowiskach lub rzekach, gdzie leżał pod ziemią od kilkuset do kilku tysięcy lat. Wiek i warunki z jakich wydobywany jest ten surowiec, decydują o jego niezwykłej, ciemnej barwie i wyjątkowej twardości. To rzadka forma drewna, która jest porównywana z najdroższymi tropikalnymi drzewami liściastymi. W parze z wysoką jakością idzie też wysoka cena, dlatego produkcją mebli z tego surowca zajmują się tylko nieliczni. 

Czarny dąb nie jest nazwą gatunku drewna, lecz zatopionych pni dębowych. Drzewa dębowe, które w wyniku zdarzeń naturalnych lub działalności człowieka znalazły się pod ziemią lub wodą przechodzą przemianę. Ten trwający niekiedy kilka tysięcy lat proces reakcji zachodzących pomiędzy związkami drewna dębowego, czyli garbnikami, a solami zawartymi w wodzie zmienia jego kolor i właściwości. W wyniku tych reakcji drewno ulega trwałemu przebarwieniu – od koloru palonej kawy, aż do głębokiej czerni. Zmiany chemiczne i fizyczne, jakie zachodzą na przestrzeni wieków sprawiają, iż drewno staje się jeszcze twardsze. W wyniku zwiększenia gęstości – ten surowiec jest jednym z najtwardszych, a jednocześnie jednym z najtrudniejszych do obróbki gatunków drewna. To wszystko sprawia, że czarny dąb jest uznawany za jeden z najbardziej luksusowych surowców na świecie.

Czarny dąb. Dzieło sztuki

Trudności w pozyskaniu materiału, wyjątkowo długi czas produkcji, skomplikowane procedury związane z obróbką surowca to wszystko składa się na wysoką cenę. Jeden stół z czarnego dębu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trudno rozpatrywać produkty z tej serii tylko w kategorii czysto użytkowej jako stół do jadalni, czy salonu. To również dzieła sztuki, które stanowią piękny i zarazem ważny element wystroju wnętrza.

Czarny dąb po wysuszeniu jest mocno niestabilny. W dodatku jego krawędzie wyglądają jak węgiel drzewny i mogą się łatwo kruszyć. Wykorzystanie przezroczystej żywicy pozwoliło nam na związanie tego surowca, a tym samym zachowanie tych pięknych i wiekowych elementów w całości. Powierzchnia blatu stołu stanowi około 80% – 90% odkryty materiał, czyli czarny dąb w czystej postaci. Dzięki temu mamy namacalny kontakt z historią. Pozostałe 10%-20% to spojenia, wypełnienia i krawędzie wykonane z przezroczystej żywicy. Żywica epoksydowa jest bardzo twardym i trwałym materiałem. 

Zajmujące się wydobywaniem surowców mineralnych przedsiębiorstwa nie mają ani odpowiedniego sprzętu do wydobywania i załadunku sporadycznie napotykanych znalezisk czarnego dębu, ani odpowiedniego doświadczenia załogi. Najlepiej więc byłoby powierzyć znaleziska specjalistycznym firmom, ale takowych niestety brak. Dlatego właśnie, niewątpliwie cenny surowiec drewna kopalnego, bywa najczęściej marnowany zupełnie, albo wskutek niewłaściwego z nim postępowania  w dużej mierze ulega zniszczeniu. Jest traktowany jako przeszkoda w eksploatacji głównego surowca i przeważnie pozostawiany w wyrobisku poeksploatacyjnym.  

Posiadanie mebli wykonanych z czarnego dębu w carskiej Rosji było karane śmiercią. Jedynymi ludźmi, którzy bez obaw o własne życie mogli się cieszyć tym przejawem luksusu, była rodzina władcy. Stosowany był do produkcji stylowych mebli rękodzielniczych, biżuterii, jako materiał rzeźbiarski oraz do wykonania najtrwalszych podłóg. Dziś meble z takiego drewna może posiadać każdy, jeśli tylko… pozwala na to jego portfel,  a mebli, które w chwili wybuchu rewolucji bolszewickiej, znajdowały się w Carskim Siole, do dziś nie odnalazł nikt. Podobnie jak Bursztynowej Komnaty.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych