fbpx Skip to main content

Choć to 12-14% to standard wśród wielu producentów mebli – poniżej przyjrzymy się dokładnie, co to oznacza i dlaczego możemy, a może nie, stosować się do tej zasady.

Negatywne konsekwencje nakładania żywicy epoksydowej na mokre drewno

Zaburzanie utwardzania się epoksydu:

Jest to najbardziej prawdopodobny i najczęstszy problem podczas nakładania żywicy epoksydowej na mokre drewno. Reakcje chemiczne zachodzące między dwiema częściami żywicy epoksydowej są odpowiednio dobrane i odmierzone, więc kiedy dołożymy do tego wilgoć, mokre drewno, może to spowodować niewłaściwe utwardzenie żywicy epoksydowej.

Drewno może się wygiąć:

To także poważny problem, który może zrujnować cały projekt. Drewno po wyschnięciu skurczy się, dodatkowo możliwe jest pęknięcie i zniekształcenie żywicy epoksydowej. Może również się wypaczać, powodując, że cały twój blat nie będzie już równy. 

Czy kiedykolwiek dobrym pomysłem jest nałożenie żywicy epoksydowej na mokre drewno?

Jak na mebel, nie. Nie chcesz narażać integralności projektu tylko po to, aby zrobić to kilka dni lub tygodni wcześniej.  I to jest temat nie podlegający dyskusji, Drewno musi być suche, i niejednokrotnie o tym pisaliśmy.

Skąd mam wiedzieć, że moje drewno jest wystarczająco suche, aby pracować z żywicą epoksydową?

Zacznij od kupna drewna suszonego w suszarni, a jeśli je przechowujesz, rób to suchym miejscu (w razie potrzeby użyj osuszacza). Najlepiej byłoby zainwestować niewielką kwotę w ręczny miernik wilgotności. Nie kupuj najtańszego, najtańsze są niekoniecznie dokładne w wynikach.

Jak wysuszyć drewno w domu?

  1. Rozetnij go grubiej niż to konieczne. Jak wspomniano powyżej, drewno kurczy się w miarę wysychania, więc pamiętaj, aby pozostawić trochę zapasu do obróbki.
  2. Przygnieć deski. Drewno może się wypaczać, Obciążanie drewna może pomóc w utrzymaniu kształtu i zniwelować pękanie.
  3. Jeśli drewno jest bardzo mokre, zakryj lub zamaluj j końce drewna. Jest to najbardziej porowaty odcinek, dlatego najszybciej traci i nabiera wilgoci. Może to prowadzić do pęknięć w drewnie.
  4. Dodaj źródło ciepła, może pomóc w powolnym dodawaniu ciepła, aby drewno nie wysychało zbyt szybko, co zapewni mniejsze popękania czy zwichrowania
  5. Regularnie sprawdzaj zawartość wilgoci. Musisz kontrolować prędkość wysychania i w razie potrzeby ograniczać ciepło. Korzystanie z miernika pomoże ci dokładnie wiedzieć, na jakim etapie jesteś.

Jest wiele innych drobiazgów, dodawanie wentylatorów, osuszanie itp., ale wykonanie powyższego powinno wystarczyć do wysuszenia kilku płyt w domu.

Otrzymujesz rabat na książkę:-5% NLQLPWZR8L.