Czy mokre drewno nadaje się do żywicy epoksydowej? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Choć to 12-14% to standard wśród wielu producentów mebli – poniżej przyjrzymy się dokładnie, co to oznacza i dlaczego możemy, a może nie, stosować się do tej zasady.

Negatywne konsekwencje nakładania żywicy epoksydowej na mokre drewno

Zaburzanie utwardzania się epoksydu:

Jest to najczęstszy problem podczas nakładania żywicy epoksydowej na mokre drewno. Reakcje chemiczne zachodzące między dwiema częściami żywicy epoksydowej są odpowiednio dobrane i odmierzone, więc kiedy dołożymy do tego wilgoć, mokre drewno, może to spowodować niewłaściwe utwardzenie żywicy epoksydowej.

Drewno może się wygiąć:

To także ważny problem, który może zrujnować cały projekt. Drewno po wyschnięciu skurczy się, dodatkowo możliwe jest pęknięcie i zniekształcenie żywicy epoksydowej. Może również się wypaczać, powodując, że cały twój blat nie będzie już równy. 

Skąd mam wiedzieć, że moje drewno jest wystarczająco suche, aby pracować z żywicą epoksydową?

Zacznij od kupna drewna suszonego w suszarni, a jeśli je przechowujesz, rób to suchym miejscu. Najlepiej byłoby zainwestować niewielką kwotę w miernik wilgotności. Nie kupuj najtańszego, najtańsze są niekoniecznie dokładne w wynikach.

Jak wysuszyć drewno w domu?

  1. Rozetnij go grubiej niż to konieczne. Jak wspomniano powyżej, drewno kurczy się w miarę wysychania, więc pamiętaj, aby pozostawić trochę zapasu do obróbki.
  2. Przygnieć deski. Drewno może się wypaczać, Obciążanie drewna może pomóc w utrzymaniu kształtu i zniwelować pękanie.
  3. Jeśli drewno jest bardzo mokre, zakryj lub zamaluj j końce drewna. Jest to najbardziej porowaty odcinek, dlatego najszybciej traci i nabiera wilgoci. Może to prowadzić do pęknięć w drewnie.
  4. Dodaj źródło ciepła, może ono pomóc w powolnym dodawaniu ciepła, aby drewno nie wysychało zbyt szybko, co zapewni mniejsze popękania czy zwichrowania

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych