Dlaczego mój odlew z żywicy jest matowy? - Epoksydowa.pl Skip to main content

To czy jesteś fanem matowych czy błyszczących wykończeń, to zdecydowanie osobista preferencja i jest wiele plusów dla obu stylizacji. 

Jednak większość osób, które dopiero zaczynają swoją twórczość z żywicą epoksydową chce, aby ich żywica była błyszcząca, ale też nie wymagająca dodatkowego wysiłku pracy. 

Pytanie pt: „Dlaczego moja żywica nie błyszczy, kiedy wyjmuję ją z formy?” jest jednym z najczęstszych pytań początkujących z biżuterią żywiczną. Emocje jakie odczuwasz przy pierwszych próbach szybko przekształcają się w rozczarowanie, gdy odlew wyszedł z matowym wykończeniem. 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, i jeszcze przed wylaniem żywicy do formy, można sprawdzić czy będzie matowa, czy błyszcząca. 

Wszystko zależy od powierzchni formy. 

Jeśli forma została wykonana z gładkiego przedmiotu, takiego jak np. szkło, powierzchnia formy będzie równie błyszcząca jak szkło. Ale co ważniejsze, tak samo będzie z każdym kawałkiem żywicy, który z tej formy odlejesz. 

Z drugiej strony, jeśli forma została wykonana z matowego, chropowatego przedmiotu, to każdy kawałek żywicy odlany z formy również będzie matowy, z wyczuwalną teksturą.

Matowa żywica pochłania światło, dzięki czemu kolory są bardziej spłaszczone i bardziej stonowane. W błyszczącym odlewie kolory wyglądają na bardziej nasycone i żywe. Tak jak szklane, kolorowe kulki. 

Dwa różne wykończenia, a jeden kolor żywicy, zobaczysz że tekstura formy wpływa na sposób, w jaki postrzegamy kolor! 

Jeżeli chcesz mieć odlewy żywiczne z wysokim połyskiem i transparentnością, używaj błyszczących forem silikonowych.

Ale jest inny sposób na uzyskanie wysokiego połysku, jeśli zaczynasz od mniej błyszczącej formy. Jeśli kawałki żywicy wydają się matowe i pozbawione życia po wyjęciu ich z formy, ożyw je, polerując. Wymaga to znacznie więcej czasu i pracy, ale jest to całkowicie warte wysiłku!

Teraz, kiedy znasz już przyczynę, wydaje się, że jest to całkowicie oczywiste: żywica epoksydowa nabiera połysku od wykończenia formy. Oznacza to, że chociaż żywica ma wyjątkowo wysoki połysk po utwardzeniu, może wyglądać matowo, a nawet szorstko. 

Czyszcząc kubki po mieszaniu, odrywając resztki żywicy z folii ochronnej, a nawet z taśmy którą uszczelniasz formy, w każdym z tych przypadków, żywica będzie mieć inną teksturę, oczywiście od strony przylegania do wyżej wymienionego przedmiotu.

Czy formy silikonowe nadają się do odlewania z żywicy?

Formy silikonowe to doskonały wybór do odlewania żywicy epoksydowej, ponieważ silikon doskonale nadaje się do odtworzenia doskonałych detali, jest elastyczny i trwały. A co najważniejsze, żywica epoksydowa się do niej nie przyklei! 

Coś jeszcze wpływa na połysk żywicy?

Tak, dodatkowe czynniki które mają wpływ na to że żywica wygląda mętnie na powierzchni, ale i wewnątrz odlewu to mn.:

  • tłusty/stary barwnik,
  • tłusta forma, dotykana palcami, nieoczyszczona,
  • zła temp utwardzania,
  • duża wilgotność w pomieszczeniu,
  • zmienne warunki, czyli np. wysokie zmiany temp ( czyt. praca w garażu),
  • źle odmierzone proporcje
  • źle wymieszane
  • stara żywica.

Tak na marginesie, pamiętaj ze formy nie są wieczne, kupując najtańsze formy masz możliwość wykonać ograniczoną ilość odlewów. Niepewnej jakości formy rozwarstwiają się, pękają na zagięciach, a dodatkowo tracą swoje właściwość i przez które zwyczajnie przykleja się do nich żywica.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych