Dlaczego żywica epoksydowa żółknie? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Jeśli pracujesz z żywicą epoksydową przez dłuższy czas, prawdopodobnie zauważyłeś, że po pewnym czasie ma tendencję do żółknięcia. Czasami oczywiście nie stanowi to problemu, ale są projekty, w których potrzebujesz tego uniknąć. Zobaczmy więc, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.

Dlaczego żywica epoksydowa zmienia kolor na żółty: żywica epoksydowa została wystawiona na działanie któregokolwiek lub wszystkich z poniższych czynników – światło UV, wysokie temperatury i/lub nadmierne ilości wody. Tutaj nie wiele można zrobić po fakcie, ale jest możliwe, aby ograniczyć lub utrudniać żółknięcie jeśli podejmie się odpowiednie środki zapobiegawcze.

Możliwe przyczyny żółknięcia żywicy epoksydowej

Nie wszystkie formy żywicy epoksydowej żółkną i można kupić żywicę epoksydową o specjalnej formule, która nie zmienia koloru, ale większość form zmieni kolor i są tego trzy główne powody:

  1. Ekspozycja na światło UV – to bez wątpienia najczęstszy powód zmiany koloru żywicy epoksydowej, a za chwilę sprawdzimy, jak to działa.
  2. Wystawienie na działanie wysokiej temperatury przez dłuższy czas – jest to mniej powszechne, ale może się zdarzyć, jeśli pozostawisz zapasy żywicy epoksydowej w miejscu, w którym nie jest kontrolowana temperatura, lub gotowy produkt zostanie umieszczony w miejscu bez kontrolowanej temperatury. 
  3. Wystawienie na działanie wody – jeśli wybrałeś naprawdę kiepskie miejsce do przechowywania żywicy epoksydowej lub jeśli wielokrotnie otwierałeś i zamykałeś pojemnik z żywicą, pozwalając na zanieczyszczenie żywicy wilgocią z powietrza lub jeśli gotowy wyrób umieszcza się w wilgotnym miejscu i/lub regularnie wystawia na działanie wody. 

Warto zauważyć, że żółknięcie żywicy epoksydowej samo w sobie nie jest szkodliwe i nie powinno powodować żadnych poważnych uszkodzeń właściwości żywicy, ale może być trochę nieestetyczne.

Mechanizm przebarwień UV i żywicy epoksydowej

Ekspozycja na światło UV jest najczęstszą przyczyną żółknięcia żywicy epoksydowej, a to dlatego, że UV jest składnikiem naturalnego światła. UV jest łagodną formą promieniowania, które może być niebezpieczne dla zdrowia, w przypadku długotrwałej ekspozycji i może powodować mutacje genetyczne i raka.

Jednak wpływ promieniowania UV na żywicę epoksydową różni się od wpływu promieniowania UV na ludzką skórę. W żywicy z biegiem czasu promieniowanie UV wzbudza cząsteczki polimerów i powoduje ich rozpad . To naturalny efekt ekspozycji na światło.

Żółknięcie zaczyna się natychmiast po wystawieniu żywicy na działanie światła, chociaż może upłynąć trochę czasu, zanim stanie się zauważalne dla oka. Delikatny żółty kolor może pojawić się już po 24 godzinach od ekspozycji na promieniowanie UV, ale im dłużej żywica epoksydowa pozostaje w świetle, tym gorzej.

Wykazano, że po ekspozycji na światło UV żywica epoksydowa nadal żółknie, nawet jeśli zostanie umieszczona w miejscu bez światła.

Jak zapobiec żółknięciu żywicy epoksydowej?

Najprostszym sposobem na powstrzymanie żółknięcia żywicy epoksydowej, jest zakup żywicy epoksydowej o specjalnej formule, która nie żółknie.

Jeśli jednak pracujesz już z żywicą epoksydową, która nie ma specjalnego blokera – istnieją sposoby, aby zmniejszyć szybkość, z jaką żywica epoksydowa zmienia kolor, chociaż nie można całkowicie zapobiec zmianie.

  1. Użyj lakieru. Jeśli zdecydujesz się na użycie lakieru, musisz upewnić się, że powierzchnia jest dokładnie wyczyszczona przed jego dodaniem, a także możesz zeszlifować powierzchnię żywicy, aby uzyskać najlepsze połączenie między lakierem a żywicą epoksydową. Dodatkową zaletą stosowania lakieru na żywicy epoksydowej jest to, że pomaga zapobiegać zabrudzeniu przez rozlane płyny, a także zapobiega blaknięciu powierzchni.
  2. Trzymaj żywicę epoksydową z dala od światła UV. Są miejsca, w których ekspozycja na światło UV może być minimalna. Pomieszczenie bez okien, takie jak te powszechnie spotykane w magazynach, na przykład, w których używane jest tylko oświetlenie elektryczne, nie będzie miało żadnego promieniowania UV, które sprawia że żywica staje się słomkowa.
  3. Wybierz barwnik do żywicy o żółtym zabarwieniu lub podobnym odcieniu (na przykład zielenie) lub ciemnym odcieniu (czarny). Jeśli wybierzesz kolor swojej żywicy epoksydowej, aby zamaskować żółknięcie, nie powinieneś tego zauważać, gdy nastąpi proces żółknięcia.

Specjalna formuła żywicy epoksydowej (HALS)

Można śmiało powiedzieć, że istnieje wiele zastosowań żywicy epoksydowej, gdzie po prostu nie ma znaczenia, czy żywica epoksydowa żółknie . Pomyśl na przykład o zastosowaniu przemysłowym lub morskim, nikt nie będzie miał nic przeciwko, jeśli nastąpi zmiana koloru, ponieważ przeznaczenie żywicy jest raczej praktyczne niż estetyczne. 

Z pewnością nie ma potrzeby, aby żywica pozostawała przezroczysta w wielu domowych projektach DIY. W rzeczywistości najczęstszą potrzebą jasnego wykończenia, które pozostaje przejrzyste, są projekty artystyczne . W tych projektach artysta może bezpośrednio potrzebować żywicy epoksydowej jako przezroczystego środka do powlekania, który nie żółknie z czasem.

Istnieją specjalne żywice epoksydowe, które muszą zawierać dwa dodatkowe czynniki, aby zachować przejrzystość:

  1. Stabilizator odporny na promieniowanie UV – jest to substancja chemiczna, która ma na celu ograniczenie wpływu światła UV na cząsteczki związków w żywicy epoksydowej
  2. Hindered Amine Light Stabilizer (HALS) – jest to substancja chemiczna, która jest głównie stosowana do ochrony polimerów przed skutkami fotooksydacji (wolny rodnik powstaje, gdy UV rozszczepia cząsteczkę i zasadniczo tworzy atom z tylko jednym elektronem, a nie parą elektronów preferuje jego strukturę – te wolne rodniki są wysoce reaktywne i powodują większe uszkodzenia struktury żywicy epoksydowej, jeśli ich działanie nie jest utrudnione) w żywicy epoksydowej. Uważa się, że jest to najlepszy możliwy mechanizm zapobiegania żółknięciu żywicy epoksydowej. 

Mechanizm działania – Wikipedia. 

HALS nie pochłaniają promieniowania UV, ale działają hamująco na degradację polimeru poprzez ciągłe i cykliczne usuwanie wolnych rodników , które powstają w wyniku fotooksydacji polimeru. Cały proces jest czasami określany jako cykl Denisowa , za Evguenii T. Denisov  i jest niezwykle złożony.  Ogólnie, HALS reagują z początkowym polimerowym rodnikiem peroksylowym (ROO•) i rodnikami alkilopolimerowymi (R•) utworzonymi w reakcji polimeru i tlenu, zapobiegając dalszemu utlenianiu rodnikowemu. W wyniku tych reakcji HALS są utleniane do odpowiednich rodników aminoksylowych (R 2 NO• cf TEMPO), jednak są one w stanie powrócić do swojej początkowej formy aminowej poprzez szereg dodatkowych reakcji rodnikowych. Wysoka wydajność i trwałość HALS wynika z tego cyklicznego procesu, w którym HALS są raczej regenerowane niż zużywane podczas procesu stabilizacji.Początkowa reakcja HAL z polimerowym rodnikiem nadtlenkowym: ten etap stabilizuje polimer i przekształca HAL w jego formę aminoksylową

Dlaczego utwardzacz zmienia kolor?

Oprócz stwierdzenia, że ​​żywica epoksydowa może zmieniać kolor, możesz również zauważyć, że utwardzacz również staje się żółty i odbarwia się w butelce , w której go trzymasz. 

Nie jest to jednak spowodowane światłem UV, ale raczej utlenianiem związków w samej butelce. Po otwarciu nowej butelki utwardzacza epoksydowego i wpuszczeniu powietrza do butelki rozpoczyna się ten proces i nie ma możliwości jego spowolnienia. Dlatego otwieraj swoje żywice, dopiero przed wykonaniem projektu.

Większe butelki są gorsze

Tak więc jest to bardziej powszechny problem w dużych butelkach utwardzacza, które zwykle przechowuje się w warsztacie przez jakiś czas, niż w małych butelkach, które zwykle są szybciej opróżnianie.

To nie jest poważny problem

Na szczęście to żółknięcie nie jest poważnym problemem przy stosowaniu utwardzacza . Czemu? Ponieważ najpierw rozcieńczasz utwardzacz dodając do niego żywicę. Następnie rozprowadzasz go cienką warstwą, dzięki czemu wszelkie przebarwienia są ledwo (jeśli w ogóle) zauważalne. 

Proces utleniania utwardzacza zostaje zatrzymany, gdy jest on wymieszany z żywicą . Więc nie będzie dalszego żółknięcia. 

Wniosek

Teraz już wiesz, dlaczego żywica epoksydowa zmienia kolor na żółty: żywica epoksydowa została wystawiona na działanie któregokolwiek lub wszystkich z poniższych czynników – światła UV, wysokich temperatur i/lub nadmiernej ilości wody. Wiesz też, co możesz zrobić, aby temu zapobiec – używając lakierów, specjalnej żywicy epoksydowej, ograniczając światło UV.

Mamy nadzieję, że dzięki temu Twój kolejny projekt z użyciem żywicy epoksydowej będzie nieco łatwiejszy.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych