Żywica epoksydowa jest materiałem termoutwardzalnym, co oznacza, że twardnieje pod wpływem ciepła. Jeśli żywica epoksydowa zaczyna się gotować, może to być spowodowane przez nadmierne ciepło samej mieszanki, ale i podwyższonej temperatury powietrza w warsztacie.
Im większa objętość żywicy, tym więcej ciepła i tym szybciej się utwardza. Jest to jedna z podstaw odlewania żywicy, więc brak świadomości tego może być niebezpieczny!

Żywica może się nagrzewać nawet do punktu zapłonu. Dlatego większość żywic ma maksymalną grubość podaną w instrukcjach.
Co to jest reakcja egzotermiczna? Dlaczego żywica się gotuje?
Po zmieszaniu części A (żywica) i części B (utwardzacz) zaczynają tworzyć się nowe wiązania chemiczne, powodując epoksydową reakcję egzotermiczną. Energia jest uwalniana w postaci ciepła, gdy mieszanina katalizuje.
Dlaczego żywica epoksydowa może się przegrzewać
- Warstwa jest zbyt gruba
Każdy system żywic epoksydowych ma „bezpieczną” głębokość wylewania w temperaturze pokojowej. Jeśli przekroczysz tę głębokość, ilość ciepła w mieszance staje się problematyczna. - Temperatura otoczenia jest zbyt wysoka
Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie lub mocno ogrzewasz warsztat – zaleca się schłodzenie miejsca, w którym chcesz wylać żywicę. Idealna temperatura do pracy żywicą to przedział pomiędzy 20-22 st. Celsjusza. - Materiał lub forma nie przenosi odpowiednio ciepła
Weź pod uwagę właściwości izolacyjne używanych materiałów. Jeśli element zatrzymuje ciepło, temperatura żywicy epoksydowej również wzrośnie. Używaj pp, aluminium – unikaj drewna. - Żywica epoksydowa została podgrzana przed wylaniem
Jeśli pracujesz w chłodnym środowisku i musisz wykonać gorącą kąpiel żywicy epoksydowej aby prawidłowo wymieszać, poczekaj na jej ochłodzenie aż jej temperatura wróci do pokojowej. Jeżeli wylejesz podgrzaną żywicą epoksydową, przyspieszy to reakcję chemiczną. - Poprzednia warstwa nie ostygła przed nałożeniem kolejnej
Jeśli wykonujesz wiele warstw, upewnij się, że poprzednia warstwa ostygła do temperatury pokojowej przed nałożeniem kolejnej warstwy. Ciepło wzrasta i górna warstwa może się przegrzać, jeśli poprzednia warstwa nadal oddaje ciepło. - Mieszanie w wąskim wiadrze.
Zawsze polecam stosowanie szerokiego i niskiego wiarda/naczynia niż wąskiego. Nawet stosowanie żywicy do głębokiego zalewania ma możliwość zagotowania się, jeśli mieszamy dużą partię mieszanki w dość wąskim wiadrze.
Jak zapobiegać przegrzaniu żywicy epoksydowej?
- Wymieszaj tylko tyle, ile potrzebujesz.
Żywica epoksydowa w kubku lub wiadrze będzie bardziej egzotermiczna niż żywica epoksydowa, która jest już rozprowadzona. Aby zapobiec problemom z gorącą mieszanką, mieszaj tylko tyle, ile potrzebujesz w danym momencie i w małych partiach, aż przyzwyczaisz się do sposobu działania systemu. - Cienkie warstwy.
W przypadku dużych odlewów należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli wylewasz obszar o dużej objętości, masz dwie opcje:
– wylewanie warstwowo,
– zastosowanie żywicy do głębokich odlewów. - Schłodź miejsce pracy.
Czas żelowania podany na karcie danych dotyczy określonej temperatury i masy. Jeśli zwiększysz temperaturę o 10 st. C, skrócisz czas żelowania o połowę. Przestrzegaj danych z karty producenta żywicy. - Praktyka czyni mistrza
Jeśli po raz pierwszy pracujesz z żywicą epoksydową, wykonaj kilka krótkich prób, aby zrozumieć chemię i to, co wydarzy się na różnych głębokościach. Należy pamiętać, że każdy system żywic epoksydowych jest inny i często występują znacznie różnice w systemach.
Należy również upewnić się, że stosuje się żywicę zgodnie z instrukcjami producenta i że przechowuje się ją w odpowiednich warunkach, aby zapobiec takim reakcjom.