Dlaczego żywica się gotuje? I jak sobie z tym radzić? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Żywica epoksydowa jest materiałem termoutwardzalnym, co oznacza, że twardnieje pod wpływem ciepła. Jeśli żywica epoksydowa zaczyna się gotować, może to być spowodowane przez nadmierne ciepło samej mieszanki, ale i podwyższonej temperatury powietrza w warsztacie.

Im większa objętość żywicy, tym więcej ciepła i tym szybciej się utwardza. Jest to jedna z podstaw odlewania żywicy, więc brak świadomości tego może być niebezpieczny! 

Co to jest rumieniec aminowy i wykwit aminowy w projektach żywicznych?

Żywica może się nagrzewać nawet do punktu zapłonu. Dlatego większość żywic ma maksymalną grubość podaną w instrukcjach. 

Co to jest reakcja egzotermiczna? Dlaczego żywica się gotuje?

Po zmieszaniu części A (żywica) i części B (utwardzacz) zaczynają tworzyć się nowe wiązania chemiczne, powodując epoksydową reakcję egzotermiczną. Energia jest uwalniana w postaci ciepła, gdy mieszanina katalizuje.

Dlaczego żywica epoksydowa może się przegrzewać

 1. Warstwa jest zbyt gruba 
  Każdy system żywic epoksydowych ma „bezpieczną” głębokość wylewania w temperaturze pokojowej. Jeśli przekroczysz tę głębokość, ilość ciepła w mieszance staje się problematyczna.
 2. Temperatura otoczenia jest zbyt wysoka
  Jeśli mieszkasz w ciepłym klimacie lub mocno ogrzewasz warsztat – zaleca się schłodzenie miejsca, w którym chcesz wylać żywicę. Idealna temperatura do pracy żywicą to przedział pomiędzy 20-22 st. Celsjusza.
 3. Materiał lub forma nie przenosi odpowiednio ciepła
  Weź pod uwagę właściwości izolacyjne używanych materiałów. Jeśli element zatrzymuje ciepło, temperatura żywicy epoksydowej również wzrośnie. Używaj pp, aluminium – unikaj drewna.
 4. Żywica epoksydowa została podgrzana przed wylaniem
  Jeśli pracujesz w chłodnym środowisku i musisz wykonać gorącą kąpiel żywicy epoksydowej aby prawidłowo wymieszać, poczekaj na jej ochłodzenie aż jej temperatura wróci do pokojowej. Jeżeli wylejesz podgrzaną żywicą epoksydową, przyspieszy to reakcję chemiczną.
 5. Poprzednia warstwa nie ostygła przed nałożeniem kolejnej
  Jeśli wykonujesz wiele warstw, upewnij się, że poprzednia warstwa ostygła do temperatury pokojowej przed nałożeniem kolejnej warstwy. Ciepło wzrasta i górna warstwa może się przegrzać, jeśli poprzednia warstwa nadal oddaje ciepło.  
 6. Mieszanie w wąskim wiadrze.
  Zawsze polecam stosowanie szerokiego i niskiego wiarda/naczynia niż wąskiego. Nawet stosowanie żywicy do głębokiego zalewania ma możliwość zagotowania się, jeśli mieszamy dużą partię mieszanki w dość wąskim wiadrze.

Jak zapobiegać przegrzaniu żywicy epoksydowej?

 1. Wymieszaj tylko tyle, ile potrzebujesz.
  Żywica epoksydowa w kubku lub wiadrze będzie bardziej egzotermiczna niż żywica epoksydowa, która jest już rozprowadzona. Aby zapobiec problemom z gorącą mieszanką, mieszaj tylko tyle, ile potrzebujesz w danym momencie i w małych partiach, aż przyzwyczaisz się do sposobu działania systemu.
 2. Cienkie warstwy.
  W przypadku dużych odlewów należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli wylewasz obszar o dużej objętości, masz dwie opcje:
  – wylewanie warstwowo,
  – zastosowanie żywicy do głębokich odlewów.
 3. Schłodź miejsce pracy.  
  Czas żelowania podany na karcie danych dotyczy określonej temperatury i masy. Jeśli zwiększysz temperaturę o 10 st. C, skrócisz czas żelowania o połowę. Przestrzegaj danych z karty producenta żywicy.
 4. Praktyka czyni mistrza
  Jeśli po raz pierwszy pracujesz z żywicą epoksydową, wykonaj kilka krótkich prób, aby zrozumieć chemię i to, co wydarzy się na różnych głębokościach. Należy pamiętać, że każdy system żywic epoksydowych jest inny i często występują znacznie różnice w systemach.

Należy również upewnić się, że stosuje się żywicę zgodnie z instrukcjami producenta i że przechowuje się ją w odpowiednich warunkach, aby zapobiec takim reakcjom.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych