Frez do płaszczyzn — realna konkurencja dla ogólnodostępnych rozwiązań? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Witajcie ponownie!

Testowanie różnych produktów to świetna sprawa. Poznajesz ludzi, którzy tworzą nowe rozwiązania, lub ulepszają obecne a przy okazji bierzesz czynny udział w czymś nowym.  

Kolejny dzień, kolejne wyzwanie! Tym razem testujemy nie żywicę, nie oleje czy lakiery, a … frez! Jedno z podstawowych narzędzi będących na wyposażeniu każdego pasjonata stolarstwa. Lektura na pewno zainteresuje osoby zajmujące się wytwarzaniem blatów żywicznych, gdyż jego użycie jest jednym ze środków do uzyskania jednolitej, równej powierzchni blatu. Tak, testujemy frez do planowania!

To jest fascynujące, że dwóch facetów postanowiło na nowo stworzyć frez do płaszczyzn. Niby temat znany każdemu, kto zmagał się z planowaniem powierzchni drewnianych i każdy z nich stawał przed wyborem zakupu frezów. Kupić kilka tanich, czy jeden profesjonalny. Czy warto kupić dobry na jeden raz lub czy nie stracę kupując „dziadostwa”?  Dylemat jakich wiele, gdy w grę wchodzą pieniądze.

Zgłosił się do nas twórca frezu, aby rzucić go na warsztat i dać znać czy warto aby trafił do szerszego grona pasjonatów stolarstwa, jako alternatywa do obecnych na rynku rozwiązań.

Kilka szczegółów technicznych: 

– wymiary: bez płytek ostrzy 68 mm długości;

– średnica części roboczej z nałożonymi ostrzami 35 mm;

– średnica trzpienia –standardowo 12 mm (dla potrzeb testowych została zredukowana do  8 mm);

– płytki z ostrzami o boku 12 mm;

– waga – 81 gramów;

– płytka skrawająca – 12x12x1,5;

– zalecane obroty – 16000 rpm (OBR/MIN);

– grubość warstwy skrawanej – 0,5-3 mm;

– pokrycie: CYNK CZARNY.

Faza testowa:

Frez został poddany testom z wykorzystaniem typowej frezarki oburęcznej oraz profesjonalnej, komputerowo sterowanej frezarce (CNC).

  • Shared16
  • Shared9
  • Shared10
  • Shared11
  • Shared12
  • Shared13
  • Shared14
  • Shared15
  • Shared17
  • Shared18
  • Shared19

Wrażenia ogólne: frez swoim gabarytem pozwala sądzić, że mamy do czynienia z profesjonalnym narzędziem, dzięki któremu osiągniemy dobrej jakości wyniki pracy. Czy tak jest w rzeczywistości?

Zdecydowanie TAK!

Zastosowanie wymiennych płytek to bardzo wygodne rozwiązanie, z uwagi na niski koszt ich ostrzenia lub ewentualnej wymiany. Koszt nowych płytek to wydatek od 10 do nawet 150 zł. Te otrzymane z frezem testowym są naprawdę bardzo, bardzo ostre. 

Jak się pracuje frezerką w niego uzbrojoną? Do celów testowych jako materiał poddany obróbce poddano twarde deski dębowe i na postawione wyżej pytanie odpowiedź to: komfortowo. Bez względu na szybkość posuwu frezarki ręcznej lub prędkość zwiększaną, lub zmniejszaną w maszynie CNC, otrzymywana powierzchnia jest gładka, nie postrzępiona, materiał nie jest wyrywany i nie razi oka podziurawionymi fragmentami. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jakość otrzymanej powierzchni. Pracując na popularnym frezie z market place za sześćdziesiąt parę złotych, a tym frezem, jakość pracy i jej wynik są naprawdę zauważalne. Co ważne: praca z jego wykorzystaniem przebiega bardzo gładko, nie czuć żadnego zmęczenia narzędzia. Wchodzi w materiał niczym nóż w masło. Praca jest lekka, przyjemna, szybka i naprawdę efektywna. 

Czy warto kupić niniejszy produkt? Jestem jak najbardziej na tak. Większy wydatek w tym przypadku zostanie zrekompensowany najważniejszym elementem, który winien interesować rzemieślnika: jakością. Jest ona na bardzo wysokim poziomie i z zupełnie czystym sumieniem mogę go Państwu polecić.

Otrzymaliśmy frez po przeróbce z 12 mm na 8 mm. Niestety potrzebowaliśmy trzpienia na 8 mm, wiec został dla nas przetoczony. Ale jest dobra informacja, będą dostępne wersje o trzpieniu 8 i 12 mm.

 

Wyroby ze stali do ulepszenia cieplnego, cechują się podwyższoną hartownością. Swoje właściwości wykazują w następstwie procesu hartowania olejem oraz odpuszczaniem. Dzięki takim zabiegom otrzymujemy produkt, którego powierzchnia odznacza się odpornością na ścieranie. Wykorzystywana jest do produkcji części narażonych nie tylko na duże, ale i zmienne obciążenia. Stale typu 34CrNiMo6 nierzadko wykorzystuje się w tworzeniu masywnych maszyn, których części łatwo się zużywają i są wystawione na ryzyko skręcenia.

AKTUALIZACJA — FREZ 55 mm!

Kilka szczegółów technicznych: 

– średnica części roboczej z nałożonymi ostrzami 55 mm;

– średnica trzpienia – 12 mm, przy takim rozmiarze frezu nie jest zalecane mocowanie 8 mm

– płytki z ostrzami o boku 12 mm;

– płytka skrawająca – 12x12x1,5;

– zalecane obroty – 12000 rpm (OBR/MIN);

– grubość warstwy skrawanej – 0,5-2 MM

– pokrycie: CYNK CZARNY.

Procedura testowa: 

 – i jeden i drugi frez testowany z wykorzystaniem profesjonalnej maszyny CNC a materiał to 4.5 cm blat jesionowy z rzeką wypełnioną żywicą Epodex pro+ do 5 cm. Blat odstał dostateczną ilość czasu aby mieć pewność, żywica osiągnęła swoją maksymalną twardość. Spód planowano frezem 35 mm, a top większym – 50 mm. Jak poradziły sobie z tym zadaniem frezy?

DOSKONALE!

Testowane frezy nie miały żadnego problemu z postawionym zadaniem. Zarówno mały frez, jak i jego większy brat wchodziły w drewno, a także żywicę dosłownie jak w masło. Bardzo ostre, właściwie ustawione płytki pozwoliły uzyskać naprawdę gładką, nieposzarpaną powierzchnię, pozbawioną typowych dla tanich, słabej jakości frezów dziur. Co prawda większy frez generuje dość duży hałas w trakcie pracy, ale wynika to po prostu z racji jego gabarytów. Tempo pracy przy blacie 90 × 180 cm iście ekspresowe — około 20 minut i cała powierzchnia splanowana.

Pytanie: czy warto?

Bez dwóch zdań: TAK. 

Bez względu na to, jakiego typu projekty wykonujesz, frezy są doskonałym rozwiązaniem na wyrównanie materiału pod przygotowywany projekt lub splanowanie już wstępnie gotowego.  Coraz bardziej popularne wszelkiego rodzaju konstrukcje do planowania desek/blatów lub też mniejsze konstrukcje CNC do domowych zastosowań sprawiają, że zastosowanie tego typu frezów przy realizowanych projektach w znaczny sposób przyspiesza pracę oraz czyni ją ekonomicznie bardziej opłacalną w porównaniu z alternatywą związaną z konieczności korzystania z usług osób/firm wykonujących tego typu prace. Nie wspominając o wygodzie związaną z posiadaniem w warsztacie narzędzi niezbędnych do wykonania poszczególnych etapów żywicznych (i nie tylko) prac.

– zupełnie nowa technologia wykonania,

– znacznie lepsza powierzchnia,

– gniazda na płytki są wykonane z zegarmistrzowską precyzją,

– odchyłka nie większą niż 0,01 mm,

– zaokrąglone pionowe krawędzie ułatwiające usuwanie wióra,

OPISANE POWYŻEJ INFORMACJE SĄ NASZYMI WŁASNYMI PRZEMYŚLENIAMI. ŻADNA FIRMA ANI OSOBA PRYWATNA NIE MIAŁA WPŁYWU NA ICH TREŚĆ. PRZEKAZUJĄC NAM PRODUKTY. ZA WPIS NIE OTRZYMALIŚMY WYNAGRODZENIA, WIĘC NIE JEST OZNACZONY JAKO „WPIS SPONSOROWANY”. Nie ma czynnika finansowego, który decydowałby o naszej opinii.
KOPIOWANIE, ROZPOWSZECHNIANIE, PRZEDRUK I PUBLIKACJA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE (RÓWNIEŻ ELEKTRONICZNEJ) DO CELÓW KOMERCYJNYCH I PRYWATNYCH, BEZ ZGODY AUTORA, ZABRONIONE. (KK.) ZDJĘCIA ZAMIESZCZONE W GALERII, JAK RÓWNIEŻ INNE NIEBĘDĄCE ELEMENTEM GRAFICZNYM STRONY, CHRONIĄ PRAWA AUTORSKIE. WYKORZYSTYWANIE DO CELÓW KOMERCYJNYCH BEZ ZGODY AUTORA ZABRONIONE. DO CELÓW PRYWATNYCH — PO POINFORMOWANIU AUTORA.

Wszelkie testy prowadzone są w czasie aktualnych prac, więc nie tworzymy niepotrzebnych odpadów aby tylko zrobić dokumentacje. PRACUJEMY ODPOWIEDZIALNIE. UŻYTE DREWNO DO TESTÓW — TO POSZCZEGÓLNE ELEMENTY SKŁADOWE RÓŻNYCH PRZEDMIOTÓW TJ., ZEGARY, STOLIKI ITP. NIE GENERUJEMY NIEPOTRZEBNIE ODPADÓW, TESTY PRZEPROWADZANE NA W PEŁNI WARTOŚCIOWYCH ELEMENTACH, KTÓRE ZNAJDUJĄ SWOJE PRZYSZŁE ZASTOSOWANIE. K.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych