fbpx Skip to main content

Najważniejszym zadaniem by uszczelnić drewno (ale też kwiatki, mech, liści, itp.) jest ograniczenie „wpływaniu” żywicy epoksydowej do wnętrza drewna, które jest największym generatorem niechcianych bąbli w projekcie żywicznym. Przezroczysta żywica epoksydowa nie stanowi tutaj problemu i jest świetnym rozwiązaniem, ale jeśli użyjesz do gruntowania zabarwionej żywicy, to jest to już spory problem. Drewno chłonie żywice niczym gąbka wodę, wszędzie tam, gdzie nałożysz zabarwiony grunt, będą kolorowe przebarwienia – które usuniesz przez usunięcie znacznej ilości materiału. Czyli przez szlifowanie lub frezowanie.

Gruntowanie - Czym jest? I dlaczego jest takie ważne? 1

Przed rozpoczęciem gruntowania drewno MUSI być czyste i suche. Łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo, więc usuń wszelkie stare wykończenia, luźne seki, i inne chwiejne elementy, które po gruntowaniu możesz przykleić dzięki żywicy. Wysoka zawartość wilgoci może być z czasem problematyczna i nie należy gruntować do czasu, dopóki poziom wilgoci nie spadnie do 10% lub mniej. Wszelka nadmierna wilgoć zostanie zamknięta w drewnie po zaimpregnowaniu go żywicą. 

Zastosowanie bezbarwnego wykończenia spowoduje przyciemnienie drewna, ponieważ wydobędzie bogaty naturalny kolor drewna. Przezroczyste żywice wypełniają przestrzenie między włóknami drewna, dzięki czemu światło dostaje się głębiej między włóknami drewna i jest odbijane od naturalnych żywic wewnątrz drewna. 

Nałożenie żywicy epoksydowej na powierzchnię spowoduje powstanie pęcherzyków. Im więcej nałożonego materiału, tym większa ich ilość. Należy je skutecznie usuwać, aby nie zastygły w żywicy. Szlifowanie pozostawi dziury lub kratery, które są kłopotliwe i czasochłonne do wypełnienia – szczególnie jeżeli gruntowanie jest zarazem ostatnią warstwą. 

Ostre krawędzie są trudne do zagruntowania, ponieważ mają bardzo małą powierzchnię kontaktu, przez co często dochodzi do nieodpowiedniej jakości powłoki gruntującej, co jest powodem słabej ochrony przed bąblami. Aby temu zapobiec i wzmocnić takie miejsca, można je lekko zaokrąglić przy pomocy papieru ściernego. Nie zapomnij by usunąć pył za pomocą czystego sprężonego powietrza lub odkurzacza. W przypadku dużych szczelin polecam nałożyć co najmniej 2 warstwy żywicy epoksydowej aby zapewnić dobrą szczelność. 

Epoksydy najlepiej nakładać za pomocą pędzla z naturalnego włosia. Używanie w taki sytuacji pędzla pozwala dotrzeć do najgłębszych szczelin i je wypełnić żywicą, oraz jesteś w stanie dość cienko rozetrzeć żywicę po drewnie. Używanie rakli może zalać wszelkie szczeliny, zabierając miejsce na docelowe wykończenie żywiczne. 

Jakie plusy ma jeszcze gruntowanie? Trudno dostępne powierzchnie otrzymują równą ochronę i wykończenie. Wszystkie powierzchnię mają tę samą powierzchnię więc są zgodne chemicznie. Dostają zabezpieczenie np przez wilgocią lub w dalszej obróbce ograniczają powstanie bąbli. Przy zalewaniu roślin są dodatkowym zabezpieczeniem, że kwiaty, liście czy mech nie straci koloru. Przy roślinach jest jeszcze takie niebezpieczeństwo ze „kwiatek odda kolor” i zabarwi całą nieutwardzoną żywicę zasłaniając całą kompozycję. 

Gruntowanie świetnie się sprawdza przypadku desek z miękkiego drewna, ponieważ drewno jest wystarczająco porowate, aby wchłonąć dużo pierwszej warstwy żywicy epoksydowej.

Gruntowanie - Czym jest? I dlaczego jest takie ważne? 2

Kolejne warstwy gruntu można nałożyć na siebie, nawet jeśli poprzednia warstwa jest nadal lepka. Dzięki temu nie jest konieczne szlifowanie między warstwami. Podczas szlifowania należy zachować prawidłową kolejność. Niezachowanie kolejności gradacji lub przeskakiwanie może zakończyć się rysami prześwitującymi przez warstwę wykańczającą. W przypadku wykończeń z połyskiem zaleca się wykańczanie papierem ściernym o ziarnistości 320. Satynowe wykończenia można szlifować do ziarna 220. Pamiętaj, żywica z żywicą łączy się średnio. Bez dobrego przygotowania powierzchni żywica będzie tylko przylegać do poprzedniej warstwy.

Jeśli drewno było tak porowate, że znaczna część wsiąkła, powtórz aplikację. Gdy na całej powierzchni będzie widać błyszczącą warstwę, oznacza to, że drewno nie przyjmie więcej gruntu a powierzchnia jest uszczelniona. Teraz należy zapewnić wystarczający czas schnięcia do pełnego utwardzenia się żywicy.

Nie ma znaczenia, ile warstw nałożysz, czy rozrzedzisz żywicę, czy nie. Liczy się grubość suchej warstwy. Jeśli wykonujesz dużo szlifowania między warstwami, usuwasz znaczną część powierzchni gruntu. 

Podsumowanie:

– Użyj szybko wiążącej żywicy, aby nie zdążyła się wchłonąć drewno, powodując przebarwienia. Odradzam stosowanie żywicy, która służy do głębokich odlewów – fakt że przez następne 2 dni będzie płynna nie jest tutaj wskazany. Żywica do głębokich odlewów zastosowana jako grunt może się nigdy nie utwardzić, powierzchnia może zostać lepka, lub powstanie zdeformowana przez powstały ładunek elektrostatyczny, który nie ma się gdzie rozejść ze względu na cienką powłokę, 

– Upewnij się, że cała powierzchnia drewna jest pokryta żywicą. Mniejsze obiekty można obracać, aby żywica wpłynęła we wszystkie szczeliny.

– Stosuj wiele warstw, 

– Pozwól, aby nałożone warstwy utwardzały się przez co najmniej 24 do 36 godzin przed nałożeniem kolejnej warstwy.

– Aby uzyskać gładsze wykończenie, przeszlifuj utwardzoną powierzchnię tylko tyle, aby usunąć połysk powierzchni i usunąć skazy powierzchniowe spowodowane przez podniesienie ziarna.

– Gruntuje się po to, żeby zamknąć pory w drewnie, za pierwszym razem solidnie a każdy następny raz po zaschnięciu poprzedniego, i nie utwardzaczem, który utwardza się przez tydzień,

– Żywicę nanosimy równoległymi, krótkimi pociągnięciami wzdłuż słojów drewna. Następnie, przeciągamy włosiem w poprzek słojów. 

– Gruntuj tylko te miejsca, gdzie docelowo będzie żywica, nie ma potrzeby gruntowania całej deski. 

– Małe elementy jak kwiatki, mech  liście można zagruntować kilkoma warstwami lakieru do włosów.

Czym gruntować?

Najlepiej zastosować szybszą i gęstszą żywicę oraz nieznacznie podnieść temperaturę, aby przyspieszyć proces utwardzania.

Moim celem jest, aby Twoja praca żywicznego artysty wyglądała świetnie, nie tylko tuż po zakończeniu prac a też po kilku latach. Wiedza, która się z tobą dzielę pochodzi z doświadczenia oraz sporej ilości testów – nie są to słowa wymyślone na poczekaniu. Jak widzisz nie współpracuję z żadną marką, dzięki czemu mogę zachować bezstronność, a w swoich postach lub komentarzach staram się pomóc sugerując najlepsze rozwiązanie.  Różne żywice, różne wykończenia, różne techniki. Nie da się wszystkiego spakować pod jedną markę – a jeżeli próbujesz… efekty mogą być naprawdę średnie. 

Jeśli jesteś zadowolony POSTAW MI KAWĘ lub udostępnij ten wpis.  😉

14 / 100

Odwiedź nasz sklep

Jaką Gradacją Szlifować Drewno I żywicę Pod Lakier:wosk?
woodlove

Jaką gradacją szlifować drewno i żywicę pod lakier/wosk?

Szlifowanie to nie tylko krok w procesie, ale także kluczowy element uzyskania idealnej powierzchni przed…
20 grudnia 20232 min Czytaj dalej
Barwnik w proszku, w płynie, czy w formie pasty. Który najlepszy?
woodlove

Barwnik w proszku, w płynie, czy w formie pasty. Który najlepszy?

Pigment to intensywnie zabarwiony nośnik, który służy do barwienia innych materiałów. Zmienia wygląd, zmieniając kolor odbitego…
25 sierpnia 20213 min Czytaj dalej
Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.
woodlove

Okres trwałości, żywotność oraz żelowanie. Czym to właściwie jest?

Okres trwałości, Shelf LifeJest to informacja jak długo produkt przetrwa tylko leżąc na półce, nie…
28 czerwca 20213 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10