Hartzlack — dział FAQ. - Epoksydowa.pl Skip to main content

 Wychodząc naprzeciw Waszemu zainteresowaniu lakierami Marki Hartzlack postanowiłem zebrać najważniejsze informacje spośród wielu telefonów od klientów i pogrupować tak by każdy zainteresowany tymi produktami miał podstawowe informacje przekazane w prosty i jasny sposób.

Jak wspominałem podczas rozmów wielokrotnie, lakiery poliuretanowe marki Hartzlack są trudnymi lakierami w aplikacji ze względu na szybkość ich utwardzania, tym bardziej iż jako jedyne wiążą wilgoć zawartą w powietrzu, a nie z podłoża. Już po otwarciu puszki, która nie dość szybko daje się otworzyć a na co ponad połowa użytkowników skarżyła się na występowanie tego problemu to nic innego tylko celowe działanie producenta by do wewnątrz nie dostało się powietrze.

Należy tu wspomnieć, że po otwarciu lakieru zapoczątkowany zostaje proces utwardzania. Dla tego też mówiłem o kupowaniu najmniejszych puszek 0,35 ml, ale również wspominałem o konieczności przelewania pozostałego lakieru do słoika by na drugi dzień nie spotkała nas niespodzianka.

Nim przystąpisz do aplikacji warunkiem koniecznym jest zadbanie o własne zdrowie. Nie aplikuj lakieru bez odzieży ochronnej, ale co najważniejsze nie przystępuj do prac bez maski z filtrem i okularów oraz nie lakieruj w domu, bo zapach par i opar jest straszny i niezastosowanie się do zaleceń producenta może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. To ważny warunek zdrowie mamy jedno.

Kolejnym problemem, jaki dał się zauważyć to używanie innych rozcieńczalników niż te, które rekomenduje producent. Nie możemy używać innych niż dedykuje producent do danego lakieru. W przypadku lakieru SUPER STRONG w wersjach połysk, pół-połysk czy super mat używamy rozcieńczalnika DILUENT marki Hartzlack. Te warianty zmieszane z innymi rozcieńczalnikami spowodują, że mieszanka do aplikacji stworzy tzw kisiel, który nie nadaje się do aplikacji a spowoduje, że blat wylany żywicą epoksydową zacznie mętnieć i odbarwiać.

Do produktów marki Hartzlack pod warstwę lakieru zabezpieczającego warunkiem koniecznym jest stosowanie lakierów podkładowych. Do poliuretanów Hartzlack-a mamy trzy podstawowe rodzaje, każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju drewna połączonego żywicą epoksydową. Wyróżniamy wśród nich ALL Ground, NC Ground oraz NC Egzotenground. Te wymienione lakiery podkładowe służą również do aplikacji na samej żywicy epoksydowej bez udziału drewna. 

All Ground

To lakier podkładowy alkoholowy na bazie żywic poliwinylowych, dzięki któremu pozwala odciąć olej od lakieru, dzięki czemu zaolejowany blat po odczekaniu i wyschnięciu na drugi dzień może być lakierowany lakierem nawierzchniowym marki Hartzlack. Nie występuje tzw oczkowanie lakieru a aplikowany lakier nakłada się równomiernie na zabezpieczanej powierzchni. Jest to podkład, który posiada jeszcze jedną ważną cechę, nie podnosi włosa na powierzchni drewna. Warunek konieczny to max dwie warstwy. Dodatkowym atutem jest również szybki czas wysychania

Zalecany w systemie olej-lakier do zastosowania międzywarstwowo między olejem HartzLack a lakierem nawierzchniowym marki HartzLack

* oleje występują w różnych kolorach tzn mamy sami możliwość doboru koloru

Barwa po utwardzeniu:Przezroczysta
Ilość warstw:Zaleca się 1 – 2 warstwy lakieru, warunek konieczny!
Warunki pracy:Temperatura otoczenia 18-25°C / wilgotność drewna max 7-11% / wilgotność powietrza ok. 50%
Narzędzia:pędzel lub wałek (do lakierowania producent zaleca wałki do wyrobów wodorozcieńczalnych HartzLack Microfaser 60 lub Microfaser 100 oraz Velur 4 mm włos
Czas schnięcia:do 1 godziny
UWAGA: W przypadku blatów nałożenie warstwy podkładu Super Ground dopuszczalne jest po całkowitym wyschnięciu oleju. Nie stosowanie się do powyższych zaleceń może skutkować brakiem przyczepności międzywarstwowej lakieru.
Przydatność przechowywanie:Data ważności podana na opakowaniu.
UWAGA: Lakier należy przechowywać w temperaturze od +5ºC do +25ºC.
Opakowania: 1 L; 5 L 

NC Ground

Nitrocelulozowy lakier podkładowy do drewna europejskiego. To podkład pod lakiery na bazie rozpuszczalników, w szczególności pod HartzLack Super Strong HS. Do blatów wykonanych z drewna europejskiego połączonych żywicą epoksydową. (kaniony, blaty z ubytkami drewna w strukturze zalanymi żywicą epoksydową itp.), zapobiega ciemnieniu drewna, doskonale izoluje garbniki zawarte w drewnie dębowym, jesionowym oraz orzechu włoskim, głęboko penetruje drewno podkreślając usłojenie elementu, zwiększa wydajność i przyczepność lakierów nawierzchniowych, szybkoschnący oraz chroni przed przebarwieniami drewna.

Barwa po utwardzeniu:Przezroczysta
Wydajność:ok. 10 m2/L (w zależności od warunków zewnętrznych oraz stosowanych narzędzi)
Ilość warstw:zaleca się 1 warstwę lakieru
Warunki pracy:Temperatura otoczenia 15-25°C / wilgotność drewna max 12% / wilgotność powietrza ok. 50%
Narzędzia:wałek lub pędzel
Czas schnięcia:3 godziny
Opakowania:1 L; 5 L

NC Egzotenground.

Specjalnie dedykowany lakier podkładowy do drewna egzotycznego, doskonała izolacja substancji oleistych, bardzo dobra przyczepność, szybkoschnący, zachowuje naturalny odcień drewna egzotycznego, skutecznie zapobiega powstawaniu plam i przebarwień na „trudnych” gatunkach drewna.

NC Egzotenground jest specjalnym lakierem podkładowym do stosowania pod nawierzchniowe lakiery poliuretanowe. Zapobiega on przyciemnianiu drewna przez związki zawarte w lakierach nawierzchniowych, zwiększa ich przyczepność oraz dużo skuteczniej niż zwykłe lakiery podkładowe zapobiega powstawaniu różnorodnych wykwitów, oraz przebarwień na drewnie.

Produkt w szczególności polecany do zastosowania na egzotyczne gatunki drewna takie jak np: merbau, doussie, teak, bambus, lapacho. Lakier doskonale sprawdza się również przy zastosowaniu na krajowych popularnych gatunkach drewna takich jak: sosna, dąb, buk, jesion — jeszcze bardziej odcinając substancje zawarte w drewnie od lakieru nawierzchniowego.

Barwa po utwardzeniu:Przezroczysta
Wydajność:ok. 10 m2/L (w zależności od warunków zewnętrznych oraz stosowanych narzędzi)
Ilość warstw:zaleca się na 1 warstwę lakieru — wałek, pędzel; 2 – metalową szpachlę
Warunki pracy:Temperatura otoczenia 15-25°C / wilgotność drewna max 12% / wilgotność powietrza ok. 50%
Narzędzia:wałek, pędzel lub metalowa, nierdzewna szpachla
Czas schnięcia:ok. 1 godziny
Przydatność przechowywanie:Data ważności podana na opakowaniu.
UWAGA: Lakier należy przechowywać w temperaturze powyżej 5°C.
Opakowania:5 L
TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych