fbpx Skip to main content

Nie trać czasu na przeszukiwanie Internetu, aby znaleźć najtańszą cenę na rynku.  Jeśli naprawdę szukasz świetnej ceny, musisz wziąć pod uwagę WSZYSTKIE różne elementy swojego przyszłego zakupu. Niestety cena nie jest dobrym wyznacznikiem jakości lub wartości, jaką otrzymujesz kupując meble. Możesz zapłacić o wiele za dużo za przedmiot o niskiej jakości, jeśli robisz zakupy w niewłaściwym sklepie. Oraz możesz przeoczyć mebel wysokiej jakości za dobrą cenę, ponieważ nie podoba Ci się wygląd sklepu.

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie mebli, jest określenie czego naprawdę chcesz, a następnie udanie się po swój wybór. Kontaktując się z wykonawcami musisz mieć wstępnie przygotowaną listę pytań, która pozwoli określić wymagania co do projektu. 

Czy kupowanie marki jest tym, czego oczekujesz ?

Samo “kupienie” znanej marki nie gwarantuje, że uzyskasz najlepszą jakość. Jeśli nie wiesz, jak dostrzec różnice, możesz dać się nabrać na zbyt wysoką jakość, którą otrzymujesz tylko dlatego, że kupiłeś rozpoznawalną markę.

Przygotuj się do zakupu

Zmierz dwa razy:
Znajomość swoich danych ma kluczowe znaczenie, więc wyjmij taśmę mierniczą: zmierz, zrób notatki, a następnie zmierz ponownie. Wiedząc, czego potrzebujesz, możesz uniknąć zamawiania elementów, które nie będą pasować do Twojej przestrzeni.

Ustal budżet:
Nie trzeba tego mówić, ale zanim zaczniesz szukać, usiądź i zobacz, ile możesz na spokojnie wydać. Upewnij się, że zatrzymasz trochę na koszty wysyłki lub montażu. Należy pamiętać, że duże, pojedyncze płyty drewna są rzadkie – zastanów się, ile lat musi mieć drzewo, aby „wyprodukować” pojedynczą płytę o szerokości ponad 1 m.

Mając to na uwadze, przygotuj się na zapłacenie odpowiedniej ceny, która szanuje wiek i niedobór takiej tarcicy.

I odwrotnie, stoły które składają się z kilku połączonych ze sobą kawałków drewna, są znacznie mniej rzadkie – ponieważ drzewa są prawdopodobnie młodsze – więc ten rodzaj mebli zwykle znajduje się w znacznie bardziej przystępnym przedziale cenowym.

Znajdź wykończenia:
Materiały wykończeniowe to elementy, z którymi wchodzisz w interakcję z meblami. Wiedz, co lubisz, a czego nie. Choć bogaty wełniany sweter będzie wyglądał niesamowicie, może nie mieć aksamitnego miękkiego dotyku, którego szukasz.

Znajdź swój styl:
Nie wiesz, czego szukasz? Poszukaj w Internecie przestrzeni, które Ci się podobają i zobacz, jakie style, wygląd i wykończenia sprawiają, że Twoje serce zabije szybciej.

Dowiedz się, kto daje gwarancję

Konsumenci powinni sprawdzić, na jakich warunkach udzielana jest gwarancja. Wykonawcy często udzielają pomocy nawet przy uszkodzeniach mebla których nie uwzględnia gwarancja. Ale nie brakuje takich wykonawców, gdzie gwarancja jest ściśle opisana, na niekorzyść kupującego. 

Otrzymasz Instrukcję?

Tak, wiem że to brzmi dość dziwnie, ale instrukcja do mebli  to naprawdę ważna rzecz u każdego wykonawcy. Obojętnie czy to zwykły prosty mebel, czy wykonany na zamówienie. Przy meblach z drewna i żywicy trzeba naprawdę mocno uważać by ich nie uszkodzić. Nagła zmiana temperatury czy postawienie stołu w nieodpowiednim miejscu może go uszkodzić. Takie rzeczy powinny być w informacji udostępnionej od twórcy. 

Gruby czy cienki?

Im cieńsze drewno, tym większe prawdopodobieństwo, że stół z naturalnymi  krawędziami będzie podatny na wypaczanie i skręcanie. Renomowany zakład powinien używać drewna o grubości nie mniejszej niż 5 cm, aby uwzględnić oczekiwane zmiany zachodzące w drewnie podczas procesu suszenia. 

Uważaj na każdy gotowy stół, który jest cieńszy niż 2cm – prawdopodobnie oznacza to, że był zbyt cienki, był bardzo wypaczony lub że stolarz miał trudności z ukształtowaniem drewna w gotowy stół z żywą krawędzią.

Dodatkowo – wkładki – takie jak muszki  – powinny być wykonane z litego stopu metalu lub litego drewna i powinny być wkomponowane w drewno.

Kilka szybkich wskazówek dotyczących kontroli jakości

Lewa strona blatu, jak i pozostałych elementów drewnianych, powinna być gładka w dotyku i przeszlifowana,

Producenci z wyższej półki używają cięższego, solidniejszego i bardziej dekoracyjnego drewna.

Stopień połysku nie ma nic wspólnego z jakością wykończenia. Zapytaj, czy wykończenie jest odporne na wodę, gorące kubki jak i większość chemii gospodarczej.

Sprawdź, czy nogi stołów mają ślizgi/stopki od spodu. Pomagają konsumentowi w łatwym przestawianiu oraz zapewnia ochronę twardego drewna i dywanów.

Kiedy patrzysz na stół jadalny, połóż ręce na blacie i spróbuj nim poruszyć. Jeśli będziesz się mocno kołysał, uważaj. Albo nogi nie są odpowiednio przymocowane, albo cała podstawa jest źle przemyślana. 

Prowadź interesy z osobą – a nie bezimienną, pozbawioną twarzy instytucją

Zbuduj relację ze sprzedawcą, któremu możesz zaufać i który tworzy foto dokumentację swojego dzieła. Nie ma nic bardziej frustrującego niż kupowanie drogiego mebla, a następnie kłopoty z nim, a na koniec stres i nerwy gdy przez kilka tygodni nie masz z nim kontaktu. Zdaję sobie sprawę, że ciężko pracujesz na swoje pieniądze. Zasługujesz na najlepszą wartość za każdą wydaną złotówkę. 

Poproś o próbki

To prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić. Nie ma gwarancji, że dwa monitory będą wyświetlać ten sam kolor. Gdy znajdziesz odpowiedniego wykonawcę, poproś o udostępnienie próbek materiałów z jakich ma wykonać twój mebel. (nie koniecznie ta sama deska drewna, ale ten sam gatunek).  Kolor nie jest jedynym czynnikiem; upewnij się, że dotyk materiału również spełnia Twoje standardy.

Ciemniejsze drewno, takie jak mahoń lub orzech, lub materiały, takie jak marmur i metal, mogą dobrze wyglądać w tradycyjnym pomieszczeniu.

Weź pod uwagę trwałość i bezpieczeństwo materiału, zwłaszcza gdy masz małe dzieci.

Jaki kształt i rozmiar jest najlepszy?

Chociaż kształt pokoju może odgrywać rolę przy wyborze stolika, musisz zwracać uwagę na konfigurację miejsc siedzących bardziej niż cokolwiek innego.

Stolik prostokątny lub owalny sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach.

Kwadratowe lub okrągłe stoliki kawowe są dobre dla dużych konfiguracji siedzeń, takich jak duże sekcje lub duża sofa.

Okrągłe lub owalne stoliki są przydatne dla dzieci ze względu na brak ostrych narożników.

Przy wyborze rozmiaru weź pod uwagę skalę, a także rzeczywiste wymiary. Wybierz stolik kawowy, którego długość nie przekracza dwóch trzecich całkowitej długości Twojej sofy. 

Czy twój wykonawca posiada stronę internetową, konta społecznościowe?

Jest to to często ważny aspekt zakupów, o którym zapominamy. Jeśli nasz zakup wymaga poprawy, udzielenia pomocy, lub innej spraw technicznej, szybciej i pewniej skontaktujesz się z wykonawcą który prowadzi stronę, lub social media. Taki wykonawca jest bardziej wiarygodny, i chętny do pomocy, ponieważ może liczyć na dobre opinie i polecenia. 

Sposób mocowania podstawy

Pochyl się i sprawdź mocowanie podstawy do blatu. Możesz poprosić wykonawcę by odkręcił blat i sprawdź jak zamocowane są śruby. Możesz zobaczyć otwory po śrubach, ale w lepszych warsztatach zobaczysz metalowe mufy które gwarantują poprawne zamocowanie blatu, nie uszkadzając go przy kilku demontażach. 

Podstawa 

Jeśli podstawa stołu wykonana jest z metalu, samo spawanie należy sprawdzić pod kątem pęknięć, a w wysokiej jakości meblach szlif całkowicie sprawia że spaw jest niewidoczny.

Sprawdź wykończenie

Olej, wosk, lakier, tym powinny być pokryte wszystkie strony blatu, ścianki boczne i krawędzie. Odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią powinno być zastosowane również przy instalacji muf gwintowanych.  Daje to pewność że nie ma drewna narażonego na absorpcję wody. Lewa strona zawsze powinna być wykończona przynajmniej jedną warstwą. 

Większość nowoczesnych mebli  jest pokryta lakierem lub olejem i chociaż oba te elementy nadają się do wykańczania stołu, mają różne tryby konserwacji i naprawy. 

Podczas aplikacji lakier nakłada się na powierzchnię drewna, a następnie pozostawia do utwardzenia. W przeciwieństwie do oleju lakier uszczelnia drewno. Olej natomiast wnika w słoje drewna i wzmacnia w ten sposób włókna tarcicy.

Lakier jest często uważany za trwalszy, ale nie zawsze tak jest. W krótkim i średnim okresie lakierowane meble łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ skutecznie oczyścisz uszczelnioną powierzchnię. Na dłuższą metę naprawa może być trudniejsza.

Tymczasem meble olejowane wymagają nieco więcej konserwacji, ponieważ olej wymaga okresowego uzupełniania. Jednak z biegiem czasu ich ochrona rośnie, a ponieważ powierzchnia nie jest uszczelniona, łatwiej jest je naprawić.

Suszenie drewna

Na to zawsze musisz uważać, KONIECZNIE!. Podczas zamawiania stołu, poproś o udokumentowanie pomiaru przy zastosowaniu wilgotnościomierza. Jeżeli wynik będzie poniżej 12% to jest w porządku. Ale gdy będzie 15+, nikt nie zagwarantuje ze drewno nie zacznie pracować tak, by nie popękało.

Transport

Sprawdź jak wygląda transport, poproś o zdjęcia wcześniejszych realizacji. To jest to, o czym wspominałem wcześniej. Dobry twórca dokumentuje swoje dzieła na każdym kroku i chętnie się nimi chwali.
Skrzyniopaleta, wiele metrów folii bąbelkowej i pianki ochronnej to doskonałe pakowanie. Jeśli wykonawca proponuje ci przewiezienie mebla na przyczepie na dystansie 100 km… uważaj. 

Zapoznaj się z ogólnym kunsztem twórcy

Niezależnie od tego, czy Twój styl jest nowoczesny, minimalistyczny czy rustykalny, taki mebel będzie wizytówką w Twoim domu. Przy odrobinie wiedzy i badań możesz dostrzec wysokiej jakości meble i zainwestować w element, który przetrwa kolejne pokolenia.

Leave a Reply

Otrzymujesz rabat na książkę:-5% NLQLPWZR8L.