Jak polerować żywicę epoksydową za pomocą pasty do polerowania? - Epoksydowa.pl Skip to main content
Powłoki epoksydowe stają się obecnie coraz bardziej popularne na stoły, blaty barowe, biżuterię, dzieła sztuki i wiele innych rzeczy Żywica epoksydowa z pozaciąganą powierzchnią, rysami lub inną niespójną powierzchnią musi być najpierw przeszlifowana na mokro. To zadanie będzie wymagało sporego asortymentu papieru ściernego przeznaczonego do użytku na mokro, w tym o ziarnistości 220, 320, 400, 500, 800, 1000, 1500, 2000, 2500 i 4000. Aby uzyskać najlepsze wykończenie, wymagane jest również użycie bardzo płaskiego i dokładnego klocka szlifierskiego.

 

 

Epoxy Resin In Cracked Walnut Massif. Drops Hang Down. Furniture Loft. Modern Furnishings. Table Tops.

 

Polerowanie żywicy epoksydowej pastą polerską nie jest zbyt skomplikowane. Mimo to musisz postępować ze wskazówkami, aby osiągnąć pożądany rezultat. Oto kroki, aby Twój projekt epoksydowy był gotowy do pokazania światu. Każdy finalnie po zapoznaniu się z techniką polerowania, wypracowuje swoje techniki polerowania jak i przygotowania się do tej czynności.

 

Ta metoda jest świetna, ponieważ może sprawić że żywica epoksydowa będzie błyszczała jak szkło, a do tego będzie odporna na zarysowania jak i gorące kubki.

 

Zeszlifuj projekt

 

Pierwszym krokiem do polerowania żywicy epoksydowej jest przeszlifowanie go. Można to zrobić na różne sposoby, w zależności od tego, jaki jest projekt. Oczywiście szlifowanie dużego stołu z żywicy epoksydowej będzie wyglądać inaczej niż w przypadku szlifowania mniejszego elementu jak biżuteria.

 

Jednak najczęstszym sposobem szlifowania żywicy epoksydowej jest użycie wodoodpornego papieru ściernego. Szlifowanie na mokro ma wiele zalet podczas pracy z żywicą epoksydową, których nie ma “suchy” papier ścierny.

 

Główne zalety to:

 

 • Podczas szlifowania na mokro mniej kurzu przedostaje się do powietrza. Woda znajdująca się na powierzchni podczas szlifowania wyłapuje cząsteczki kurzu, które zwykle swobodnie unoszą się w powietrzu. Epoksyd jest substancją niebezpieczną dla człowieka, szczególnie w przypadku spożycia. Szlifowanie na mokro znacznie zmniejsza ryzyko wdychania i połykania cząstek żywicy epoksydowej podczas szlifowania projektu. Nie tylko będziesz mieć łatwiejszy proces czyszczenia podczas szlifowania na mokro elementu z żywicy epoksydowej, ale stworzysz znacznie bezpieczniejsze środowisko niż podczas szlifowania na sucho. Oczywiście w przypadku obu metod należy podjąć odpowiednie środki ostrożności.
 • Papier ścierny do szlifowania na mokro nie zapycha się tak bardzo.  Woda pomaga oczyścić obszar z cząstek podczas szlifowania. Żywica epoksydowa jest znana ze swojej zdolności do zapychania papieru ściernego. Szlifowanie na mokro pomaga jak najdłużej korzystać z jednego kawałka papieru ściernego. Oznacza to, że nie tylko proces czyszczenia będzie znacznie wydajniejszy, ale możesz zaoszczędzić pieniądze przedłużając żywotność swoich narzędzi.
 • Szlifowanie na mokro zmniejsza ciepło podczas tarcia. Żywica epoksydowa po szlifowaniu na sucho może stać się miejscami miękka.

 

Szlifując szlifierką elektryczną, upewnij się, że używasz szlifierki, która jest przeznaczona do szlifowania na mokro, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia porażeniem prądem (ze względów bezpieczeństwa).

 

W przypadku małych i średnich projektów proponuję szlifowanie ręczne. W przypadku średnich projektów użyj papieru ściernego z klockiem ściernym. W przypadku małych projektów, takich jak biżuteria, możesz rozłożyć papier ścierny na płaskiej powierzchni i lekko pocierać o niego przedmiot.

 

Wybierz pastę do polerowania

 

Jedną z najważniejszych części polerowania twojego projektu z żywicy będzie pasta, na którą się zdecydujesz.  Podczas pracy projektem który jest w większości epoksydowy i wymaga wykończenia przypominającego szkło, najlepiej użyć użyć specjalistycznej pasty do polerowania – zwykle używanej w samochodach, ale w tym przypadku bezpiecznej w użyciu przy twoich projektach z żywicy epoksydowej. Powodem tego jest to, że żywica epoksydowa nie jest porowata, a szlifowanie ziarnem do 1200-3000 spowoduje, że oleje i woski mają trudności z penetracją wyszlifowanego obszaru.

 

Wybierz metodę polerowania

 

Po zebraniu materiałów i przygotowaniu do polerowania projektu z żywicy epoksydowej, nadszedł czas, aby wybrać metodę polerowania. Podczas polerowania można to zrobić ręcznie lub polerką maszynową. Mimo to zachowaj 100% pewność, że używasz metody polerowania, która jest najbardziej odpowiednia dla Twojego poziomu komfortu, a także unikalnych wymiarów projektu, z którym planujesz pracować.

 

Jeśli szlifowałeś do bardzo wysokiego ziarna, nieodpowiednie byłoby ręczne polerowanie. Tarcie i ciepło związane z używaniem maszyny mogą pomóc wprowadzić pastę polerską do żywicy znacznie lepiej niż polerowanie ręczne w porównywalnym czasie.

 

W przypadku małych przedmiotów, takich jak biżuteria, polecam użycie silnika polerskiego z tarczą polerską. Pomoże Ci to mieć większą kontrolę nad drobnymi szczegółami elementu, a w przypadku większych elementów można użyć polerki ręcznej.

 

Jak polerować żywicę epoksydową? Polerowanie ręczne, wiertarką czy polerką?

 

Jesteśmy na końcowym etapie polerowania stołów z żywicy i drewna, zarówno tych w pełni epoksydowych, jak i stołów rzecznych. Doskonałe przygotowanie i precyzyjne wykończenie wykonane papierem ściernym sprawia, że ​​proces z pastą ścierną jest szybszy, bardziej efektywny i satysfakcjonujący.

 

Można powiedzieć, że pasta ścierna to rodzaj lekkiego papieru ściernego, który w przeciwieństwie do papieru, oprócz środków ściernych, zawiera również środki polerujące. Dlatego niektórzy nazywają to po prostu pastą do polerowania. Produkt do polerowania żywicy epoksydowej musi zatem zawierać odpowiednią równowagę środków ściernych i polerujących, aby móc jednocześnie gwarantować zarówno usunięcie śladów papieru (tj. nieprzezroczystości), jak i osiągnięcie pożądanego efektu połysku.

 

Jak wspomniano powyżej w odniesieniu do procesu szlifowania, gdy jesteś gotowy do polerowania stołu z żywicy epoksydowej, zaleca się użycie polerki, najlepiej z regulowaną prędkością. Alternatywnie powierzchnię można polerować ręcznie, co i tak jest wygodne na małych powierzchniach i wąskich obszarach. Na dużych powierzchniach, takich jak stół o określonej wielkości, użycie polerki gwarantuje szybsze działanie i bardziej jednorodne wykończenie.

 

 

Wiertarka

 

Jako alternatywę dla polerki możesz również użyć wiertarki. Prosta wiertarka, do której można przymocować podkładkę piankową. Zastosowanie wiertarki jest bardzo popularne wśród entuzjastów i majsterkowiczów, ponieważ jest narzędziem powszechnie używanym i zwykle zawsze obecnym w domu.

 

 

Hal Gatewood V7wyjiyxnr4 Unsplash

 

Jakie akcesoria i jakie pasty ścierne do polerowania stołów epoksydowych?

 

Po wyjaśnieniu różnych sposobów aplikacji (ręcznie, wiertarką, polerką), przyjrzyjmy się teraz, które akcesoria są bardziej odpowiednie w połączeniu z pastą polerską. Jeśli polerujesz ręcznie, możesz użyć ściereczki z mikrofibry, lub z uchwytu na pad do ręcznego szlifowania, do którego można przymocować te same nakładki, których używałbyś do polerki elektrycznej.

 

W rzeczywistości w połączeniu z polerką lub wiertarką stosuje się specjalne podkładki piankowe. Najczęściej wykonany jest z pianki średnio twardej. Poniżej standardowy proces polerowania na stołach epoksydowych:

 

 1. rozprowadzić równomiernie na powierzchni pastę ścierną. Pracuj na małych powierzchniach 2×2 m: w ten sposób możesz wykonać pracę poprawnie.
 2. Wylej trochę pasty na pad polerski i rozprowadź ją palcem (nie zapomnij użyć rękawiczek).

 

 1. ustaw polerkę na niską prędkość (pomiędzy 800 a 1000 obr/min), a następnie zacznij polerować, przesuwając się po powierzchni ruchami krzyżowymi, czyli od góry do dołu i od prawej do lewej: chodzi o to, aby nie pozostawać zbyt długo w tym samym miejscu, aby nie przegrzać żywicy. Nie używaj dużego nacisku. Zwykle ciężar polerki zapewnia prawie wystarczający nacisk.
 2. stopniowo zwiększaj prędkość polerki, osiągając 1500-2000 obr./min: zwiększając prędkość i zmniejszając nacisk na powierzchnię, polerujesz żywicę do połysku;
 3. przetrzyj powierzchnię czystą ściereczką i sprawdź wynik: jeśli są jeszcze jakieś rysy lub zmatowienie, lub jeśli chcesz wzmocnić efekt połysku, możesz wykonać dalsze kroki, zaczynając od punktu 1.

 

Pad wełniany

 

Polishing Machine With Soft Disc On Epoxy Table Close Up

 

Zwracamy również uwagę na to, że niektórzy użytkownicy wolą korzystać z padów z owczej wełny, zamiast gąbek. Wełna ma tę wielką zaletę, że podczas polerowania żywica mniej się nagrzewa niż po piance.

 

Jeśli chcesz mieć jeszcze bardziej lśniący stół, istnieje drugi rodzaj nakładania pasty polerskiej, który jest zdecydowanie pomocna. Oto procedura krok po kroku:

 

 1. nanieść kilka kropel pasty polerskiej na powierzchnię; alternatywnie nałóż kilka kropel bezpośrednio na pad;
 2. ustaw polerkę na niską prędkość (pomiędzy 800-1000 obr/min) i poleruj wykonując ruchy krzyżowe;
 3.  można jeszcze zwiększyć prędkość do 2000 obr./min;
 4. wytrzyj powierzchnię czystą ściereczką z mikrofibry.

 

Jewelry Manufacturing 1381501 1280

 

Jak zachować połysk i ochronę żywicy epoksydowej?

 

W końcu dotarliśmy do końca, stół epoksydowy błyszczy w całej okazałości. Ostatnia rada, którą chcielibyśmy się podzielić, to jak utrzymać wysoki połysk w czasie i jak pielęgnować powierzchnię, nie uszkadzając jej.

 

Zawsze lepiej jest unikać stosowania zbyt agresywnych środków odtłuszczających, które na dłuższą metę mogą pogorszyć stopień połysku żywicy. Ponadto, jeśli chcesz opóźnić naturalny proces utleniania, który powoduje stopniowe żółknięcie i matowienie żywicy, wskazane jest zabezpieczenie powierzchni odpowiednim produktem. Oleju nie nakładaj na wypolerowaną powierzchnie, nie będzie miał się czego trzymać.

 

Do tego celu niezwykle przydatnym produktem jest olej. Pozostawia na żywicy epoksydowej cienką ochronną i błyszczącą warstwę, która zapobiega przywieraniu brudu i kurzu.

 

Man Polishing Epoxy Table Close Up

 

 

Dostępnych jest wiele środków polerujących. Niektóre produkty są nawet dostępne w 2- lub 3-stopniowych zestawach, od gruboziarnistych do drobnych. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na produkcie i użyj odpowiedniego padu lub gąbki do polerowania. Używaj narzędzia do polerowania z zalecaną prędkością, uważając, aby nie przypalić powierzchni ani nie stworzyć sprężynek na powierzchni. Dostępne są również pasty ręczne, ale należy bardzo uważać, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na etykiecie produktu.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych