Skip to main content
Nikt nie lubi gdy podczas wylewania forma zaczyna się zniekształcać od ciężaru żywicy. Dlatego proponuję arkusz grubego aluminium, lakierowaną płytę meblową, oraz gotowe arkusze tworzyw sztucznych jak HDPE. To jaki kształt wybierzesz, zależy od ciebie. Kwadrat, prostokąt czy nawet koło. Dopasujesz bezproblemowo formę do swojego projektu.
Aby wykonać formę, kup arkusz płyty meblowej lub arkusz HDPE, o takim rozmiarze jakiego potrzebujesz do projektu. Jeśli planujesz skręcić tę formę razem, upewnij się, że kupiłeś wystarczająco gruby arkusz, aby można było wkręcić do niej śruby. 

Jakie są zalety formy z HDPE? 

Jest super wytrzymały, wykonuje się z niego wiele form do stołów, czy desek do krojenia i podobnych przedmiotów. Kolejnym ważnym aspektem jest idealna gładkość, oraz błyszcząca powierzchnia, zapewniająca bezawaryjną pracę oraz nie przyklejanie się żywicy po utwardzeniu. 

A wady formy z HDPE? 

Niestety to cena, która jest wiele razy większa niż zakup płyty meblowej. Dlatego ważne jest by zdecydować do ilu projektów będzie wykorzystywany, jeżeli robisz jeden to nie warto inwestować w tworzywa sztuczne, ale jeżeli myślisz o wielokrotnym zastosowaniu, polecam zainwestować w najlepsze materiały. 
Gotową formę możesz posmarować woskiem, lub specjalnymi rozdzielaczami, które zapewnią nieprzywieranie mieszanki do formy. Oczywiście tylko wtedy gdy nie planujesz używać HDPE
W jakich innych materiałach można wlewać żywicę epoksydową? Możesz również użyć silikonu, rur PVC, teflonu, polietylenu, polipropylenu, nylonu.

Zaczynajmy

Mój projekt często zaczynam od zaprojektowania go w programie graficznym, co pomoże mi zwizualizować gotowy projekt. Jeżeli nie masz takich umiejętności, możesz wykonać to manualnie. Aby uzyskać najlepszą wizualizację, zbuduj szablon tak, aby wnętrze szablonu miało rozmiar gotowego stołu projektu.
Po przygotowaniu szablonu nie śpiesz się z wyborem układu. Nawet jeśli uważasz, że wiesz dokładnie, jak chcesz aby wyglądał twój stół, poświęć kilka minut i baw się z innymi pomysłami, przesuwając, przewracając drewno lub dodając inne elementy, aby zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Potraktuj tę część jako zabawę w puzzle i przy każdym nowym powstałym układzie zrób zdjęcie, by na koniec wybrać najbardziej pasujący do Twojej wizji. Nie śpiesz się z wyborem oraz nie daj się ponieść emocjom. Ostateczny wygląd musi być jasny i przemyślany, bo gdy dotniesz drewno tak, by pasowało do formy, już nie będziesz mieć możliwości nic zmienić. 
Nie bój się wyjść poza pole. Nie musisz koniecznie ograniczać się tylko do naryranych lub prostych krawędzi. Pozwól sobie na kreatywność.
Ścianki boczne najlepiej przykręcić od góry, a nie z boku podstawy. Dlaczego? Głównym powodem jest łatwiejsze rozformowanie. Drugim powodem dla którego dobrze jest przykręcać ścianki do góry podstawy jest to, że możesz śledzić wszystkie możliwe wycieki. Możesz szybko zareagować dokładając np. dodatkowe ściski. Gdyby forma miała przykręcone ścianki od boku, po pewnym czasie zobaczysz tylko wielką plamę pod formą, z którą nic nie możesz zrobić do momentu utwardzenia się żywicy w formie. Jak w tym przypadku:
Ścianki najlepiej jest wykonać z tego samego materiału co podstawa. Pamiętając by były przynajmniej o 1 cm wyższe niż finalny blat. 

MONTAŻ FORMY EPOKSYDOWEJ

Przyszedł czas na montaż elementów formy. Przed przykręceniem ścian do podstawy formy, oklej je taśmą. Może być to taśma do pakowania, lub znacznie lepsza ale i droższa winylowa. Jest to skuteczna metoda na walkę z przyklejaniem się żywicy do formy, ale ma sporo wad. Po pierwsze taśma jest droga, specjalne taśmy do takich projektów kosztują po kilkanaście razy więcej niż zwykła taśma do pakowania, a też szybko potrafią się uszkodzić. Po drugie oklejenie formy stołu do jadalni, dla 8 osób może zająć pół dnia, tu trzeba być dokładnym, nie mogą pojawiać się zmarszczki oraz bańki powietrza. Dodatkowym minusem jest to że każdy odlew nosi na sobie szwy taśm, które trzeba szlifować. Jeśli nie szlifujesz maszynowo, ręczna praca może trwać dość długo.
Zamiast taśmy, możesz użyć środka w sprayu służącego do rozdzielania formy od żywicy.
Spryskaj dokładnie, dno jak i boki, nie zapominając o wszelkich krawędziach czy o miejscu styku dna i ścianek. 
Następnie przymocuj ściskiem ścianki do podstawy, co gwarantuje że pozostaną na swoim miejscu podczas skręcania. Skręć je (ściankę z podstawą) razem. Zrób to samo ze wszystkich czterech stron nie zapominając o uszczelnianiu masą silikonową w miejscu połączenia się obu elementów. 
Po dokręceniu wszystkich śrub, wygładź silikon palcem. Zwilżenie najpierw palca w rozwodnionym płynie do naczyń pozwoli wykonać gładkie powierzchnie. 
 
 

Wyjmowanie blatu z formy po pełnym utwardzeniu. 

Najpierw usuń wszystkie śruby.
Po uwolnieniu boków ostatnią rzeczą, jaką musisz zrobić, jest uwolnienie blatu od podstawy. Najlepszym sposobem na oderwanie blatu o spodniej części formy jest użycie klinów. Wbijasz je stopniowo między blat a formę, kilka koło siebie, obserwując zachowanie się blatu. Po oderwaniu większej części możesz usunąć kliny i przełożyć je w inne miejsce. Wbijając kliny z jednej strony naraz możesz złamać blat, ponieważ wystąpią za duże przeciążenia powierzchniowe.

Czasami nie potrzebujesz całej formy typu „akwarium”. Czasami wystarczy wypełnić róg lub duże pęknięcie.

Uzupełniasz tylko utyki lub niewielkie pęknięcia? Nie ma potrzeby budowania pełnego akwarium pod blat. Wystarczy na silikon przykleić pasek PVC, HDPE, lub płyty meblowej z taśmą.
Przymocuj formę do drewna
Przymocuj przygotowaną wcześniej płytę meblową pokrytą taśmą bezpośrednio do płyty. Przyłóż formę do drewna a następnie przymocuj na zaciski, śruby lub połóż na płaskiej powierzchni i dociśnij blatem, do czasu wyschnięcia silikonu. Nie zapomnij użyć silikonu we wszystkich możliwych miejscach gdzie może wyciekać płynna żywica.

Jedna forma do kilku rozmiarów? Oczywiście!

Możesz mieć jedną formę, ale stosując różne sztuczki i triki możesz ją dzielić, pozyskując rozmiary jakich potrzebujesz. Nie ma potrzeby tworzenia wielu różnych form.

Na tej stronie używamy własnych lub zewnętrznych narzędzi, które przechowują małe pliki ( ciasteczka ) na Twoim urządzeniu.