Jak wykonać formę do odlewu z żywicy epoksydowej - Epoksydowa.pl Skip to main content

Nikt nie lubi gdy podczas wylewania forma zaczyna się zniekształcać od ciężaru żywicy. Dlatego proponuję arkusz grubego aluminium, lakierowaną płytę meblową, oraz gotowe arkusze tworzyw sztucznych. To jaki kształt wybierzesz, zależy od ciebie. Kwadrat, prostokąt czy nawet koło. Dopasujesz bezproblemowo formę do swojego projektu.

Forma do odlewania żywicy epoksydowej może być wykonana z różnych materiałów — stali, tworzyw sztucznych (np. polipropylenu, polietylenu, poliwęglanu itp.), drewna, płyt mdf, laminatu, silikonu, szkła lub pleksi.

Polecam wykonanie form z PE, ponieważ jest bardziej elastyczny i zawiera więcej substancji oleistych, które ułatwiają późniejsze rozformowanie, są też wielorazowego użytku, i łatwo się rozformowują bez dodatkowych specyfików.

Polipropylen /PP/ jest twardszy, ale bardziej kruchy i przy rozformowywaniu może pęknąć.  

Polietylen jest jednym z najlepszych materiałów, ponieważ nie wymaga stosowania separatora — żywice epoksydowe nie przywierają do niego (podobnie jest z silikonem, ale formy silikonowe są rzadko używane do stołów). Jeśli chodzi o grubość płyty PE, powszechnie stosowane są grubości od 2 mm do 10 mm. PE o grubości 2-4mm stosuje się zarówno poprzez wklejenie go do innych materiałów formowych np. laminatu, jak i jako materiał na dno formy (boki wykonuje się wtedy z tańszego drewna, płyty wiórowej itp.) W przypadku tej cienkiej płyty PE jako dna formy, odlew jest łatwiejszy do usunięcia. Dzięki formom wykonanym w całości z Polietylenu odlewanie jest bardzo proste, nie trzeba myśleć o separatorach itp. 

W przypadku, gdy nie chcemy stosować taśmy separacyjnej, do wykonania warstwy rozdzielającej można użyć separatorów chemicznych, najczęściej na bazie wosku, oleju, teflonu itp. Separatory te nakłada się bezpośrednio na zmontowaną już formę. Separator najlepiej nakładać pędzlem lub szmatką, na niechłonnych powierzchniach (laminat, stal, szkło itp.) Separatory stosuje się tylko w miejscach, gdzie epoksyd będzie miał kontakt z formą. 

Zaczynajmy

Mój projekt często zaczynam od zaprojektowania go w programie graficznym, co pomoże mi zwizualizować gotowy projekt. Jeżeli nie masz takich umiejętności, możesz wykonać to manualnie. Aby uzyskać najlepszą wizualizację, zbuduj szablon tak, aby wnętrze szablonu miało rozmiar gotowego stołu projektu dodając np. po 2 cm na stronę, by było z czego odciąć.

 

 

Po przygotowaniu szablonu nie śpiesz się z wyborem układu. Nawet jeśli uważasz, że wiesz dokładnie, jak chcesz aby wyglądał twój stół, poświęć kilka minut i baw się z innymi pomysłami, przesuwając, przewracając drewno lub dodając inne elementy, aby zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Nie śpiesz się z wyborem oraz nie daj się ponieść emocjom. Ostateczny wygląd musi być jasny i przemyślany, bo gdy dotniesz drewno tak, by pasowało do formy, już nie będziesz mieć możliwości nic zmienić.

 

 

Nie bój się wyjść poza pole. Nie musisz koniecznie ograniczać się tylko do naturalnych lub prostych krawędzi. Pozwól sobie na kreatywność.

 

 

Ścianki najlepiej jest wykonać z tego samego materiału co podstawa. Pamiętając by były przynajmniej o 1 cm wyższe niż finalny blat.

 

 

  • średnie mieszadło nie napowietrzające żywica epoksydowa epoksydowa pl
    Mieszadło nie napowietrzające do żywicy epoksydowej

     

    25,00
  • KSIĄŻKA - Żywica epoksydowa. Poradnik dla początkujących
    KSIĄŻKA – Żywica epoksydowa. Poradnik dla początkujących

     

    79,00

 

MONTAŻ FORMY EPOKSYDOWEJ

 

Przyszedł czas na montaż elementów formy. Przed przykręceniem ścian do podstawy formy, oklej je taśmą. Może być to taśma do pakowania, lub znacznie lepsza, ale i droższa winylowa. Jest to skuteczna metoda na walkę z przyklejaniem się żywicy do formy, ale ma sporo wad.

 

 

 

 

 

Zamiast taśmy, możesz użyć środka w sprayu służącego do rozdzielania formy od żywicy.

Spryskaj dokładnie, dno jak i boki, nie zapominając o wszelkich krawędziach czy o miejscu styku dna i ścianek.

Następnie przymocuj ściskiem ścianki do podstawy, co gwarantuje, że pozostaną na swoim miejscu podczas skręcania. Skręć je (ściankę z podstawą) razem. Zrób to samo ze wszystkich czterech stron nie zapominając o uszczelnianiu masą silikonową w miejscu połączenia się obu elementów.

Po dokręceniu wszystkich śrub wygładź silikon palcem. Zwilżenie najpierw palca w rozwodnionym płynie do naczyń pozwoli wykonać gładkie powierzchnie.

 

 

 

Czasami nie potrzebujesz całej formy typu „akwarium”. Czasami wystarczy wypełnić róg lub duże pęknięcie.

 

Uzupełniasz tylko utyki lub niewielkie pęknięcia? Nie ma potrzeby budowania pełnego akwarium pod blat. Wystarczy na silikon przykleić pasek PVC, HDPE, lub płyty meblowej z taśmą.

 

Przymocuj formę do drewna

 

Przymocuj przygotowaną wcześniej płytę meblową pokrytą taśmą bezpośrednio do płyty. Przyłóż formę do drewna, a następnie przymocuj na zaciski, śruby lub połóż na płaskiej powierzchni i dociśnij blatem, do czasu wyschnięcia silikonu. Nie zapomnij użyć silikonu we wszystkich możliwych miejscach, gdzie może wyciekać płynna żywica.

 

 

Jedna forma do kilku rozmiarów? Oczywiście!

 

Możesz mieć jedną formę, ale stosując różne sztuczki i triki możesz ją dzielić, pozyskując rozmiary, jakich potrzebujesz. Nie ma potrzeby tworzenia wielu różnych form.

 

 

2 komentarze

  • Pawel pisze:

    Wiam zastanawiam się czy można wykonywać powtarzalnie okręgi ramy do luster wymiar 20mm x 20mm z zaglebieniem.na szkło ,średnicę od 50 cm do 110 cm czy nie popękają , itp mam możliwość wykonania form.stalowych ale chciał bym się doradzić czy to sens

  • oczywiście, można wykonać takie formy – zaowno z tworzyw sztucznych, jak i silikonów. Np w PP/PE można wyfrezować wszelkie otwory, ale przy silikonie należy mieć wcześniej wykonaną bazę która będzie wzorem.

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych