Jak wylewać żywicę epoksydową na kilka warstw? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Jeśli pracowałeś wcześniej z żywicą epoksydową, być może już wiesz, że często potrzeba wylać więcej niż jedną warstwę żywicy epoksydowej, aby osiągnąć pożądany efekt. Każda żywica epoksydowa jest nieco inna, więc musisz wiedzieć, jak prawidłowo używać określonej żywicy, aby uzyskać najlepszy wynik! Nałożenie drugiej warstwy żywicy epoksydowej będzie prawie identyczne z nałożeniem pierwszej warstwy, oczywiście poza technikami przygotowania.  Musisz jednak upewnić się, że odpowiednio wyczyściłeś i przygotowałeś pierwszą warstwę, zanim wylejesz drugą.

Przygotowanie powierzchni  na drugą warstwę.

Jeśli w żywicy epoksydowej znajduje się duże wgłębienie lub ślady po bąblach powietrza, warto je wypełnić przed rozpoczęciem wylewania drugiej warstwy. Dokładnie wymieszaj nową porcję żywicy epoksydowej i wylej tylko to miejsce. Możesz również użyć rakli silikonowej, aby rozprowadzić żywicę epoksydową w całym projekcie. Niektóre powierzchnie są bardziej porowate  i mogą wymagać pomocy w skutecznym wylaniu żywicy epoksydowej.  Inaczej rozprowadza się żywicę po utwardzonej żywicy, a inaczej po drewnie czy betonie.

Wylewanie żywicy na wiele warstw?

W przypadku większości projektów epoksydowych, jeśli próbujesz uzyskać pożądaną grubość, zaleca się nałożenie drugiej warstwy, gdy pierwsza warstwa będzie lepka w dotyku (zwykle 4-24 godzin). Jeśli jednak powłoka jest twarda i utwardzona, najlepiej przeszlifować powierzchnię przed ponownym wylaniem, aby druga warstwa żywicy epoksydowej „przykleiła się” do pierwszej.  

Czy będzie widać łączenie się warstw?

Wszystko zależy jaki barwnik został użyty w żywicy. Jeśli będzie np. perłowy to będzie widać, ponieważ barwnik osiada na dnie. Wiec po kilku warstwach zobaczysz równoległe linie w przekroju projektu, np. ścianka boczna blatu.

Jeśli użyty barwnik transparentny, kolor będzie taki sam a z boku może być mniej widoczne, w tym przypadku ważne jest by  zadbać o dokładnie taką samą ilość barwnika transparentnego. Dlatego barwnik mieszamy z żywicą, a dopiero potem dzielimy na kilka porcji i dodajemy do każdej utwardzacz.

Czy można szlifować żywicę epoksydową?

Po pierwsze, jeśli epoksyd utwardził się prawidłowo i jest twardy nie posiadający niedoróbek, lub bąbli powietrza, możesz wykonać lekkie szlifowanie papierem ściernym o ziarnistości 320, aby zdrapać „błyszczącą” powierzchnię i nałożyć kolejną warstwę. Jeśli żywica epoksydowa nie wyschła prawidłowo lub masz wcześniej wspomniane skazy ważne jest, aby zająć się nimi przed nałożeniem kolejnej warstwy. Jeśli żywica epoksydowa jest nadal lepka po 12 godzinach, prawdopodobnie nie wymieszałeś dokładnie żywicy, lub wymieszane zostały niewłaściwie proporcje. W takim przypadku należy usunąć lepkie obszary i przeszlifować a następnie dokładnie oczyścić, w przeciwnym razie wylewając żywicę na nieutwardzoną wcześniej warstwę ryzykujesz nie utwardzeniem się kolejnej warstwy. 

 Czy istnieją sposoby na uniknięcie szlifowania między warstwami?

Niektórzy unikają szlifowania między warstwami, upewniając się, że drugą warstwę żywicy epoksydowej wyleją  przed utwardzeniem pierwszej warstwy, m możesz odczekać 4-6 godzin po pierwszym wlaniu, aż żywica osiągnie stan “galaretowaty” i będzie się nieznacznie uginać pod naciskiem palca.  Zawsze sprawdzaj te dane w karcie technicznej używanej przez Ciebie żywicy. Żywice do głębokich odlewów mogą wstępnie utwardzać się nawet w 24 godziny. DLATEGO WAŻNE JEST ZAPOZNWANIE SIĘ Z KAŻDYM RODZAJEM ZAKUPIONEJ ŻYWICY.

Jest to ryzykowne, ponieważ czasy utwardzania żywicy epoksydowej nie są ostateczne. Temperatury otoczenia mogą powodować ich wahania, więc jeśli jest ciepło, żywica epoksydowa może utwardzać się szybciej niż myślisz, a jeśli jest chłodno, może utwardzać się znacznie wolniej, lub nie utwardzić się wcale.

Przygotowanie do wylania kolejnej warstwy 

Kiedy skończysz szlifowanie i będziesz zadowolony obecnego wyglądu powierzchni, musisz rozpocząć przygotowania do nałożenia drugiej warstwy. Aby to zrobić, upewnij się, że masz czystą powierzchnię i oraz miejsce pracy które jest będzie wolne od zanieczyszczeń i kurzu. Te rzeczy mogą trafić do żywicy epoksydowej, podczas utwardzania się żywicy, co spowoduje niedoskonałości których nie chcesz widzieć w żywicy. 

Czyszczenie obszaru, w którym będziesz pracować, zajmie dużo czasu, aby żywica epoksydowa była wolna od brudu i kurzu lub innych cząstek, które mogą się w niej pojawić po wyschnięciu. Sugerujemy użycie alkoholu izopropylowego 99%. Ważne jest, aby użyć 99%, ponieważ większość innych środków czyszczących zawiera wodę, a żywica epoksydowa i woda NIE mieszają się. 

Czy szlifowanie epoksydowe jest niebezpieczne?

Szlifowanie żywicy epoksydowej przed jej całkowitym utwardzeniem może spowodować poważne problemy zdrowotne. Kiedy wdychasz te cząsteczki kurzu, zostają one uwięzione w śluzówce układu oddechowego które mogą  powodować poważne podrażnienie dróg oddechowych i/lub alergie dróg oddechowych.

A na zakończenie
Pamiętaj by wszelkie rośliny zalewane w żywicy były zagruntowane.
Drewno zawsze powinno być zagruntowane jak i powinno posiadać wilgotność mniejszą niż12-14%.
Są to czynniki przez które większość projektów zwyczajnie nie wychodzi, żywica popęka, drewno zacznie pracować podczas dosychania. Omówię to następnym razem. 😉

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych