Jakiego drewna powinienem użyć do stołu z żywicy epoksydowej? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Jeśli chcesz stworzyć rustykalny wygląd podczas tworzenia kolejnego projektu, jedną z rzeczy, które powinieneś rozważyć, jest drewno z naturalną krawędzią. W ciągu ostatnich kilku lat drewno z naturalną krawędzią znacznie zyskało na popularności, ponieważ wiele osób jest pod wrażeniem jego naturalnego wyglądu.

Najlepszym materiałem do zastosowania na stół z żywicy epoksydowej jest zazwyczaj najbardziej płaski, równy kawałek drewna o naturalnej, najlepiej mocno nieregularnej krawędzi, jaki można znaleźć – taki jak wiąz, dąb lub orzech – który został odpowiednio wysuszony, aby poziom wilgoci wynosił poniżej 12%.

Prawidłowe suszenie drewna na powietrzu może zająć nawet rok, ale pozostawione do wyschnięcia, zmniejsza ryzyko “przemieszczania się włókien” i tworzy bardziej stabilny i niezawodny materiał do wykorzystania w projekcie stołu.

Możesz użyć sklepowej klejonki i samodzielnie na nim wycinać różne nieregularne krawędzie imitujące bieg rzeki, ale większość wybiera charakterystyczną naturalną krawędź, aby uzyskać najbardziej wyjątkowe i naturalne wykończenie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze drewna? 

•Kłody ścięte wiosną i latem łatwiej oddają korę po wyschnięciu i mają bardziej niezwykłe wybarwienie ze względu na wyższą wilgotność.

• Podczas wyszukiwania drewna, sugeruj się wszystkimi wadami, które powinieneś w większości uznać za zalety. Sęki, pęknięcia, przebarwienia… to są znaczące elementy które mogą wyglądać obłędnie w projekcie, nadając mu unikalności.. 

Cięcie kłód

Kora zawiera piasek, który bardzo szybko tępi ostrza, więc usuń jej jak najwięcej przed cięcie, szczególnie oczyść miejsca gdzie będzie przesuwać się piła. 

Kupuj je pocięte i wysuszone. Być może trudno jest znaleźć lokalnego sprzedawcę sprzedającego najlepszą tarcicę, więc zajrzyj do Internetu, tam dopiero zaczyna się przygoda w poszukiwaniu. 

Kiedy Twoje drewno zostanie już dostarczone, pozwól mu zaaklimatyzować się do wilgotności w warsztacie przez tydzień lub dwa przed przystąpieniem do jakiejkolwiek obróbki. (pisaliśmy o tym w Instrukcji mebli)

Czy płyty z drewna “Live Edge” są drogie?

Koszt płyty drewnianej z naturalną krawędzią różni się znacznie w zależności od rodzaju użytego drewna i rozmiaru. Jednak z reguły powinieneś wiedzieć, że drewno o żywych, naturalnych i pięknych krawędziach jest zwykle droższe niż tradycyjna tarcica.

Powodów, dla których to drewno jest tak drogie, jest kilka. Po pierwsze, kawałki są niewiarygodnie wyjątkowe. Podczas gdy producentom łatwo jest tworzyć tradycyjne tarcice, cięte do kąta, trudniej jest tworzyć elementy które wyglądają oszałamiająco.

Po drugie, popyt na takie właśnie projekty jest dość wysoki. Często dostawcy używają rzadkiego drewna, które może nie być tak łatwo dostępne, jak inne gatunki.

Ze względu na te wyzwania żywicznych stołów z naturalną krawędzią nie jest tak łatwe, jak w przypadku tradycyjnego drewna. Płacisz nie tylko za piękno przedmiotu, ale także za czas rzemieślnika. (pisaliśmy o tym tutaj)

Ponieważ poszczególne kawałki drewna mogą być dość drogie, zalecamy pracę tylko na drewnie, z którym czujesz się komfortowo. Przynajmniej powinieneś poćwiczyć na jakimś odpadzie wybranego drewna przed rozpoczęciem pracy na rzeczywistej płycie drewnianej na żywo.
Nie wyrzucaj odpadków, dzięki nim masz możliwość zapoznać się z drewnem, sprawdzić z jaką siłą wiercić, jak jest twarde i odporne na uderzenia, oraz jak np. wsiąka w nie żywica.

Jednak opanowanie “dobrego” sposobu obchodzenia się z drewnem naturalną krawędzią jest cechą, z której należy być dumnym. Umiejętność ta może pozwolić na tworzenie pięknych projektów przez wiele lat.

———————————————

Podoba Ci Się To Co Tworzę? Korzystasz Z Udostępnianych Materiałów? – Kup Mi Kawę 😉

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych