fbpx Skip to main content
0

Co to jest lite drewno?

Jak nazwa wskazuje, lite drewno to naturalny produkt otrzymywany z wycinki drzew.

 

 • Meble z litego drewna produkowane są z płyt uzyskanych z wycinki w pełni wyrośniętych i dojrzałych drzew.
 • Popularne rodzaje drewna to klon, dąb, sekwoja, mahoń, jesion, buk, teak, palisander i wiśnia, które różnią się kolorem, fakturą i grubością.
 • Meble wykonane z litego drewna mają piękne usłojenie, które są całkowicie naturalne, więc nie ma dwóch identycznych powierzchni.
 • Można go łatwo rzeźbić i kształtować, a także może zawierać inkrustacje, które dodają mu naturalnego piękna.
 • Ma trwałość i wytrzymałość – meble z litego drewna przetrwają dziesiątki lat, stąd mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
 • Kolory drewna wahają się od jasnego do ciemnobrązowego, a nawet czerwonego, w zależności od gatunku użytego drewna.
 • Lite drewno narażone na ciągłe działanie wilgoci ulega zniszczeniu na powierzchni, ale można je przeszlifować i ponownie polerować, aby przywrócić połysk.
 • Lite drewno jest kosztowne i uważane za nieodnawialny zasób, ponieważ wycinanie lasów zajmuje dużo czasu.

 

Co to jest drewno inżynieryjne?

W miarę wyczerpywania się lasów zaczęło brakować naturalnego drewna i trudno było je pozyskać; w rezultacie meble wykonane z litego drewna stały się bardzo drogie. Jako substytut drewna litego, które nie było łatwo dostępne, zaczęto stosować różne odmiany drewna konstrukcyjnego. Sklejka, HDF (płyta pilśniowa o dużej gęstości) lub MDF (płyta pilśniowa o średniej gęstości), płyta wiórowa i płyty fornirowane to najpowszechniejsze formy drewna konstrukcyjnego dostępnego do produkcji mebli. Są one bardziej opłacalne, a także bardziej przyjazne dla środowiska niż lite drewno, które stało się zasobem nieodnawialnym.

 • Drewno konstrukcyjne to materiał kompozytowy utworzony przez spajanie pasm, cząstek, włókien lub fornirów lub cienkich płyt drewnianych razem z klejami w celu wytworzenia szeregu produktów, takich jak sklejka, płyty pilśniowe i tak dalej.
 • MDF ,  płyta wiórowa  i  sklejka  to różne rodzaje drewna konstrukcyjnego, które są popularne na rynku.
 • Powierzchnie uszlachetnione naturalnymi okleinami drewnianymi lub dekoracyjnymi laminatami.
 • Laminowane powierzchnie są łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji, ponieważ są  wodoodporne i wystarczy je przetrzeć.
 • Powierzchnie fornirowane są podobne do prawdziwego drewna, ponieważ są pokryte cienkim jak papier kawałkiem naturalnego drewna i można je polerować jak prawdziwe drewno.
 • Dobrej jakości drewno konstrukcyjne jest trwałe i odporne na wilgoć. Warstwa morska jest najbardziej odpowiednia do stosowania w kuchniach i łazienkach.
 • Drewno konstrukcyjne nadaje się do produkcji kuchni modułowych, regałów i szaf, może być wykończone fornirem lub laminatem.
 • Meble wykonane z drewna konstrukcyjnego są niedrogie, łatwe w produkcji i trwałe. Nie pasuje jednak do ponadczasowej estetyki litego drewna.

 

 

Porównanie drewna litego z drewnem maszynowym

Punkt różnicy Solidne drewno Drewno inżynieryjne
Produkcja Płyty z litego drewna z drzew Materiał kompozytowy utworzony przez spajanie pasm, cząstek, włókien lub forniru lub cienkich płyt drewnianych razem z klejami
Rodzaje / źródła Pozyskiwane z klonu, drewna tekowego, dębu, sekwoi, mahoniu itp MDF, płyta wiórowa, sklejka to różne rodzaje
Trwałość Trwa przez dziesięciolecia Nie tak trwały jak lite drewno. Powierzchnia jest cienka i może zostać wyszczerbiona lub rozwarstwiona w przypadku niewłaściwego użycia.
Odporność na wilgoć Nie wytrzymuje stałej wilgoci Drewno konstrukcyjne jest bardziej odporne na wilgoć niż drewno lite. Nie odkształca się ani nie zmienia wymiarów bardzo łatwo pod wpływem wilgoci.
Twardość Zakres od bardzo twardego do miękkiego naturalnego drewna różni się w zależności od występującego w naturze. HDF jest twardy i gęsty, natomiast MDF jest średnio twardy. Płyta wiórowa jest miękka i niezbyt wytrzymała.
Szlifowanie Lite drewno można wielokrotnie szlifować i odnawiać. Drewno warstwowe można lekko przeszlifować i odnowić tylko raz lub dwa razy, ponieważ górna warstwa jest cienka.
Koszt Drogie, ponieważ jest to prawdziwe drewno z drzew Niedrogie
Zrównoważony rozwój Nie jest przyjazny dla środowiska, ponieważ lasy muszą być wycinane, aby uzyskać lite drewno, a drzewa nie są łatwo odnawialne Przyjazny dla środowiska, ponieważ jest tworzony przy użyciu produktów z drewna i pochodnych. Jednak niektóre chemikalia używane jako spoiwa mogą być toksyczne.
Close Menu
Zamówienia złożone do godziny 14 realizujemy tego samego dnia.