Skip to main content
 
 

Zanim zaczniemy pracę nad stołem, deską czy innym projektem który zawiera żywicę epoksydową jak i drewno, musimy zaplanować to krok po kroku. Jedno z gorszych rzeczy jakie mogą być to bałagan oraz brak organizacji.

WYBÓR UKŁADU BLATU

Mój projekt często zaczynam zaprojektowania go graficznie,  który pomoże mi wizualizować gotowy projekt. Aby uzyskać najlepszą wizualizację, zbuduj szablon tak, aby wnętrze szablonu miało rozmiar gotowego stołu.

 

Zaczynajmy!

 

Materiały i narzędzia potrzebne do zbudowania, “żywego” stołu z żywicy epoksydowej.

W zależności od tego, ile czasu chcesz poświęcić i ile pieniędzy chcesz zaoszczędzić, niektóre z tych narzędzi można pominąć lub zastąpić. Nie musisz więc mieć wszystko z tej listy, aby zrobić stół z żywicy.

 • deski na blat, najlepiej live edge
 • żywica epoksydowa, jaką zastosujesz zależy od ciebie, ale im wolniej zastyga tym lepiej
 • zestaw pigmentów
 • melamina, plexi, tworzywo spienione lub płyta wiórowa
 • silikon
 • olej zabezpieczający, wosk, itp
 • palnik
 • frezarka ręczna, szlifierka powierzchniowa, ploter CNC
 • wiadro do mieszania
 • szlifierka kątowa o zmiennej prędkości
 • ściernica do szlifierki kątowej
 • dobra szlifierka w przystępnej cenie
 • niedroga dobra pilarka tarczowa
 • wkładki gwintowane
 • mieszadło łopatkowe
 • rękawice ochronne
 • poziomica
 • rękawiczki
 • maska ochronna

# Pamiętaj, by podczas pracy z ostrymi i ciężkimi narzędziami zachować szczególną ostrożność. Sekunda nieuwagi może mieć tragiczne skutki.

Wybór układu blatu

 

Mój projekt często zaczynam od zaprojektowania go w programie graficznym, co pomoże mi zwizualizować gotowy projekt. Jeżeli nie masz takich umiejętności, możesz wykonać to manualnie. Aby uzyskać najlepszą wizualizację, zbuduj szablon tak, aby wnętrze szablonu miało rozmiar gotowego stołu.

Po przygotowaniu szablonu nie spiesz się z wyborem układu. Nawet jeśli uważasz, że wiesz dokładnie, jak chcesz aby wyglądał twój stół, poświęć kilka minut i baw się z innymi pomysłami, przesuwając, przewracając drewno lub dodając inne elementy, aby zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Potraktuj tę część jako zabawę w puzzle i przy każdym nowym powstałym układzie zrób zdjęcie, by na koniec wybrać najbardziej pasujący do Twojej wizji. Nie śpiesz się z wyborem oraz nie daj się ponieść emocjom. Ostateczny wygląd musi być jasny i przemyślany, bo gdy dotniesz drewno tak, by pasowało do formy, już nie będziesz mieć możliwości nic zmienić. Nie bój się wyjść poza pole. Nie musisz koniecznie ograniczać się tylko do żywych lub prostych krawędzi. Pozwól sobie na kreatywność.

 

Po przygotowaniu szablonu nie spiesz się z wyborem układu. Nawet jeśli uważasz, że wiesz dokładnie, jak chcesz aby wyglądał twój stół, poświęć kilka minut i baw się z innymi pomysłami, przesuwając, przewracając drewno lub dodając inne elementy, aby zobaczyć, jak to będzie wyglądać. Efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Potraktuj tę część jako zabawę w puzzle i przy każdym nowym powstałym układzie zrób zdjęcie, by na koniec wybrać najbardziej pasujący do Twojej wizji. Nie śpiesz się z wyborem oraz nie daj się ponieść emocjom. Ostateczny wygląd musi być jasny i przemyślany, bo gdy dotniesz drewno tak, by pasowało do formy, już nie będziesz mieć możliwości nic zmienić. Nie bój się wyjść poza pole. Nie musisz koniecznie ograniczać się tylko do żywych lub prostych krawędzi. Pozwól sobie na kreatywność.

Unikaj prostych krawędzi

 

Dlaczego? Ponieważ drzewa nie posiadają idealnie prostych krawędzi, tak samo jak rzeki nie płyną prosto jak po linijce. Ostatecznie możesz samodzielnie wyciąć nieregularne kształty przypominające naturalną krawędź, ale nigdy to nie wygląda tak widowiskowo,  jak w wykonaniu natury. Nie walczmy z naturą, ona pokazuje na nam naprawdę   wspaniałe części drewna, i niszczenie tego lub korygowanie na siłę sprawi, że końcowy efekt nie będzie już tak spektakularny.

Stół powinien zawierać jak najwięcej drewna, a mniej żywicy, użyj ją jako wypełniacz szczelin, pęknięć oraz środek łączący wszystkie elementy. Jeżeli żywica będzie stanowić większość blatu, a drewno będzie tylko małym akcentem, może to nie wyglądać atrakcyjnie. Jeżeli zastosujesz żywicę której objętość będzie znacząco większa niż zastosowane drewno, będzie to dość sztuczne i nie tak widowiskowe jak piękny, drewniany blat z dodatkiem żywicy.

Cięcie drewna na wymiar

 

Niezależnie od tego, czy używasz piły łańcuchowej czy  zwykłej  piły  tarczowej,  po prostu przecinaj wzdłuż zaznaczonych linii. Stół zostanie przycięty do ostatecznego rozmiaru po wylaniu żywicy epoksydowej. Pamiętaj, prostsze i mniej poszarpane możesz wykonać te cięcia, tym mniej żywicy zmarnujesz na wypełnianiu dziur.

Masz dwie opcje przygotowania drewna. Po pierwsze, możesz wyciąć blat na pożądany wymiar. Do tego potrzebujesz piły tarczowej i strugarki, aby uzyskać odpowiednią długość i grubość oraz podzielić blat na dwie części.

Z drugiej strony możesz zakupić gotowy materiał o pożądanych rozmiarach lub zlecić jego docięcie w składzie drewna. Jeśli masz niewielkie doświadczenie w obróbce drewna, jest to znacznie łatwiejsza opcja.

Zanim przejdziesz dalej, musisz wykonać kilka kroków kontrolnych;

 • upewnij się, że dwie deski mają dokładnie taką samą długość
 • krawędzie boczne musisz przyciąć pod kątem prostym
 • ważne jest również, aby oba kawałki drewna miały tę samą grubość.
 • powinny być również absolutnie płaskie i równe (wspominałem o tym już). Pamiętaj, by używać tylko i wyłącznie suchego drewna.

Czyszczenie płyt drewnianych

Miękkie drewno ma często jaśniejszy kolor. Do wykonania pięknego stołu należy  użyć dobrego, twardego drewna. Bez miękkich, zgniłych, czy posiadających oznaki zagrzybienia czy pleśni. Złą wiadomością jest to, że im większa płyta, tym posiada więcej ubytków lub uszkodzeń, naturalnych lub  mechanicznych.  Całe  szczęście przy takich właśnie pracach żywica doskonale nadaje się do usuwania uszkodzeń i wypełnienia otworów. Do kory i miękkich miejsc wystarczy dłuto i młotek. Jednym z najlepszych narzędzi do czyszczenia płyt jest szlifierka kątowa z tarczą z drutu ze stali nierdzewnej lub z włókna sztucznego. Tarcza mocowana do szlifierki pozwala

dość sprawnie i agresywnie pozbyć się niechcianego materiału. Do mniejszych, ciężej dostępnych miejsc można zastosować tarcze mocowane do wiertarki. Przypominają one wiertła z zamocowanym drutem.

Czy muszę używać muszki?

 

Niektóre blaty są bardziej narażone na ryzyko dalszego pękania. Warto je zastosować przy rozległych pęknięciach, tak aby mieć spokój i pewność, że pęknięcie nie będzie postępować dalej.

Pamiętaj, że jeżeli pęknięcie występuje w środku, a zalewasz żywicę po obu stronach, to w czasie kurczenia się żywicy, nieusztywnione drewno pociągnie za sobą. Często dodaję wiele prostych wsporników do niepewnych pęknięć od spodu blatu.

Usuwanie kory i szlifowanie drewna

 

Jedną rzeczą, której nie lubię, jest pozostawienie kory. Chociaż kora wygląda bardzo ładnie, nie stanowi idealnego połączenia dla żywicy epoksydowej. Po pierwsze, jest dość czepliwa i zaczepiałby się o nią każdy z luźnym swetrem.

Po drugie może pęknąć i spaść na podłogę bez niczyjej pomocy. Dlatego  najlepiej usuń korę w dowolny sposób. Najlepiej sprawdza się  ośnik  lub  po prostu drewniany młotek i dłuto. Uważaj tylko, by nie uderzać dłutem w drewno,  bo możesz popsuć piękną krawędź, a ją właśnie chcemy wyeksponować. Po usunięciu kory należy pozbyć się pozostałych włókien. Przyda się do tego szlifierka kątowa z regulacją mocy oraz szczotka nylonowa lub druciana.

Większość dobrych, dużych i pięknych płyt będzie miała niedoskonałości, pęknięcia, ubytki, wypadłe sęki, czy nawet uszkodzenia mechaniczne. Nie  przejmuj się, od naprawienia tego masz żywicę, ale najpierw czeka cię dużo pracy z dłutem i szczotką.

Boki najlepiej wykończyć ręcznie papierem ściernym. Przecież drewno musi być bardzo dokładnie oczyszczone ze wszystkich pozostałości pyłu. Odkurzacz jest do tego doskonałym narzędziem. Następnie ponownie przetrzyj powierzchnię ściereczką z mikrofibry, aby usunąć ostatni drobny pył szlifierski.

Uzupełnianie ubytków

 

Jeśli zamierzasz zabarwić swoją żywicę, zdecydowanie zalecam najpierw uszczelnienie pęknięć przezroczystą żywicą, tzw. gruntowanie. Barwiona żywica będzie działać jak plama i przenikać w strukturę drewna, które mogą pozostawić brzydką, ciemną plamę wokół pęknięcia. Jeśli najpierw uszczelnisz je przezroczystą żywicą, zapobiegnie to 100% wniknięcia koloru. Usuń kurz i kawałki kory, które nie są dobrze osadzone. Pozbądź się wszelkich ruchomych elementów drewna. Korę należy usunąć, ale jeżeli chcesz ją zachować, zastosuj długie gwoździe tapicerskie, które nie mają dużej główki, dzięki temu nie będą widoczne, a kora  pozostanie na  swoim  miejscu. Najważniejsze jest tutaj również przygotowanie. Każde pęknięcie i otwór należy okleić taśmą klejącą wysokiej jakości. W przeciwnym razie żywica rozleje się wszędzie, ale nie dlatego, że tego chcesz.

Poprzednie maskowanie jest również ważne, ponieważ po zmieszaniu mieszanki żywicy nie ma czasu na staranne przygotowania. Nie zapomnij zakleić tylnej części drewna, ponieważ pęknięcia często przebiegają przez całe drewno, zapobiegając w ten sposób wyciekowi żywicy ze spodu i konieczności mozolnego usuwania z powierzchni. Możesz mi uwierzyć, niewiele jest tak mozolnych czynności, jak usuwanie niechcianej żywicy z drewna. Dodatkowo pamiętaj że nawet bezbarwna żywica pozostawia po sobie ślad, więc jeśli rozlejesz ją tam, gdzie nie trzeba, pozostanie plama, którą długo trzeba będzie szlifować i  oczyszczać. Gdy wszystko zostanie oczyszczone, zabezpieczone i  masz wolną przestrzeń roboczą, możesz już dobrze wymieszać żywicę epoksydową.

Często dobrze wygląda, jeśli otwory są wypełnione kolorową żywicą. Barwnik należy również bardzo ostrożnie wymieszać, aby uzyskać jednolity kolor. Po wypełnieniu powierzchni sprawdź ponownie po 5-10 minutach, aby upewnić  się,  że  mieszanina żywicy nie wchłonęła się w  drewno i  pęknięcia. Przy szybko schnącej żywicy najlepiej  jest zrobić naddatek przy zalewaniu, nawet 1-2 mm. Lepiej jest ją później zeszlifować niż dolewać i powodować różne niepożądane efekty wizualne. Bardzo ważny jest również czas. Jeśli czas utwardzania wynosi 30 minut, na faktyczną aplikację masz maksymalnie 20 minut przed rozpoczęciem procesu utwardzania. Lepiej jest  napełnić  pęknięcia  i dziury zbyt dużą ilością żywicy niż za małą. Nadmiar żywicy pozostanie tam, gdzie jest     to zabezpieczone ostrożnym maskowaniem. Wszelkie stwardniałe pozostałości można łatwo usunąć za pomocą mimośrodowej szlifierki.

Wypełnianie drewna żywicą epoksydową oznacza, że jeśli wykonasz te kroki, nie ma odwrotu.

 

Uszczelnianie

 

Po wyschnięciu wypełnionej żywicy całe drewno jest uszczelniane. Użyj krystalicznie czystej żywicy, jak w przypadku wypełniania pęknięć. To uszczelnienie zapobiega późniejszemu odgazowaniu drewna. Lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy w dobry pędzel który nie będzie tracił  włosków,  ponieważ  wypadające  włosy  z pędzla bardzo trudno jest usunąć z żywicy. Szczeliwo musi następnie bardzo dobrze wyschnąć. Powinno wystarczyć około 5 godzin. Idealna temperatura suszenia wynosi od 18°C do 24°C.

Podrap krawędzie

 

Pamiętasz te krawędzie, które uszczelniasz żywicą epoksydową? Teraz musisz wrócić  i je podrapać. Błyszczące, śliskie krawędzie mogą uniemożliwić naprawdę dobre połączenie epoksydowe. Wróć więc z druciakiem w dłoni i podrap wszystkie błyszczące części. Im lepszą pracę tutaj wykonasz, tym lepsze będzie połączenie, więc nie pomiń tego kroku. Po utwardzeniu należy delikatnie zszorstkować papierem ściernym wewnętrzne krawędzie, które później wejdą w kontakt z odlewaną żywicą. Stworzy to idealną bazę do połączenia żywicy z krawędziami.

 

Budowanie formy

 

Formy można zrobić ze spienionego PCV lub płyty laminowanej, meblowej. Jest  dość tanie, łatwo dostępne rozwiązanie i może starczyć na kilka projektów. Bardzo polecam dodanie szybkoschnącego uszczelniacza (silikon) do wszystkich krawędzi podczas montażu formy. Dzięki temu “akwarium” jest szczelne i  znacznie pomoże   w zapobieganiu wyciekom. Istnieją dwie możliwości połączenia spodu z panelami bocznymi: poszczególne części można skręcić ze sobą lub połączyć za pomocą

gorącego kleju. Na gotową formę przed zalaniem można zaaplikować silikon w sprayu, albo okleić formę taśmą. Ułatwi to wyciąganie deski z formy bez uszkadzania jej.

Jeżeli ubytek w drewnie nie jest poważny, ale sięga krawędzi, nie musisz robić „akwarium”, by pomieścić cały materiał. Czasem wystarczy dokleić kawałek tworzywa sztucznego lub nawet sklejki. Potem i tak zostanie to odcięte przy wykańczaniu blatu.

 

Budowanie zapory

 

Ułóż wszystkie elementy w swojej formie. Kiedy już znajdą się na miejscu, dodaj „zaporę”, uszczelnienia wokół krawędzi na płytach. Aby to wykonać możesz zastosować swykły, sanitarny silikon.

Warto to zrobić, by uratować trochę żywicy epoksydowej. Upewnij się, że powierzchnia robocza, na której spoczywa forma, znajduje się w 100% w poziomie. W przeciwnym razie żywica wydobędzie się ze swojego miejsca po napełnieniu i może nastąpić wyciek lub powierzchnia będzie nie równoległa do podstawy. Jeśli stół nie jest idealnie wypoziomowany, będziesz musiał przelać jeden koniec, aby dopasować poziom na drugim końcu. Gdy zostanie to zapewnione, drewno powinno zostać umieszczone w formie, w pozycji, którą powinno mieć, gdy stół jest gotowy.

Czas epoksydowy!

 

Szybka wskazówka na temat żywicy epoksydowej przed rozpoczęciem. Żywica (część

A) może „krystalizować” pod wpływem zimna. Bez względu na to, jakiego producenta używasz. Nie martw się jednak zbytnio! Jest łatwa naprawa. Wszystko, co musisz zrobić, to zanurzyć zamknięty pojemnik w ciepłej wodzie na około godzinę. Skorzystaj ze zlewu, ale wanna też by działała. Spowoduje to ponowne upłynnienie twojej żywicy i będzie dobra jak nowa. Nie zawsze wiemy, czy żywica krystalizuje się na dnie pojemnika, dlatego polecam zrobić sztuczkę z ciepłą wodą na każdym kupionym pojemniku.

Ile potrzebuję żywicy epoksydowej?

Koniecznie sprawdź stronę www.epoksydowa.pl/kalkulator

 

Mieszanie żywicy

Po obliczeniu potrzebnej ilości żywicy epoksydowej wymieszaj część A  i  część  B  w wiadrze wystarczająco dużym, aby pomieściło całą ilość żywicy lub pierwszą warstwę żywicy. Pamiętaj, aby stosować się do  wytycznych  producenta,  gdyż  jedne  żywice miesza się objętościowo, czyli w  mililitrach, a  inne wagowo. 1  litr żywicy nie jest równy       1 kilogramowi. Brak dokładności w proporcjach często  skutkuje  „zagotowaniem”  się żywicy.  Straty  często  sięgają  kilku  tysięcy  złotych.  Długim  mieszadłem  zeskrobuj  boki i spód podczas miksowania. Unikaj zbliżania mieszadła do góry, ponieważ skutkuje to powstaniem większej ilości pęcherzyków. Zalecam mieszanie co najmniej czterech minut w niskiej prędkości.

Podczas pracy z żywicą zawsze noś okulary ochronne, ochronę dróg oddechowych i rękawice ochronne! To pokazuje, że żywica jest bardzo wrażliwym materiałem. Z pewnej ilości i grubości zaczyna się bardzo nagrzewać, a w skrajnych przypadkach wrze, a  zatem staje się mętna lub całkowicie bezużyteczna. Dlatego może być konieczne odlewanie żywicy na kilka warstw. Najważniejszym czynnikiem jest tutaj zastosowany produkt. Liczba wymaganych warstw lub maksymalna wysokość warstwy i maksymalna ilość do zmieszania zależy ostatecznie od grubości blatu.

W  razie wątpliwości należy przestrzegać maksymalnej grubości warstwy określonej przez producenta lub zdecydować się bezpośrednio na specjalną żywicę epoksydową, jak opisano powyżej, którą można wlać bezpośrednio w jedną warstwę. Szczególnie ważne  jest  również przestrzeganie zalecanego przez  producenta stosunku zmieszania  i dokładne mieszanie poszczególnych składników. Po zmieszaniu pęcherzyki powietrza, które powstały w żywicy, można łatwo usunąć za pomocą palnika lub opalarki z gorącym powietrzem. Zasada jest następująca: ogrzewaj najmniej, jak się da i tylko tyle, ile jest konieczne. Jeśli żywica zostanie zbyt mocno podgrzana, zostanie uszkodzona. Częścią początku każdego projektu jest zawsze upewnienie się, że dysponujesz odpowiednimi narzędziami i sprzętem bezpieczeństwa do używania i obchodzenia się z żywicami epoksydowymi, w tym:

 • ochrona oczu
 • jednorazowe rękawice ochronne, lub gumowe wielokrotnego użytku
 • czyste kubki do mieszania (jeśli używasz materiałów pochodzących z recyklingu,

unikaj czegokolwiek, co zawierało tłuszcze / oleje, np. pojemników z masłem lub margaryną).

 • czyste patyczki do mieszania
 • mała cyfrowa waga kuchenna (0,01 g

Wylewanie żywicy epoksydowej

Wszyscy uwielbiają filmy na Instagramie, w których faceci zrzucają ogromne wiadra żywicy epoksydowej do swojej formy, rozlewając ją wszędzie w fali przypływu czegoś, co wygląda jak fioletowy syrop. Niestety wprowadzają również dużo powietrza w postaci bąbelków. Większość bąbelków wyskakuje co prawda naturalnie podczas utwardzania, ale nie wszystkie same uciekną, więc nie ma sensu dodawać ich niepotrzebnie. Po prostu wlej to powoli i staraj się nie rozlewać. Aby zmniejszyć ilość powstałych pęcherzyków na powierzchni wylanej żywicy epoksydowej, użyj palnika gazowego. Obojętnie jakiego – małego kieszonkowego lub większego turystycznego.

Dodatkowa wskazówka

Pozostaw wiadro z żywicą epoksydową przez 15 minut po całkowitym wymieszaniu. Dzięki temu większość mikro pęcherzyków uniesie się na powierzchnię. Po 15 minutach po prostu wróć i “podpal” bańki palnikiem. Jeśli jesteś przyzwyczajony do pracy z tradycyjnymi żywicami epoksydowymi i martwisz się, że w tym czasie zacznie się utwardzać, możesz się zrelaksować.

Uważaj, zagotowaną żywicę bardzo ciężko usunąć z projektu, ponieważ zastyga w kilka sekund!

Przegrzanie

Praca z żywicą epoksydową może być niesamowicie zabawna, a także hipnotyzująca. Niezależnie od tego, czy tworzysz podkładki, obrazy czy stoły żywiczne, każdy z tych projektów jest na swój sposób magiczny. Podczas nalewania żywicy epoksydowej  ważne jest, aby ściśle trzymać się parametrów podanych przez producenta. Większość epoksydów ma wymagania dotyczące temperatury, mieszania i zalewania i bardzo ważne jest, by ich przestrzegać. W przeciwnym razie Twój produkt końcowy może być rozczarowującą i frustrującą klapą. Ale spokojnie, to zdarza się nawet doświadczonym użytkownikom tej żywicy.

 

 

Zagotowaną żywicę bardzo ciężko usunąć z projektu, ponieważ zastyga w kilka sekund

 

Na tej stronie używamy własnych lub zewnętrznych narzędzi, które przechowują małe pliki ( ciasteczka ) na Twoim urządzeniu. Pliki cookie są zwykle używane, aby umożliwić poprawne działanie witryny ( techniczne pliki cookie ), generować raporty użytkowania nawigacji ( statystyczne pliki cookie ).Włączając te pliki cookie, pomagasz nam oferować lepsze wrażenia .