fbpx Skip to main content

Szlifowanie żywicy i drewna oddzielnie, zawsze.

Zalecam szlifowanie żywicy epoksydowej oddzielnie od drewna. Żywica epoksydowa jest zupełnie innym materiałem niż drewno i wymaga innej techniki szlifowania oraz kolejności szlifowania.
Oczywiście dotyczy to projektów z drewna i żywicy, takich jak epoksydowe stoły rzeczne i żywiczne obrazy ścienne.

Utrzymuj papier ścierny w czystości. To konieczność

Podczas szlifowania wytwarza się ciepło, które powoduje osadzanie się drobnego pyłu żywicy na papierze ściernym. Dokładniej mówić tworzą się mały bryły które są w stanie rysować powierzchnię.
Jeśli pył nie zostanie usunięty z papieru ściernego, ta żywica gromadzi się między papierem ściernym a powierzchnią epoksydową. Taka niedbałość może skutkować tzw. ogonkami, sprężynkami które będą tylko pojawiać się coraz częściej, do czasu oczyszczenia papieru.
Co robić w tym przypadku ? Sposobów jest wiele, ale to też zależy w jakich warunkach pracujesz i jakie masz narzędzia. Skutecznym rozwiązaniem jest częste przedmuchiwanie papieru ściernego, sprężonym powietrzem pod dużym ciśnieniem. Czasem przydają się prowizoryczne patenty jak, szorstka wycieraczka która działa dość dobrze gdy zrobisz kilka kółek na jej powierzchni.

Kolejność i kierunek zmiany gradacji podczas szlifowania

Podczas szlifowania żywicy epoksydowej ważna jest kolejność i kierunek szlifowania.
Zaczynaj szlifować żywicę epoksydową papierem ściernym o gradacji 120. Niższe gradacje mogą za mocno podrapać powierzchnię.
Następnie przechodź do 150, 180, 220, 320 i 400. Do lakierowania nie potrzeba szlifować więcej niż 600.

Wpływ gradacji na końcowe wykończenie

Końcowe ziarno ścierne kontroluje poziom połysku powierzchni żywicy epoksydowej.
  • 220 do 320 = matowy
  • 400 do 600 = satyna
  • 800 do 1000 = półpołysk
  • 1200 i więcej = połysk

Szlifowanie na mokro poprawia wydajność

Woda poprawia wydajność poprzez spłukiwanie ciętego materiału z powierzchni, który może dostać się między powierzchnię ścierną a podłoże. Ponadto woda utrzymuje powierzchnię ścierną w stanie wolnym od zanieczyszczeń, dzięki czemu nie zatyka powierzchni ściernej.

Szlifowanie na mokro redukuje pylenie

Ponieważ cząstki są mokre podczas szlifowania, szlifowanie na mokro praktycznie eliminuje unoszący się w powietrzu pył. Zmniejsza to narażenie na częściowo utwardzony pył epoksydowy, a tym samym jest bezpieczniejsze z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa.

Wodoodporny papier ścierny

Jest dostępny w większości sklepów z farbami samochodowymi i zaopatrzeniem. Dostępne są ziarna od 60 do 1000, chociaż do wstępnego ścierania potrzebujesz tylko od 60 do 80, a do końcowego szlifowania przed polerowaniem lub lakierowaniem potrzebujesz tylko 180 do 220 lub 320 do końcowego szlifowania. Jeśli utwardzona żywica epoksydowa ma zacieki i nierówności, sugeruję zacząć od papieru ściernego o gradacji 60 lub 80. 

Czyszczenie powierzchni

Użyj ściągaczki do okien, aby zeskrobać nadmiar wody i resztki materiału aby lepiej wizualnie sprawdzić powierzchnię. Mokra powierzchnia jest błyszcząca, ale po usunięciu wody wydaje się matowa i podkreśla fakturę powierzchni. Podczas szlifowania na mokro, szczególnie w przypadku agresywnego ziarna, musisz obserwować swoje postępy. Spłucz i zgarnij wodę pomiędzy zmianami ziarna, aby uniknąć zanieczyszczenia drobniejszego ziarna poprzednim grubszym ziarnem. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia zaraz po szlifowaniu na mokro, ponieważ trudno je usunąć po wyschnięciu. 

Zachowaj bezpieczeństwo

Ciągłe zanurzanie w wodzie zmiękcza skórę i sprawia, że ​​dłonie są bardziej podatne na skaleczenia i otarcia. Cykle mokre i suche mogą również powodować spierzchniętą skórę. Krem do rąk po skończonej pracy będzie dobrym rozwiązaniem.

Szlifowanie na mokro może narobić bałaganu.

 Wszystkie resztki z wodą trafiają na podłogę. Jest to trudne do zamiatania po wyschnięciu. Ale zaletą, jak wspomniano wcześniej, jest to, że szlifowanie na mokro nie powoduje powstawania pyłu. Jeżeli szlifujesz na mokro na betonowej powierzchni, białe zacieki pozostaną z Tobą na długo.

Leave a Reply

Otrzymujesz rabat na książkę:-5% NLQLPWZR8L.