Test włoskiej żywicy marki Alcea. Głębokość to 5mm oraz 50 mm. - Epoksydowa.pl Skip to main content

Alcea, jest to marka nieznana pośród żywicznej społeczności. A to błąd. To włoska firma, z wieloletnią tradycją i bardzo bogatą ofertą żywic, lakierów jak i barwników. Są to żywice do użytku profesjonalnego/przemysłowego. Do testów trafiły od tego producenta dwa produkty:

 – do cienkich odlewów (do 5 mm) oraz do jednorazowych odlewów grubości 5cm.

Prace testowe przeprowadzane były w ogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym,

w temperaturze 20 stopni Celsjusza, oraz wilgotności 45%.

Jeżeli zainteresował cię temat żywic, pamiętaj że to nie jest produkt do domowych zastosowań! Nie możesz z nim pracować w pomieszczeniu w którym przebywają domownicy. 

Produkty będące przedmiotem recenzji prezentują się tak (zdjęcie). Tutaj nie mamy plastikowych butelek, a solidne, wygodne metalowe puszki i wiadra. System zamknięć pozwala szczelnie zamknąć dystrybutory i bezpiecznie przechowywać zarówno żywicę jak i utwardzacz. Wiadro z racji pojemności oraz wagi jest mniej wygodne do dozowania ilości żywicy, ale nie jest to szczególnie uciążliwe. Natomiast pojemniki z utwardzaczem są bardzo wygodne, poręczne i umożliwiają bardzo precyzyjne odmierzanie potrzebnej ilości produktu.

Alcea 1

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest fakt, że oba typy żywic są bezwonne. Nie emitują charakterystycznego dla tego typu produktów zapachu, co czyni pracę z nimi wygodną i komfortową. BRAWO! Często żywice do cienkich odlewów emitują nieprzyjemne zapachy, w tym przypadku nie ma nic takiego. 

Alcea 0230 (ta do cienkich) nie jest żywicą krystalicznie przezroczystą, co może przeszkadzać czy wręcz ją dyskwalifikować przy wykonywaniu bezbarwnych odlewów do np. biżuterii, lub transparentnych stołów żywicznych. 

Ale jest za to bardzo wygodna do pracy z wszelkimi barwnikami i pigmentami. Stosunek mieszania żywicy z utwardzaczem wynosi 100:50, natomiast w przypadku Alcea 0240 jest ona krystalicznie bezbarwna i stosunek mieszania wynosi tutaj 100:40.

 Jak wyglądał test.

W przypadku żywicy Alcea 0230 wykonano 10 próbek żywicy. Dwie kantówki grubości 20mm podzielono na 10 części (po ok. 110mm długości), z których każda została zalana innym barwnikiem/pigmentem oraz jedna próbka bezbarwna. Przy użyciu grubszej żywicy wykonano odlew kanionu między dwoma kantówkami 200x45x45mm.

1639588055358
1639588055358

Przed docelowym zalaniem próbek testowych żywicami, użyte do projektów drewno zostało dwukrotnie zagruntowane produktem Alcea 0230.

 Do mieszania wykorzystywano dedykowane ku temu plastikowe mieszadła nienapowietrzające.

Alcea cienka:

–        po wylaniu rzadko pojawiają się pęcherzyki powietrza, wystarczy szybki i krótki przedmuch gorącym powietrzem, by je usunąć;

–        bardzo wygodny przy wylewaniu wielowarstwowym czas utwardzania – kolejna warstwa wylewana już po 2h;

–        najważniejsze: PRAKTYCZNIE ZEROWY SKURCZ żywicy podczas utwardzania. Żywiczna powierzchnia po odczekaniu kilkudziesięciu godzin jest gładka, nie pomarszczona, wylana na odpowiedni poziom, nie zapada się. BARDZO DUŻY PLUS.

–        kolejnym czynnikiem, który czyni z Alcea 230 naprawdę udany produkt to bardzo wygodne jej szlifowanie. Żywica szlifuje się bardzo szybko, nie zapycha w istotny sposób papierów ściernych – krótkie przedmuchanie papieru sprężonym powietrzem lub użycie dedykowanego klocka do usuwania naleciałości, szybko i skutecznie oczyszczają papier. To kolejny i jak dla mnie bardzo DUŻY PLUS – szybkie i wygodne szlifowanie. REWELACJA!

Z wykorzystaniem tej żywicy dodatkowo zostały wykonane dwa zegary (zdjęcie), po zalaniu kanionów żywicą i po jej utwardzeniu absolutnie nie wymagały one jakiejkolwiek dodatkowej ingerencji w rezultat końcowy. 


Fantastyczny produkt!

Dodatkowo wykonano test odporności żywicy na z wysoką temperaturę. Procedura testowa wyglądała w ten sposób, że na żywiczną powierzchnię wylano wrzątek i pozostawiono go na 30 sekund. Kolejna pozytywne zaskoczenie: wrzątek nie pozostawił na żywicy żadnych śladów.

Co do wersji grubszej żywicy Alcea:

–        bezwonna;

–        wygenerowała większą ilość pęcherzyków powietrza (ale może wynikać to z faktu użycia do projektu spękanych kantówek);

–        wylano jednorazowo warstwę 45mm – wyczuwalne było generowane ciepło, ale ku mojemu miłemu zaskoczeniu, żywica się nie zagotowała. Po 13h żywica była dość twarda, ale jeszcze lepka – idealna do wylewania kolejnej warstwy (w projekcie nie było to konieczne), natomiast po 30h zastano już stan stały;

–        podobnie jak w przypadku żywicy 0230, tutaj także powierzchnia po zastygnięciu nie posiada nierówności, jest płaska i błyszcząca;

–        odczekano 7 dni na wykonanie testu szlifowania. Tutaj ten model wydaje się być twardszy, żywica szlifowała się trochę ciężej i mocniej zapychała materiał szlifierski (powyższe mogło wynikać z faktu, że ściągano 3mm warstwę żywicy ze spodu próbki testowej, co odznaczało się większym nakładem pracy w porównaniu do żywicy 0230).

Pisząc krótko: żywica 0240 (do grubych odlewów) na pewno można zaliczyć do grona bardzo udanych produktów, która spełnia pokładane w niej oczekiwania na uzyskanie wysokiej jakości odlewów.

Jeśli chodzi o barwniki/pigmenty – produkty Alcea są BARDZO wydajne. Kolory są naprawdę mocne. Pigmenty metaliczne nie opadają zbyt szybko na dno i w zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać należy tutaj pamiętać, jak w przypadku wszystkich innych barwników metalicznych, o cyklicznym przemieszaniu wylanej żywicy. W przypadku żywicy do grubych odlewów, ani razu nie przemieszano żywicy i o dziwo metaliczne drobiny nie opadły na dno, ale utworzyły ładną kolorystycznie kompozycję. Barwniki od Alcei posiadają za to jeden, ale za to poważny minus, z uwagi na to, że są to barwniki przemysłowe (możliwe do wykorzystania przy dekoracyjnym barwieniu wszelkiego rodzaju materiałów: drewna, szkła, plastiku, metalu), posiadają bardzo intensywny, mocny, chemiczny zapach! Co może przeszkadzać, ale oczywiście nie jest to problemem, jeśli prace wykonujemy w odpowiedniej masce, poza domem, ale w innym przypadku (co oczywiście odradzam) należy to mieć na uwadze. Oczywiście po utwardzeniu barwionej żywicy, zapach nie jest już obecny.

Ciekawym rozwiązaniem jest to, że żywica posiada dedykowany rozcieńczalnik, więc jest to idealna opcja dla pistoletów natryskowych lub aerografów. Żywica, utwardzacz jak i rozcieńczalnik – wszystko jednego producenta. Odchodzi stres że coś może się nie udać, bo zastosowano złe rozcieńczalniki. Należy pamiętać że rozcieńczona żywica utwardza się znacznie dłużej. 

Co do minusów: znalazłem dwa – żywice Alcea 0230, który uważam za bardzo udany produkt są dostępne u polskich dystrybutorów tylko w pojemnikach 20kg. Chcąc dokupić do kompletu 10kg utwardzacza musimy się liczyć z wydatkiem ponad 2500 zł. Przeliczając koszt 1 kg mieszaniny to osiemdziesiąt kilka zł – dość dużo. Są oczywiście droższe produkty, ale są i tańsze. Rzemieślnicy wykonujący stoły raczej nie opierają swoich wyrobów o żywice do cienkich odlewów, ale Ci wytwarzający biżuterię, obrazy, podstawki i inne drobniejsze produkty, raczej nie pokuszą się na tymczasowe zamrożenie pieniędzy i wydatek ponad 2000 zł.

Alcea 3

Żywica Alcea do odlewów 5cm na chwile obecną nie znajduje się w ofercie polskich dystrybutorów i nie znam jej cen. Na pewno jest to bardzo udany produkt, który jeśli zostanie wypuszczony do oferty może mocno namieszać na rynku żywic używanych do wytwarzania stołów. W tym przypadku – pojemności 20-30 kg – są jak najbardziej akceptowalne przez firmy parające się tego typu produkcją, więc większe opakowania nie powinny stanowić tutaj problemu. Czas pokaże, czy żywica ta znajdzie uznanie na rodzimym rynku rękodzieła.

Póki co zapamiętajcie: Alcea – może nieznany gracz, ale z produktami, którym naprawdę warto dać szansę, a nuż, dzięki komfortowi pracy stanie się dla Was tą jedyną….

Do pobrania TDS:Szybka aktualizacja: poniżej wycena żywic Alce od jednego z dystrybutorów:

żywica 0240/2575 2,5l – 300,80 zł netto;

utwardzacz 0240/5000 1l – 96,25 zł netto;

żywica 0230/2444 20kg – 1661,25 zł netto;

utwardzacz 0230/2000 5kg – 451,15 zł netto.

ceny na dzień 15.12.2012.


Chcesz zacząć pracę z żywicami? Pamiętaj że jest to produkt chemiczny i do takiej pracy musisz być odpowiednio przygotowany,

Przeczytaj nasz PORADNIK, zapoznaj się z BLOGIEM, a w razie problemów zapraszam na maila info@epoksydowa.pl.

Powyższy wpis ma za zadanie przedstawić ten system żywic szerszemu gronu odbiorców, amatorom jak i już twórcom siedzącym w temacie. Dlatego nie znajdziesz tu wzorów chemicznych, wykresów z krzywą lepkości, danych o procesach sieciowania, kontroli temperatur które mają wpływ na szybkość utwardzania, jak i zawiłych sformułowań czy nazewnictwa. Ma zachęcić Cię, oraz przedstawić jak wygląda praca z tym medium. A jak już potrzebujesz więcej profesjonalnych danych, zapraszam do przeczytania karty technicznej, i tak, mamy ją po polsku 😉


Wpis ma charakter informacyjny, nie jest to wpis sponsorowany. Za jego publikację nie otrzymałem żadnego wynagrodzenia, a część wykonanych próbek/testów wraca do producenta. 

Firma Alcea przesłała do testów wyżej wspomniane żywice, oraz barwniki.

Dziękuję za zaufanie.

Ps. Michał, dzięki za pomoc ; )

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych