UTYLIZACJA ŻYWICY EPOKSYDOWEJ - Epoksydowa.pl Skip to main content

Brak konieczności wyrzucania żywicy epoksydowej jest łatwiejszy niż wyrzucanie żywicy epoksydowej – dlatego zawsze warto spróbować zminimalizować ilość odpadów podczas pracy. 

Praca na małych odlewach, pomaga dokładniej obliczyć ilość potrzebnej żywicy, dzięki czemu mniejszy powstaje odpad. A jeśli trochę rozlejesz lub wycieknie, spróbuj zebrać go do późniejszego wykorzystania.  

Podobnie, jeśli skończysz pracę i nadal masz w puszce trochę żywicy epoksydowej, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę musisz się jej pozbyć. Niewykorzystana żywica i utwardzacz mają długi okres trwałości. Jeśli więc w pojemniku jest jeszcze spora ilość żywicy, zachowaj ją do przyszłych projektów – nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Często takie resztki przydają się na końcowe maskowanie niedoskonałości odlewu. 

Jeśli jednak wykonałeś wszystkie te czynności, ale zdecydowanie musisz pozbyć się żywicy oto, co musisz wiedzieć:

  • utwardzona żywica epoksydowa nie jest niebezpieczna, więc można ją usunąć wraz z resztą zwykłych odpadów.
  • jeśli chcesz pozbyć się zużytego pojemnika po żywicy, upewnij się, że jest on pusty – najlepiej, aby resztki ze ścian zawierały nie więcej niż 3% całkowitej pojemności.
  • pojemniki opróżniają się łatwiej, gdy są ciepłe, więc pozostawienie puszki w ciepłym kącie warsztatu może pomóc w procesie opróżniania. Uważaj jednak – pojemniki z żywicą mogą wydzielać niebezpieczne opary.

RESZTKI ŻYWICY I UTWARDZACZA NALEŻY BEZPIECZNIE USUNĄĆ

Odpowiedzialność za prawidłową utylizację odpadów zawsze spoczywa na użytkowniku końcowym, czyli na tobie żywicotwórco! 

Poniższe wskazówki powinny pomóc w podjęciu właściwych decyzji, kiedy należy pozbyć się niewykorzystanej żywicy epoksydowej i utwardzacza.

  •  Produkty epoksydowe mają długi okres trwałości przy przechowywaniu w szczelnych pojemnikach. Po prostu użyj produktu w innym projekcie.
  • Utwardzona żywica epoksydowa utylizowana jest jako bezpieczna substancja stała. Utwardzona żywica epoksydowa to żywica i utwardzacz, które zostały zmieszane w odpowiednich proporcjach i całkowicie utwardziły się. Utwardzoną żywicę epoksydową można utylizować jako bezpieczne ciało stałe.
  • Prawidłowo utylizuj puste pojemniki po produkcie. Puste pojemniki po produktach należy utylizować dopiero po dołożeniu wszelkich starań, aby opróżnić pojemnik. Pojemniki opróżniają się szybciej, gdy są ciepłe. Pozostawienie w ciepłym pomieszczeniu lub w ciepłej kąpieli wodnej może pomóc w oczyszczeniu pojemnika. 
  • Ogranicz ilość odpadów do minimum. Jeżeli nie jesteś pewien pomiarów,  pracuj z małymi partiami żywicy epoksydowej. 
  • Odzyskaj rozlaną żywicę epoksydową do późniejszego użytku.  
  • Szanuj środowisko. Nie pozbywaj się odpadów wylewając je do wody,  

W przeciwieństwie do tworzyw termoplastycznych, żywic termoutwardzalnych nie można poddać recyklingowi. Ponadto zazwyczaj nie ulegają one biodegradacji i mogą być spalane tylko przy zachowaniu ścisłych środków ostrożności ze względu na uwalnianie toksycznych substancji. W związku z tym zanieczyszczenie środowiska przez ich stosowanie i odpady uznano za poważny problem, którym należy się zająć na całym świecie. 

 

TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych