Wybór najlepszej deski do projektu stołu żywicznego (i nie tylko). - Epoksydowa.pl Skip to main content

Gdy szukasz drewna na blat, jednym z pytań, z którym musisz się zmierzyć jest to, jaka grubość blatu najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie. Chociaż długość i szerokość blatu prawdopodobnie zależy od dostępnej możliwej do zagospodarowania przestrzeni, którą trzeba pogodzić z ilością domowników korzystających z tego stołu, grubość blatu zależna jest od innych czynników.

To, która deska jest dla Ciebie najlepsza, zależy od tego, czego poszukujesz. Prosty kawałek, krawędź z wyrazistym i nieregularnym charakterem, nietypowe usłojenie, mało spotykany gatunek… to wszystko będzie decydować o tym, jakiego rodzaju materiału szukasz.

Benjamin Thomas Ideez Wqkfa Unsplash

Najlepszym materiałem do zastosowania na stół z żywicy epoksydowej jest zazwyczaj najbardziej płaski, równy kawałek drewna o naturalnej, najlepiej mocno nieregularnej krawędzi, jaki można znaleźć – taki jak wiąz, dąb lub orzech – który został odpowiednio wysuszony, aby poziom wilgoci wynosił poniżej 12%.

Prawidłowe suszenie drewna na powietrzu może zająć nawet rok, ale pozostawione do wyschnięcia, zmniejsza ryzyko „przemieszczania się włókien” i tworzy bardziej stabilny i niezawodny materiał do wykorzystania w projekcie stołu.

Możesz użyć sklepowej klejonki i samodzielnie na nim wycinać różne nieregularne krawędzie imitujące bieg rzeki, ale większość wybiera charakterystyczną naturalną krawędź, aby uzyskać wyjątkowe i naturalne wykończenie.

Oto kilka rzeczy do rozważenia przed zakupem materiału na blat:

Poznaj produkt końcowy.

Pamiętaj, że gładkie i płaskie powierzchnie to zupełnie inne tematy. Na przykład szlifierka szerokotaśmowa może osiągnąć jednolitą grubość, ale bez dodatkowego wysiłku nie stworzysz płaskiej deski, tylko jednolitą deskę/powierzchnię blatu. 

W procesie suszenia można się spodziewać pewnego stopnia wygięcia, łódki lub skręcenia, które mogą wynikać z sezonowego ruchu włókien na płaskiej, ale niewykończonej desce, a nawet w gotowym produkcie. To, jak duże odkształcenie jest dopuszczalne, to decyzja, którą musisz podjąć przy wyborze materiału na stół, a wiele z tego zależy od użytkowania. Płaskie powierzchnie są przewidziane np. dla stolika do kawy, stołu do kuchni, ale przy mniejszych projektach dekoracyjnych „płaskość” powierzchni nie musi być najważniejsza. 

Żadna deska nie jest idealna. Ale czy będzie?

A kiedy już to wszystko zrobisz, przekonasz się, że żadna duża deska nie jest idealna, niezależnie od tego, w jaki sposób była obrabiana, szlifowania, czy równana. A przynajmniej nie zawsze są idealne w naszym stale zmieniającym się środowisku. 

Jak najwięcej twardziela, a jak najmniej bielu. Warstwa bielu może mierzyć od 1 do nawet 8 cm! Biel, ponieważ jest mniej gęsty, przez co również mniej twardy, nie nadaje się do produkcji mebli. Za to może być elementem dekoracyjnym, podkreślającym naturalny charakter mebla, jak np., naturalna krawędź. Twardziel to najcenniejsza część drewna przeznaczona do produkcji mebli. Warto wiedzieć, że najciekawsze usłojenie uzyskuje się, tnąc kłodę najdalej od rdzenia. Jest to tkanka drzewna, która została wyłączona z procesów życiowych drzewa i spełnia funkcję mechaniczną. Twardziel powstaje w wyniku zdrewnienia bielu. Następuje to zwykle po 20-40 latach. Zależy to od gatunku, klimatu, warunków ekologicznych i siedliska.

Deski, które przez niepoprawne suszenie zwyczajnie nie mają odpowiedniej wilgotności a po obróbce często jednostronnej stracą na swojej grubości co powoduje, że wysychając u klienta włókna kurcząc się ściągają deski w łódkę.

Deski wysychają latami a często jednostronna obróbka jest tylko po to żeby wyrównać poziom żywicy z drewnem, co powoduje całkowicie inna zmianę naprężenia desek.

Jaka jest wystarczająca grubość blatu do stołu? 

Osobista reguła gustu i funkcji. Pamiętaj, że w gotowym produkcie wystąpi sezonowy ruch wilgoci, więc zaplanuj to w swoim projekcie. Jednak ruch sezonowy jest ograniczony przez zastosowane wykończenie (nie zapomnij o równym wykończeniu obu stron) i grubość. Grubsza płyta wymaga dużo więcej wilgoci, aby zmienić zawartość wilgoci w drewnie i spowodować ruch włókien. Nierozsądne jest, aby blaty np. 1,2 × 2,5 m miały grubość 3 cm. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne. Podczas gdy grubsze blaty będą wyglądać bardziej solidnie i zdecydowanie przetrwają dłużej, drewna na taki projekt nie kupisz w pierwszym lepszym punkcie. Aby je zdobyć, będziesz musiał udać się na niejeden skład drewna, aby dosłownie wygrzebać swoje idealne drewno.

Pickawood L9znw Mxgs Unsplash

Jaki masz styl? Jaki styl będzie końcowego produktu?

Musisz określić styl swojego drewnianego blatu. Możesz wybrać pomiędzy rodzajem, usłojeniem, kolorem, a nawet krawędzią zewnętrzną jak i tam, gdzie będzie żywica. Wybierasz układ, desek w stole, kolor żywicy, a nawet rodzaj frezowań krawędzi. Rodzaj drewna, który wybierzesz, wpłynie na grubość twoich drewnianych blatów.

Im grubszy blat, tym projekt będzie stabilniejszy.

Blaty drewniane są zazwyczaj wykonane z twardego drewna o gęstym słojach, takiego jak orzech lub inne twarde gatunki drewna, takie jak jesion i dąb. 

Twój budżet.

Nie da się uciec od tego, że grubszy blat drewna kosztuje więcej niż cieńszy. Oznacza to, że jeśli masz naprawdę napięty budżet, Twój wybór może być mocno ograniczony.

Jak długo ma wytrzymać blat?

Grubsze blaty mają nietypowe opcje. Dzięki możliwości kilkukrotnego szlifowania i renowacji grubszego blatu nie musisz martwić się o drobne rozlania i plamy czy nawet wgniecenia. Jest wystarczająco dużo materiału na przyszłe naprawy.

Na koniec odrobina matematyki.

Grubość wyjściowa to… niech będzie deska 8 cm, a wilgotność mierzona miernikiem za 40 zł, mająca 12%.

Pierwsza obróbka – planowanie i równanie zabierze po 05-10 mm z każdej strony. Czasem mniej, czasem więcej. Już robi się te 14-15% wilgotności, ponieważ już jesteśmy o ten 1 cm bliżej rdzenia.

W zależności od technik oszczędza się żywicę lejąc na równo z drewnem, lub z lekkim nadmiarem, aby utwardzająca się żywica nie stworzyła menisku. Przy pierwszej opcji trzeba planować całą jedną powierzchnię, w drugim wystarczy wyszlifować żywicę na równo. 

Tak więc już masz zabrane około 2 cm, a do tego trzeba doliczyć możliwą dalszą obróbkę, a to gdzieś ściągnie, a to gdzieś wybrzuszy. Możliwych powodów jest sporo. 

Więc startujesz z deską 8 cm, i “12”% wilgotności, a po całym okresie zalewania i obróbki otrzymujemy deskę o grubości 5 cm i z ponad 20% wilgotności. Ma prawo się powyginać. Więc jakiej grubości będziesz mieć stół, kupując deskę o grubości 4 cm?

Czy płyty z drewna “Live Edge” są drogie?

Koszt płyty drewnianej z naturalną krawędzią różni się znacznie w zależności od rodzaju użytego drewna i rozmiaru. Jednak z reguły powinieneś wiedzieć, że drewno o żywych, naturalnych i pięknych krawędziach jest zwykle droższe niż tradycyjna tarcica.

Powodów, dla których to drewno jest tak drogie, jest kilka. Po pierwsze, kawałki są niewiarygodnie wyjątkowe. Podczas gdy producentom łatwo jest tworzyć tradycyjne tarcice, cięte do kąta, trudniej jest tworzyć elementy, które wyglądają oszałamiająco.

Po drugie, popyt na takie właśnie projekty jest dość wysoki. Często dostawcy używają mało dostępnego rodzaju drewna, które może nie być tak łatwo dostępne, jak inne gatunki.

Ze względu na te wyzwania żywicznych stołów z naturalną krawędzią nie jest tak łatwe, jak w przypadku tradycyjnego drewna. Płacisz nie tylko za piękno przedmiotu, ale także za czas. (pisaliśmy o tym tutaj lub tutaj)

Ponieważ poszczególne kawałki drewna mogą być dość drogie, zalecamy pracę tylko na drewnie, z którym czujesz się komfortowo. Przynajmniej powinieneś poćwiczyć na jakimś odpadzie wybranego drewna przed rozpoczęciem pracy na rzeczywistej płycie drewnianej na żywo.
Nie wyrzucaj odpadków, dzięki nim masz możliwość zapoznać się z drewnem, sprawdzić, z jaką siłą wiercić, jak jest twarde i odporne na uderzenia, oraz jak np. wsiąka w nie żywica.

Jednak opanowanie “dobrego” sposobu obchodzenia się z drewnem naturalną krawędzią jest cechą, z której należy być dumnym. Umiejętność ta może pozwolić na tworzenie pięknych projektów przez wiele lat.

Osobiście mam małe przemyślenia, im cieńszy blat, tym więcej zachodu, aby go odpowiednio ustabilizować. Widziałem blaty 1x2m o grubości zarówno 25 mm, jak i 80 mm. Na jeden patrzysz z politowaniem, a na drugi z podziwem. 
Zdarzało mi się kupować drewno przez internet. Z zakupionych 5-centymetrowych desek finalnie zostawało 3-3,5 cm. Wiec zamiast ciekawego blatu otrzymałem kilka pomniejszych desek…

Miałem też przypadek gdzie kupiłem plaster orzecha, też przez internet. Z 12 cm początkowych grubości zostało 7. Dlaczego? Bo piękne zdjęcia nie tyczyły się plastra, który docelowo do mnie trafił, który był cięty prawdopodobnie metodą prób i błędów… przez jakiegoś rzeźnika.

Nie śpiesz się z wyborem. Podchodź z tym na spokojnie. Dziś Ci się projekt podoba, jutro możesz nie mieć ochoty na niego patrzeć. Planuj i szkicuj, a będzie mniej niespodzianek.

Czy możesz użyć sosny do stołu z żywicy?

Wątpliwy wybór drewna. Wydaje się, że jest to rodzaj drewna, który nie wytrzyma na dłuższą metę. Drewno podatne na duże ruchy może powodować problemy z taką sztywną formą stołu w dalszej części drogi.

Sosna to drewno, które można wykorzystać do stworzenia stołu z żywicy epoksydowej. Aby użyć sosny na blat stołu, należy usunąć soki i żywicę. Żywica sosnowa jest rozpuszczalna w wodzie, dzięki czemu można ją zmyć ciepłą wodą. Należy jednak zachować ostrożność podczas czyszczenia, ponieważ może to spowodować odpryski, jeśli nie zostanie odpowiednio wysuszone przed nałożeniem żywicy epoksydowej. 

Problemem dodatkowo są sęki sosny, przez które będzie przeciekać  wykończenie i powodować przebarwienia. Ich usunięcie i wypełnienie daje poczucie większej dbałości o szczegóły.

planner stół żywiczny epoksydowa .pl
TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych