Skip to main content

Rodzaje wykończenia

Wykończenia mebli można podzielić na kilka podstawowych typów: lakier, żywica, szelak, lakier, wosk i olej. Wszystkie te wykończenia mają na celu ochronę drewna, wydobycie jego naturalnego piękna, a wszystkie z nich można ocenić pod kątem tego, jak dobrze spełniają te cele. 

Jak lakierować meble

Lakier, jeden z najtrudniejszych wykończeń, przewyższa inne tradycyjne wykończenia. Wzmacnia i ociepla słoje drewna, jest odporny na uderzenia, ciepło, ścieranie, wodę i alkohol. Lakier zapewnia wyraźne wykończenie, ale lekko ogranicza kontakt z drewnem. Dostępny  jest w wersji z wysokim połyskiem, półpołyskiem lub satyną oraz matowy. Lakier jest najszybciej schnącym z wykończeń do mebli drewnianych. Jest trwalszy niż szelak – chociaż jest bardzo cienki – i musi być nakładany wieloma cienkimi warstwami. Bezpyłowe suszenie nie stanowi problemu, ale ponieważ lakier wysycha tak szybko – czasami prawie natychmiast – bardzo trudno z nim pracować. Lakiery do szczotkowania nie są zalecane do użytku amatorskiego; lakiery natryskowe należy nakładać za pomocą pistoletu lakierniczego. Opary lakieru mogą być toksyczne i wybuchowe. Z tych powodów lakier nie jest zwykle używany w renowacji amatorskiej. W przypadku drobnych prac lakier można nakładać za pomocą puszek w aerozolu. Jest to drogie, ale działa dobrze. Ważne jest, aby wiedzieć, jakiego rodzaju lakieru użyć do pracy.

Walka z siłami natury

Gdy lakier jest używany  jako powłoka, nieustannie toczy dwie odrębne bitwy. Jedną z nich jest pozostanie przyczepionym do podłoża, które rozszerza się i kurczy wraz ze zmianą wilgotności drewna. Sezonowe zmiany wilgotności występują, ponieważ lakier nie jest szczególnie skuteczną barierą dla wilgoci. Kiedy drewno zmienia wymiary, wymusza rozciąganie i kurczenie się lakieru, aby pozostać przyczepionym. Przy wystarczającej liczbie cykli rozciągania / kurczenia powłoka w końcu pęknie.

Druga walka to utlenianie spowodowane działaniem promieni słonecznych UV, zjawisko, które przyczynia się do utraty połysku i pękania.

Dobre lakiery są zaprojektowane tak, aby poradzić sobie zarówno z cyklami rozciągania / kurczenia się, jak i degradacją UV, ale ostatecznie te dwie siły w połączeniu uszkadzają lakier i spowodują jego uszkodzenie.

Ochrona przed wilgocią: uszczelnienie śrub żywicą epoksydową

Ważne jest, aby wyeliminować miejsca, w których wilgoć może przedostać się do drewna. Obejmuje to nałożenie żywicy epoksydowej na otwory na śruby przed wkręceniem śruby na miejsce. Robimy tak, ponieważ wilgoć przedostaje się przez otwory na śruby w wyniku cykli termicznych. Światło słoneczne ogrzewa drewno, powodując rozszerzanie się powietrza w drewnie i tworzenie ciśnienia. Powietrze uchodzi przez słabo uszczelnione otwory na śruby i nieuszczelnione włókna. Gdy drewno stygnie z powodu spadających temperatur wieczornych lub w ciągu dnia, powietrze w drewnie kurczy się, tworząc podciśnienie, które zasysa powietrze i wilgoć z tych samych miejsc, z których uciekały. Wilgoć z rosy i deszczu jest wciągana do drewna, gdy ciśnienie w drewnie wyrównuje się. Wilgoć wewnątrz powoduje pęcznienie i odbarwienie drewna, co ostatecznie powoduje podniesienie się lakieru i oderwanie się od niego.

Dlatego uważam, że tak ważne jest uszczelnienie otworów na śruby żywicą epoksydową przed ich zainstalowaniem. Po prostu nałóż kilka kropli żywicy epoksydowej na otwory prowadzące.

Przygotuj warsztat 

Twoje środowisko warsztatowe i przygotowanie przedmiotu obrabianego są tak samo ważne, jak zastosowanie wykończenia. Lakier nakłada się i schnie najlepiej w temperaturach od 18° do 25 °, przy umiarkowanej wilgotności. Zimno utrudnia szybkie wysychanie, a ciepło może je przyspieszyć, zanim lakier będzie miał szansę na prawidłowe wyrównanie.

Ustaw dobre światło odblaskowe lub pracuj w pobliżu okna, które odbija  światło od przedmiotu w kierunku twoich oczu. 

Techniki aplikacji

Lakier nakładać nowym, czystym pędzlem z naturalnego włosia. Używaj tylko nowego lakieru. Kilkakrotnie otwierany i zamykany lakier może zawierać grudki utwardzonego lakieru z boków i krawędzi pojemnika. Te grudki mogą naprawdę sprawiać dość denerwujące problemy. Jeśli dobrze zaplanujesz pracę, prawdopodobnie po zakończonej pracy nie zostanie Ci za dużo lakieru. Pozostały lakier można wykorzystać na częściach, które nie są widoczne, lub projektach, których jakość  wykończenia nie jest aż tak ważna; spód  blatu, rama drzwi warsztatu i inne. 

Surowe drewno do wykończenia lakierem należy odpowiednio przygotować i przeszlifować. Gotowe drewno przeznaczone do lakierowania należy oczyścić i lekko przeszlifować. Bezpośrednio przed nałożeniem lakieru dokładnie wyczyść każdą powierzchnię ściereczką.

O wiele łatwiej jest nakładać lakier na powierzchnie poziome niż pionowe. Zanim przystąpisz do pracy, obróć mebel tak, aby jego główne powierzchnie były poziome. Jeśli mebel ma szuflady, drzwi, półki i inne wyjmowane części, wyjmij je lub zdejmij i połóż poziomo. Pracuj tylko na jednej powierzchni naraz, a na dużych powierzchniach na koniec.

Wybór pędzla

W przypadku lakieru na bazie oleju użyj pędzla z naturalnego włosia, lub syntetycznego. W przypadku lakieru na bazie wody używaj tylko włosia syntetycznego, ponieważ woda powoduje rozdwajanie się naturalnego włosia.  Unikaj niedrogich pędzli, które nie rozprowadzają dobrze lakieru i mogą pozostawić zbłąkane włosie osadzone w wykończeniu. Dobrej jakości pędzel, dobrze wyczyszczony i osuszony, będzie służył bardzo długo.

Nałóż pierwszą warstwę

Dobrze wymieszaj lakier; nigdy  nie potrząsaj, mieszaj. Potrząsanie może wprowadzić bąbelki, chcesz jeszcze więcej problemów?  Przygotuj taką ilość, jaką Twoim zdaniem będziesz potrzebować na pierwszą warstwę, do osobnego, czystego pojemnika, aby uniknąć zanieczyszczenia całej puszki. W przypadku lakieru olejnego pierwszą warstwę rozcieńcz 10-50% rozpuszczalnikiem dla lepszej penetracji i łatwiejszej aplikacji, sprawdzając zmienioną lepkość na płytce wzorcowej. Chcesz, aby był wystarczająco płynny, aby dobrze rozprowadzał się po materiale, ale i wystarczająco gęsty, aby nie spływał i nie tworzył zacieków. Niektóre lakiery na bazie wody nie tolerują rozcieńczania; sprawdź etykietę produktu.

Przed przystąpieniem do lakierowania należy zagruntować włosie pędzla zanurzając je w spirytusie mineralnym (w przypadku produktów na bazie oleju) lub w wodzie, a następnie strząsnąć nadmiar.  

Aby zapobiec zaciekaniu i kapaniu, wystarczy zanurzyć końcówkę podczas malowania krawędzi. Podczas powlekania szerokich powierzchni należy “nabrać” wystarczająco dużo, aby zapewnić efektywne malowanie. Unikaj przeciągania włosia po krawędzi pojemnika, co sprzyja tworzeniu się pęcherzyków. Zamiast tego dociśnij je do boku pojemnika, aby usunąć nadmiar lakieru. 

Suszenie i ponowne malowanie

Czas schnięcia w przypadku naturalnego lakieru wynosi średnio około 24 godzin, ale lakiery wodne i poliuretany często schną szybciej. Wilgoć spowalnia wysychanie, dlatego zaleca się przedłużenie wszystkich czasów schnięcia, jeśli nakładasz lakier w wilgotną lub mokrą pogodę. Ponadto czasy schnięcia niekoniecznie są czasami utwardzania, a nowy lakier łatwo ulega uszkodzeniu. Pozwól wyschnąć przez  co najmniej 24 godziny lub tak długo, jak zaleca producent; jeśli to możliwe, pozwól mu wyschnąć przez kilka dni lub dłużej.

Wiele lakierów wymaga dwóch, a nawet trzech warstw, aby uzyskać gładkie wykończenie – kieruj się własną oceną i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. 

Oprócz lakieru, inną opcją, która dobrze znosi intensywne użytkowanie, jest żywica.  

Jak woskować i uszczelnić meble

Wosk w paście, często używany do zabezpieczania wykończeń, jest używany do wykańczania naturalnych  drewnianych mebli. Jest to najbardziej skuteczne w przypadku twardego, gęstego drewna, takiego jak klon, dąb, orzech które zostało przeszlifowane na gładko.

Niektóre woski mają dodany kolor, do stosowania na ciemnym drewnie, takim jak orzech. Woski te nadają drewnu kolor i są szczególnie pomocne, jeśli wykończenie drewna jest poplamione, ale nie brudzą drewna ani nie przywracają wykończenia. Pasta woskowa jest łatwa do nałożenia, nie klei się i jest odporna na ciepło, ale łatwo ulega uszkodzeniu i zużyciu. Należy go okresowo nakładać.  

Jak nakładać pastę woskową

Nałóż wosk w paście oszczędnie za pomocą czystej, niestrzępiącej się szmatki, wcierając wosk okrężnymi ruchami, aby utworzyć cienką, równą powłokę. Pracuj na małym obszarze naraz. Niektórzy producenci zalecają nakładanie wosku wilgotnym – nie mokrym – padem. Jeśli używasz wody, upewnij się, że powierzchnia jest sucha, zanim ją wypolerujesz.

Pozostaw wosk do całkowitego wyschnięcia, zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie mocno wytrzyj woskowaną powierzchnię czystą szmatką, aby usunąć nadmiar wosku. Gdy woskowana powierzchnia jest równa, wypoleruj ją do połysku czystą szmatką. Aby zakończyć wykończenie, nałóż jedną lub dwie kolejne warstwy wosku, jak powyżej. Całkowicie wypoleruj każdą warstwę przed nałożeniem kolejnej.

Techniki nakładania oleju 

Drewno, które ma być wykończone olejem, należy dokładnie przeszlifować, aby wyrównać otwarte pory i uzyskać gładką powierzchnię. Nie jest wymagane żadne uszczelnienie. 

Nałóż olej  za pomocą czystej gazy, wykonując ruch okrężny lub ósemkowy, aby wmasować go w drewno. Olej nakładać równomiernie i obficie, aż drewno przestanie go wchłaniać; pracować na jednej powierzchni naraz. Nałóż olej, aż drewno będzie równomiernie naoliwione, a powierzchnia przestanie wchłaniać.

Wmasuj olej mocno w drewno piętami dłoni, pracując wzdłuż słojów. Kontynuuj pocieranie przez około 15 minut; podczas pocierania wytworzone ciepło pomoże olejowi wniknąć w drewno. Olej duński i olej tungowy mogą nie wymagać tak intensywnego wcierania; postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami producenta. Na koniec, po dokładnym przetarciu wszystkich powierzchni, wyczyść mebel czystą szmatką. Musisz usunąć cały nadmiar oleju; na powierzchni drewna nie powinno być oleju – lub, jeśli używasz wykończenia z siemienia lnianego, tylko bardzo cienką warstwę oleju.

Suszenie i ponowne malowanie

Wybór wykończenia mebli może być trudny, ponieważ masz do wyboru wiele opcji. Lakier, żywica, pasta woskowa i olej zostały stworzone w celu ochrony drewna mebli. Ale wskazówki  pomogą Ci wybrać ten, który najlepiej pasuje do Twojego rodzaju drewna i jak chcesz, żeby meble ostatecznie wyglądały.

Na tej stronie używamy własnych lub zewnętrznych narzędzi, które przechowują małe pliki ( ciasteczka ) na Twoim urządzeniu. Pliki cookie są zwykle używane, aby umożliwić poprawne działanie witryny ( techniczne pliki cookie ), generować raporty użytkowania nawigacji ( statystyczne pliki cookie ).Włączając te pliki cookie, pomagasz nam oferować lepsze wrażenia .