fbpx Skip to main content
Nie jest nowością,  że ręce zdolnego rzemieślnika to najbardziej precyzyjna linia produkcyjna. Pod naporem masowej i agresywnej marketingowo tandety, wspaniałe rzemiosło pomału zaczyna się odradzać, i przykładamy do tego rękę, siedząc wieczorami i realizując kolejny niestandardowy projekt. Zarwane nocki, albo wstawanie w środku nocy z budzikiem w ręku by sprawdzić w jakim stanie jest żywica, znasz to? 

Tworzy się wąski dział rynku na meble wysokiej jakości wytwarzane ręcznie.  Przedmioty robione na miarę, z materiałów których nie używa się przemysłowo, bo są za drogie. Coraz więcej jest ludzi, którzy zaczynają dostrzegać czym jest komfort posiadania mebli na indywidualne zamówienie. Dobre meble, to drogie meble, nie może być tanio i dobrze. Ale niestety można trafić na fatalnie i drogo. Wspaniałym doświadczeniem jest gdy klient trafi do Ciebie z polecenia, lub gdy Twoje portfolio przekona go, by się z Tobą skontaktować. 

Kiedyś przedmioty miały swoją wartość nie tylko ze względu na metkę z często niedostępną i  zawyżoną ceną, ale także włożony w nie wysiłek ludzkich rąk. Są przypadki gdzie transport jak i wniesienie jest po stronie kupującego, i nie… nie z oszczędności, ale dla pewności że dotrze w nienaruszonym stanie. 

I tu dochodzimy do miejsca w którym jesteśmy twórca lub nabywcą. Te dwie strony medalu mają wspólny mianownik. Jako twórca chcesz (mam taką nadzieję) by wykonany przez ciebie produkt był wykonany w najlepszy sposób, spełniający swoje zadanie przez wiele długich lat. Jako nabywca chcesz kupić pewnej jakości produkt, który nie będzie stwarzał problemów. 

Dobre projekty to przemyślane projekty. 

„Praca, której nie wykonuje projektant, to praca, którą musi wykonać konsument – nieprzerwanie przez cały okres użytkowania produktu. Gdy projektant postanawia przejąć interakcję, którą można wykonać za pomocą jednego pokrętła jako trzech przycisków, skazuje konsumenta na zrobienie trzech rzeczy zamiast jednej przez cały okres użytkowania produktu. Pomnóż to przez liczbę sprzedanych produktów, a to zaniedbanie stanie się katastrofą. Detale i szczegóły definiują to co wykonujemy jako twórca.”

 

Wizualizuj swój projekt obróbki drewna od początku do końca, zanim zbierzesz jakiekolwiek narzędzia do drewna. Niech twój mózg i wyobraźnia pomogą ci przyzwyczaić się do tego, co masz zamiar zrobić. W rzeczywistości, podczas wizualizacji i projektowaniu znacznie rzadziej popełnisz kosztowne błędy w trakcie realizacji projektu.

Brak koncepcji projektu, brak chociażby szkicu… wszystko to sprawia że tworzysz projekt na bieżąco. Dokładność jest kluczem do dobrych technik obróbki drewna. Zmierz dokładnie i często sprawdzaj swoje pomiary. Wystarczy 1 błędna kalkulacja, aby spowodować błąd przycinania, który może skończyć się zrujnowanym projektem.  

Już wspominałem o tym, by dobry projekt odpowiednio wyceniać. Nic nie stoi na przeszkodzie aby dobry projekt kosztował więcej. Przemyślany projekt to sztuka,  a sztuka ma swoją wartość. A gdy doliczyć do tego, szarpanie się z ciężkim materiałem, hałasem, pracą w oparach…  i cały czas “nie komfortowo” pracować w masce… to musi mieć swoją cenę

Obróbka drewna to wspaniałe zajęcie. Kluczem jest edukacja, jeśli jesteś nowy w tym rzemiośle i chcesz znacznie poprawić swoje umiejętności. Musisz nauczyć się najlepszych wskazówek i trików dotyczących obróbki drewna, aby  uniknąć typowych błędów i przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom.  

Zanim zaczniesz, zastanów się nad umiejętnościami niezbędnymi do dokładnego ukończenia projektu. Jest to szczególnie ważne dla początkujących stolarzy. Wkrótce zrozumieją, że nie mają umiejętności niezbędnych do wykonania zadania i poddają się, zanim w ogóle zaczną proces, wiele osób uważa jednak, że tworzenie komody naprawdę nie powinno być takie skomplikowane.

planner stół żywiczny epoksydowa .pl