fbpx Skip to main content

Drewno powraca do kuchni, ponieważ ludzie mają już dość jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Lecz żywica na deski do krojenia? Mówię nie!

Od pewnego czasu przyglądam się rozwojowi pracy z żywicą w naszym kraju, niestety coraz częściej widzę, twórców, sprzedawców, amatorów stolarstwa którzy sprzedają deski do krojenia z wykończeniem epoksydowym – lub – mających żywicę epoksydową w obszarze “krojenia”.

Jako aktywny żywiczny twórca, autor poradników czuję się w obowiązku aby wyjaśnić, dlaczego stosowanie żywicy przy projektach, które mają kontakt z żywnością, to zły pomysł. 

Deska dekoracyjna, plastry dębu i żywica w kolorze turkusu. Powierzchnia wykończona woskiem.

Przede wszystkim żywica epoksydowa przeznaczona do kontaktu z żywnością jest bezpieczna, gdy jest prawidłowo zastosowana na “nie tnące” powierzchnie, takie jak deski do serwowania, deski do wędlin lub tace, dlatego żywica ma swoje miejsce w kuchni lub jadalni.

Żywica epoksydowa klasy spożywczej jest innym gatunkiem, niż ten, który normalnie można zobaczyć w blatach, ławkach itp. I niestety wielu majsterkowiczów może nie nadążać za szybkością przemysłu, w których produkty są bezpieczne, a których nie można bezpiecznie używać na powierzchni mającej kontakt z żywnością.

Jeśli chodzi o zakup deski do krojenia, niezwykle ważne jest, aby nie zawierały one żywicy epoksydowej na powierzchni do krojenia lub w pobliżu.

Kiedy używasz tasaka lub noża kuchennego tworzysz mniejsze lub większe nacięcia, a drewno ma naturalny sposób samoleczenia się z upływem czasu, dodatkowo kilka badań wykazało, że w wielu odmianach twardszego drewna występują naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe ze względu na jego porowatą strukturę.

Z biegiem czasu żywica epoksydowa na desce do krojenia może gromadzić bakterie ukrywające się pod głębokimi rysami i nacięciami z noży, nawet po dokładnym oczyszczeniu. Soki mogą wysychać i tworzyć powierzchnię zawierającą bakterie.

Żywica epoksydowa może z czasem ulec mocnemu zniszczeniu podczas używania noża, a także odpryskiwać, gdy jest używana jako powierzchnia do siekania. Małe cząsteczki mogą dostać się do jedzenia, a tym samym dostać się do twojego układu pokarmowego.  Teraz wyobraź sobie ze taka deska została wykonana z najgorszego sortu (najtańszej) żywicy epoksydowej.

I na koniec, żywica epoksydowa z czasem po intensywnym użytkowaniu będzie wyglądać okropnie, mętnie, z dużą ilością zadziorów i wyszczerbień, niszcząc wartość artystyczną deski.

Deska dekoracyjna, orzech i żywica w zabarwieniu perłowym. Powierzchnia wykończona woskiem.

Istnieje cała masa projektów które można wykonywać z żywicy, które są równie proste, ale nie będą nikogo truć. Dobrą alternatywa są deski do „SERWOWANIA” z naciskiem na serwowanie. Mogą być wykonane tak jak stoły, czyli drewno połączone z żywica, i wszystko zabezpieczone lakierem.

Uwaga.
Wcieranie lakieru to metoda polegająca na rozcieńczeniu lakieru, a następnie przetarciu kilkoma warstwami. Ta BARDZO CIENKA mieszanka wnika w drewno, w przeciwieństwie do zwykłego lakieru, który jest nakładany powierzchniowo. Ponieważ rozcieńczona mieszanka wnika w drewno, nie ma możliwości odpryskiwania nałożonych warstw lakieru. Ale ten sposób zabezpieczania ma swoje wady, wykończenia które są wykonane zgodnie z wytycznymi PZH (nic nie jest „zatwierdzone”, wszystko jest wykonane zgodnie z wytycznymi), aby uznać je za „bezpieczne dla żywności”, są robione z określonymi wytycznymi. W chwili, gdy rozcieńczasz lakier, nie podlegają już określonym „wytycznym” i nie mogą być uważane za „bezpieczne dla żywności”. 

Lecz to dalej powinna pozostać deska do serwowania, deska dekoracyjna. I jeśli sprzedajesz albo właśnie masz zamiar kupić taką deskę, pamiętaj… tylko do celów dekoracyjnych, lub do podawania dania, najlepiej nie bezpośrednio na niej.

Jeszcze jedna sprawa, o której, nie każdy wie.

Dąb zawiera garbniki. Zmienia kolor, potrafi nawet zabarwic ręce. Zmienia smak i zapach potraw. Silnie reaguje z żelazem tworząc toksyczne związki.

Otrzymujesz rabat na książkę:-5% NLQLPWZR8L.