Skip to main content

To, dlaczego żywica epoksydowa pęka zależy w jakim znajduje się projekcie. W tym przypadku, omówię blaty stołów lub stolików w połączeniu z drewnem.

Jak już dobrze wiesz, o meble z żywicy epoksydowej trzeba odpowiednio dbać, zarówno podczas ich produkcji, jak i samego użytkowania. Nadmierne ciepło, za dużo promieni słonecznych, cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, a nawet ciepło z kaloryfera czy kominka może drastycznie wpłynąć na konstrukcję.

Ale zacznijmy od początku.

Drewno jak wiesz MUSI być suche, obojętnie czy kupujesz od kogoś obcego, czy od dobrego znajomego dostawcy, zawsze musisz sprawdzić dokładne wilgotność każdego zakupionego kawałka drewna, najlepiej codziennie przez kilka dni, sprawdzając czy wartość utrzymuje się na danym poziomie czy spada. 

Są sposoby, które są w stanie bardzo szybko wysuszyć deski z zewnątrz, na czas zakupu.. czyli w chwili zakupu masz 10%, a kilka dni później już 15%… dlatego sprawdzanie wilgotności drewna jest bardzo ważne. 

Mokre drewno może być powodem popękania żywicy jak i samego drewna. Dodatkowo załóżmy, że masz najlepsze materiały, narzędzia, dużo gotowej do działania żywicy. Niestety jednak drewno okazało się nie być wystarczająco suche. Dzieje się wtedy coś takiego, jak na obrazku poniżej:

Dlaczego żywica epoksydowa pęka? Oraz inne problemy. I jak sobie z tym poradzić? 6

Zalewanie nieodpowiedniej żywicy do projektu. 

Jest to jeden z częstych przyczyn popękanego projektu. Często na raz, wylewane jest dziesiątki litrów żywicy, która nie jest przeznaczona do tego konkretnego projektu. Na opakowaniu żywicy, czy na aukcji może widnieć napis “do głębokich odlewów 10 cm”. Tylko że nie każda żywica jest w stanie się utwardzić jeśli wylejesz ich 50l , zachowując głębokość odlewu zgodnie z instrukcją producenta. Znaczna ilość pękniętych projektów dotyczy najtańszych żywic, ale to nie wyklucza sytuacji gdzie pęknie żywica o trzykrotnej cenie. Nie oszukujmy się, testuj ilości możliwe do odlania, oraz grubości warstw, w opisach żywic można ująć wszystko co skłoni do zakupu, lecz dopiero praktyczne doświadczenia są w stanie powiedzieć jak pracuje się z tą żywicą. Opinie przypadkowych klientów mogą być pomocne.

Dlaczego żywica epoksydowa pęka? Oraz inne problemy. I jak sobie z tym poradzić? 7

Nieodpowiednie warunki w warsztacie (zakładając że nie bawisz się żywicą w salonie).

Wilgotność, zbyt wysoka temperatura, przeciągi, są to czynniki które żywica uwielbia dokładnie tak samo jak introwertyk niespodziewane spotkania z nieznajomymi. Niby wszystko spoko, ale po spotkaniu cierpi. Z żywicą jest podobnie, wysoka temperatura przyczynia się do szybkiego, niekontrolowanego utwardzania, albo utwardzi się i powierzchnia będzie pofalowana, pomarszczona, lub nie utwardzi się będąc elastyczna. Wilgotność przyczyni się do matowego wykończenia, plam w żywicy, lub podobnie jak przy nieodpowiedniej temperaturze może być powodem nie utwardzenia się żywicy.  

Dlaczego żywica epoksydowa pęka? Oraz inne problemy. I jak sobie z tym poradzić? 8

Po obliczeniu potrzebnej ilości żywicy epoksydowej wymieszaj część A i część B w wiadrze wystarczająco dużym, aby pomieściło całą ilość żywicy lub pierwszą warstwę żywicy. Pamiętaj, aby stosować się do wytycznych producenta, gdyż jedne żywice miesza się objętościowo, czyli w mililitrach, a inne wagowo. 1 litr żywicy nie jest równy 1 kilogramowi. Brak dokładności w proporcjach często skutkuje „zagotowaniem” się żywicy. Straty często sięgają kilku tysięcy złotych. Długim mieszadłem zeskrobuj boki i spód podczas miksowania. Unikaj zbliżania mieszadła do góry, ponieważ skutkuje to powstaniem większej ilości pęcherzyków. Zalecam mieszanie co najmniej czterech minut w niskiej prędkości.

Nieprawidłowe proporcje mieszania

Najczęstszym problemem związanym z nie utwardzeniem żywicy epoksydowej są niewłaściwe proporcje mieszania. Żywica epoksydowa to dwuskładnikowy system, który wymaga odmierzenia prawidłowej ilości części A i części B przy odpowiednim stosunku mieszania, niezależnie od tego, czy jest to 5: 1, 3: 1, 2: 1 czy 1: 1. Prawidłowo zmierzona i zmieszana żywica epoksydowa będzie utwardzać się w 100%. Jeśli wylałeś powierzchnię i nie wymieszałeś dokładnie mieszanki, możesz mieć kilka miejsc, które się utwardziły, i kilka, które są nadal miękkie. Jeśli masz bardzo lepką i miękką warstwę, którą można ugniatać, jest to spowodowane nieprawidłowym wymieszaniem.

Pigment

Pigment może z pewnością wzmocnić i dodać niesamowitej artystycznej ekspresji do twoich projektów, jednak dodanie zbyt dużej ilości pigmentu do mieszanki może zakłócić reakcję chemiczną. Nigdy nie możesz przekroczyć 5% ilości pigmentu do całkowitej objętości barwionej żywicy epoksydowej. Szczególne ważne przy małych projektach jak biżuteria.

Dlaczego żywica epoksydowa pęka? Oraz inne problemy. I jak sobie z tym poradzić? 9

A teraz kilka uwag po stronie użytkownika. 

Drewno jest materiałem higroskopijnym. Oznacza to, że zatrzymuje lub uwalnia wilgoć w zależności od środowiska, w którym się znajduje. Proces ten powoduje rzeczywisty ruch drewna, zwykle oparty na wilgotności lub temperaturze. Ruch ten jest najlepiej widoczny sezonowo wraz z rozszerzaniem się i kurczeniem. Taki ruch może spowodować wysuszenie (pęknięcia), skręcenie, wypaczenie, itp. Dla wszystkich produktów z litego drewna zaleca się odpowiednią wentylację i przepływ powietrza. Wszelkich zmian w temperaturze pokojowej należy dokonywać stopniowo. Nagła zmiana temperatury lub wilgotności jest najgorszą możliwą rzeczą, ponieważ wilgoć zostanie zassana w materiał zbyt szybko, powodując napięcie wewnątrz włókien drewna. Nadmierne ciepło i suchość mogą powodować potencjalne pękanie i skręcanie. Głównymi przyczynami uszkodzeń drewnianych mebli jest nieostrożne obchodzenie się i warunki środowiskowe. Pamiętaj, że ruch drewna, podobnie jak małe pęknięcia na powierzchni drewnianych blatów, jest normalny i stanowi część natury drewna. Możesz zauważyć podnoszenie się lub pękanie wokół wypełnień żywicznych; jest to normalne i jest częścią naturalnego ruchu drewna.

Dlaczego żywica epoksydowa pęka? Oraz inne problemy. I jak sobie z tym poradzić? 10

Światło jest naturalnym wrogiem wszystkich materiałów organicznych; jest szczególnie szkodliwe dla drewna, ponieważ uszkodzenia są kumulatywne (co oznacza, że z czasem pogarszają się), a zatem są nieodwracalne. Światło słoneczne może sprawić, że jasne drewno stanie się ciemne, a ciemne wyblakłe. 

Słowem zakończenia, nie oszczędzaj na żywicy, to się bardzo szybko mści. Możesz przyoszczędzić na narzędziach, samodzielnie splanować jak i wypolerować, ale jak kupisz najtańszą z możliwych żywic, to cały twój wysiłek pójdzie na marne. Droższe żywice wiele wybaczają, dobrze się odgazowują, a i wypolerowanie jest znacznie przyjemniejsze. 

61 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    Adapter – łącznik węży SPIRO

    Original price was: 49,00 zł.Current price is: 29,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 35,00 .

  • Promocja!

    Zestaw e-booków. Żywica epoksydowa | Gips polimerowy

    Original price was: 64,00 zł.Current price is: 57,60 zł.
close up of an amber necklace
woodlove

Dlaczego biżuteria z żywicy matowieje?

Biżuteria wykonana z żywicy epoksydowej może nabrać matowego wykończenia z wielu powodów - i niekoniecznie…
28 lutego 20243 min Czytaj dalej
Złącza magnetyczne do odciągu trocin, w technologii Druku 3D
woodlove

Złącza magnetyczne do odciągu trocin, w technologii Druku 3D

Wprowadzenie W świecie stolarstwa skuteczne odciąganie pyłu ma kluczowe znaczenie dla utrzymania czystego i bezpiecznego…
25 czerwca 20239 min Czytaj dalej
Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej?
woodlove

Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej?

Własna forma do żywicy epoksydowej. Z czego wykonać formę DIY do żywicy epoksydowej? Oklejona taśmą…
17 października 20222 min Czytaj dalej

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10