Dlaczego żywica epoksydowa wciąż się nie utwardza? - Epoksydowa.pl Skip to main content

Istnieje wiele powodów, dlaczego żywica epoksydowa wciąż nie twardnieje i niestety większość z nich leży po stronie artysty.

Poniżej przedstawię kilka dodatkowych przyczyn, które powinnaś/eś wziąć pod uwagę.

1. Większość żywic mieszana jest WAGOWO w stosunku  2:1, ale są też takie, które wymagają odmierzenia objętościowego. Dlatego, pierwszą rzeczą jest dokładne sprawdzenie, jakiego rodzaju używasz. Może być też sytuacja, że żywicę można odmierzać i wagowo i objętościowo, ale to wszystko należy przeczytać na karcie technicznej od żywicy – a ostatecznie, chociaż na etykiecie.

2. W zależności od tego, ile barwników (szczególnie płynnych) dodasz do żywicy, utwardzanie może zostać spowolnione lub całkowicie zahamowane. Ogólną dobrą zasadą jest nieprzekraczanie z barwnikiem 5% całej mieszanki żywicznej – dlaczego warto inwestować w lepsze barwniki, które mają bardzo dobrą pigmentację. Unikaj podróbek, gdzie bazą jest woda.

3. Przeterminowanie żywicy. Zaopatruj się w żywicę z większych sklepów, tam nie ma „zleżałych” butelek – gdyż dostawy bywają dość często. 

4. Złe wymieszanie może wpłynąć na utwardzanie. Czas mieszania nie powinien być krótszy niż 2-3 minuty. Dodatkowo zawsze polecam mieszanie żywicy przez mieszadła mechanicznie co daje większa pewność wymieszania składników.  Jeżeli zauważasz w żywicy mleczne smugi, wymieszaj! 

5. Pomyłka z proporcjami. Za dużo lub za mało utwardzacza (nie zawsze więcej utwardzacza = szybsze utwardzenie).

6. Żywica najlepiej utwardza ​​się w ciepłych (max 23 °C) pomieszczeniach. Ogrzej warsztat i odczekaj 48 godzin przed wylaniem żywicy. Nie podnoś drastycznie temperatury po wylaniu żywicy.

7. Żywica epoksydowa została zanieczyszczona inną substancją chemiczną. 

8. Resztki po myciu, czyszczeniu. Aceton, alkohol izopropylowy, a nawet woda, wszystko to może się przyczynić do wciąż miękkiego odlewu.

9. Krystalizacja żywicy, zjawisko dość popularne. Lepszej jakości żywice, o wyższej czystości i niższej lepkości, które nie zawierają szkodliwych środków lotnych w postaci np. rozpuszczalników, są bardziej podatne na nadmierną krystalizację przy niższych temperaturach lub przy dłuższym składowaniu (ale pamiętajże krystalizacja nie świadczy o złym produkcje). Przed wymieszaniem zalecam sprawdzić składnik, a i b czy czasem nie ma efektu krystalizacji. Jeżeli na dnie żywicy znajdują się białe/matowe grudki, zalecam kąpiel w ciepłej wodzie obu składników. Kąpiel usunie grudki i sprawi, że żywica będzie mieć mniejszą lepkość, czyli znacznie lepiej się wymiesza, jak i rozprowadzi po projekcie. Zerknij na nasz blog, opisaliśmy to, oraz jak sobie z tym poradzić.

10. Wilgotność powietrza. Rumieniec to lepki, oleisty lub woskowaty wygląd na powierzchni utwardzonej żywicy epoksydowej spowodowany dodatkiem wilgoci z powietrza. Zmieniające się temperatury mogą również powodować podobne problemy z kondensacją, więc utrzymanie stałego poziomu temperatury podczas całego procesu utwardzania jest bardzo ważnym czynnikiem. -> sprawdź nasz wpis oraz zerknij tutaj.

11. Używanie żywicy do „głębokich odlewów” przy małych projektach. Tak samo, jak nie używaj do głębokich odlewów żywicy do „laminowania”. W pierwszym przypadku utwardzenie będzie trwało tygodnie, a w drugim utwardzi się jeszcze w kubku/wiadrze.

Alcea 4
TANIEJ
Wybierz jeden z gotowych zestawów i ciesz się rabatami!
W ZESTAWIE!
Otrzymujesz
na dowolny zakup NLQLPWZR8L.
RABAT
dla produktów nieprzecenionych