Skip to main content

Blaty z litego drewna mają swój wyjątkowy urok. Wyglądają imponująco i przy odpowiednim użytkowaniu oraz konserwacji – ponadczasowe. Warto pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym, a więc będzie   pobierać i oddawać wilgoć w zależności od temperatury, w jakiej przebywa. 

Dlaczego blaty drewniane oraz te z dodatkiem żywicy epoksydowej się wyginają? Jest to zależne od kilku czynników:

  • brak wykończenia takiego jak: olej, wosk, lakier itp,
  • wykończenie nałożone tylko na jedną stronę,
  • praca drewnem, które ma powyżej 10% wilgotności,
  • pozostawianie na powierzchni blatu rozlanej wody,
  • postawienie stołu przy źródle ciepła jak; kaloryfer lub kominek,
  • klejonka, która nie jest klejona „na zmianę”. 

Drewniany blat z czasem może stracić płaskość powierzchni, która jest tuż po zakupie. Efektem tego jest naturalny ruch drewna, który odbywa sie, nawet gdy drewno jest już stołem. 

Na szczęście jest kilka prostych sposobów, które pomogą w ustabilizowaniu blatu, aby jak najdłużej pozostał równy. 

Wygięcie blatu – jak zapobiegać?

Pisaliśmy już o tym, jakie efekty mogą być przy pracy z mokrym drewnem, zerknij -> tutaj oraz tutaj <-.

Poniżej kilka sposobów jak ograniczyć wyginanie się blatów podczas ich użytkowania.

Pierwszy sposob – Ceownik.

Już sam kształt ceownika, który w połączeniu z grubością stali zapewnia wystarczającą siłę, aby chronić drewno przed wypaczeniem, wybrzuszeniem i skręcaniem. Owalne/podłużne otwory do mocowania w środku kanału umożliwiają regulację naśladując naturalny ruch drewna, warto poluzować śruby przy zmianie warunków atmosferycznych i pozwolić się drewnu ułożyć. Taką regulację, warto też przeprowadzać po transporcie, aby drewno mogło się na spokojnie ułożyć w nowym „środowisku”.

3

Ważną rzeczą w takim rozwiązaniu jest to, że nie ingeruje w estetykę blatu. Ceownik montowany jest od spodu blatu. A ktoś ciekawski, zaglądając pod spód blatu doceni twój kunszt. Ta metalowa sztanga z wyciętymi otworami na śruby to świetny sposób na utrzymanie płaskiej powierzchni stołu przez lata. 

Zalecane jest również użycie co najmniej 2 ceowników na blat (mniejszy niż 200 cm). W przypadku szczególnie dużych blatów (200cm i dłuższych) zalecamy użycie 3 ceowników.

Koniecznie stalowe ceowniki.

Stal jest znacznie bardziej odporna na rozciąganie, w przeciwieństwie do aluminium, które szybciej podda się napieraniu drewna. Stosując aluminiowy ceownik, jest duża szansa na wyrwanie się śrub z otworów.

A 1

Sposób drugi – nacięcia.

Następnym sposobem jest wykonanie nacięć wzdłuż słojów. Szerokie i grube blaty z litego drewna nacina się od dołu – wzdłuż, np. do połowy lub 50% grubości max. Nacięcie powyżej 60% może spowodować, że w tym miejscu materiał będzie za cienki już i pęknie przy nieznacznych naprężeniach, szczególnie jeżeli jest to blat drewniany w połączeniu z żywica, która nie pracuje tak jak drewno. Głównym zadaniem takiego rozwiązania jest pozwolenie drewnu na pracę, jednocześnie zapobiegając jego odkształcaniu się.

19.235.1.3b Liveedgetable Base2andtop1 Threeconnections V3

Nacięcia wykonujemy w odstępach 5-6cm – to powoduje wprowadzenie nieciągłości materiału i likwiduje napięcia od dolnej strony. Taki blat drewniany, mimo że się kurczy/rozszerza od spodu nie wygina się tak jak materiał pełny, bez nacięć. Dodatkowym atutem jest to, że te kanały przelotowe są niewidoczne podczas normalnego użytkowania stołu.

Jeśli potrzeba dodatkowo wzmocnić tak głęboko ponacinany monolit powinno się wykonać od spodu poprzeczne kanały typu „jaskółczy ogon”. Wbija się tam ciasno krótkie „poprzeczki”. Nie muszą być wbijane na klej – ponieważ blat cały czas „pracuje” pod wpływem zmiennej temperatury i poziomu wilgotności przez cały czas użytkowania mebla.

Img 4069
33

Sposób trzeci – klejenie. 

Kolejnym sposobem jest klejenie listwe które powstało z rozcięcia dużego monolitu na mniejsze części. Trzeba rozciąć szeroką deskę, a następnie skleić wszystkie listwy tak, aby uzyskać znowu szeroką deskę, by właśnie zapobiec jej wygięciu.

Co ważne przy klejeniu wszystkie listwy układa się na przemian (góra – dół). Patrząc na bok deski łuki słojów kolejnych listew – powinny tworzyć fale.

4

Sprawdzaj śruby co jakiś czas.

Nie jest złym pomysłem sprawdzanie momentu dokręcania śrub raz w roku. Tylko po to, aby upewnić się, że nie są poluzowane, przez co stół mógłby stracić swoją równą powierzchnię. Oczywiście dotyczy się do śrub zarówno od zainstalowanych ceowników, jak i podstawy. 

Ps. zerknij na listę wykończeń drewna. Produkty używane przez zawodowych stolarzy 😉

65 / 100

Odwiedź nasz sklep

  • Promocja!

    Magnetyczne złącze do PVC

    Original price was: 79,00 zł.Current price is: 69,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 65,00 .

  • Promocja!

    Adapter – łącznik węży SPIRO

    Original price was: 49,00 zł.Current price is: 29,00 zł.

    Poprzednia najniższa cena: 35,00 .

  • Promocja!

    ZESTAW – Książka + komplet mieszadeł + blok

    Original price was: 144,00 zł.Current price is: 122,40 zł.
Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie!
woodlove

Żywica na deski do KROJENIA? Mówię nie!

Drewno powraca do kuchni, ponieważ ludzie mają już dość jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Lecz…
5 sierpnia 20215 min Czytaj dalej
Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.
woodlove

Maska do pracy z żywicą. Wskazówki, które pozwolą Ci wybrać odpowiednią.

Gazy lub opary wydzielane przez żywicę epoksydową istnieją naprawdę. Nie czujemy ich zbyt dobrze, ale…
2 lipca 202112 min Czytaj dalej
Diody LED w żywicy epoksydowej. Wszystko, co powinieneś wiedzieć.
woodlove

Diody LED w żywicy epoksydowej. Wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Diody o klasach wodoodporności IP30 i wyższych sprawdzą się doskonale w projektach z użyciem żywicy…
5 lipca 20225 min Czytaj dalej

4 komentarze

  • Emil pisze:

    Powierzchnia mojego monolitu 250x120x10 po 3 latach zrobiła się mocno krzywa prawie do 2cm różnicy . Trzeba będzie splanować blat i wtedy pomysł z nacięciami na pewno wypróbuję.

  • admin pisze:

    hej! nie planować – a zacząć od prostowania.
    Planowanie usunie bardzo dużo drewna i blat będzie bardzo cienki. Proponuje naciągnąć blat, aby zminimalizować ilość usuniętego materiału. Proszę zerknąć na wpis pt: Nowy stół pękł”.

  • Irek pisze:

    Witam. A jak wygląda spraw ze stolikami kawowymi z plastrów drewna. W stole z deski nacina się wzdłuz włókien tudzież ceownik dajemy w poprzek a w takim stoliku z plastra jak nalezy to wykonać?

  • admin pisze:

    Plastry zazwyczaj są 2x grubsze niż standardowy blat z deski, dlatego ich wyginanie się jest zdecydowanie mniejsze. Jednak, jeśli blat z plastra jest większych rozmiarów – i jest szansa ze zacznie opadać pod własnym ciężarem, można wykonać specjalną podstawę. Czyli zamiast instalować np. 4 osobne nogi, można stworzyć ramę z profila która będzie zarówno mocnym wsparciem dla blatu – jak i podstawy.

Zostaw komentarz

otrzymujesz
na dowolny zakup, uwzględniając minimalną kwotę zakupu -59,99 zł. * NIE ŁĄCZY SIĘ Z INNYMI PROMOCJAMI
RABAT 10%
Kod kuponu: nlqlpwzr8l10