fbpx Skip to main content
0

Żywica jest fajnym medium, dość proste w obsłudze, nie potrzeba tak wiele narzędzi, w sumie to nie potrzeba żadnych narzędzi specjalistycznych o ile umiesz dobrze wykorzystać te podstawowe. Pamiętaj że Arka została stworzona przed wynalezieniem pilarek, strugarek czy zaawansowanej technologii klejenia i uszczelniania drewna.

Żywica jest spoko, żywica wiele ci wybaczy o ile delikatnie się z nią obchodzisz. To kolejny argument dla którego, każdego dnia przybywa twórców-amatorów ( bez urazy dla początkujących, każdy kiedyś zaczynał, ja również byłem zielony na początku;) ) I nie mam nic przeciwko temu, fajnie że coraz więcej ludzi po nią sięga. Ale ogromnym minusem jest to, że 95% osób zaczynających temat nie wgłębia się w niego, tylko leci i kupuje najtańszą żywice jaką znajdzie, i leje…leje w salonie, leje w kuchni, leje w przedpokoju, leje obok łóżka którego śpi. 

I chodź powtarzasz że tak nie można. że to jest w cholerę nie zdrowe, to i tak sypie się na ciebie fala hejtu i nienawiści bo przecież się nie znasz.

Moda na żywicę staje się naszą codziennością, jak to że każdy musi mieć samochód, to że każdy musi mieć najlepszy telefon, jak to że każdy musi mieć coś innego, lepszego. Żywica jest tym „ZŁOTYM ŚRODKIEM” wystrzelenia swojego pomysłu i wyobraźni na poziomy o których nie myślimy.

Tworzymy stoły, meble, obrazy, dodatki użyteczności codziennej. Projekty te większe i mniejsze. te które mają udekorować nasze życia, jak i te które stają się niezbędnością w niektóych aspektach życia. 

Żywica i jej utwardzacze są SUBSTANCJĄ CHEMICZNĄ! i jest szkodliwa. W mniejszym lub większym stopniu, czasem na skórze pojawią się małe plamki, czasem możesz mieć oparzenia jak oparzeniu. 

W gorszych przypadkach, po prostu możesz zacząć się dusić. Pył z żywicy która jeszcze w pełni się nie utwardziła jest trujący i szkodliwy. 

PS. twarda a w pełni utwardzona żywica to 2 różne tematy. Twarda żywica może być po 4 godzinach, utwardzona to nawet czasem 2 tygodnie. 

Oglądam wasze działa, wszystkich tych co siedzą dość mocno w temacie i widzę jak się rozwijacie, jak rok temu była mała podkładka, która udała się po nastu próbach, a dziś potężne stoły, lampy itp. 

Ale widzę też tych którzy nie odrabiają lekcji. Ci którzy nie przyswoili wiedzy, nie czytali, albo nie oglądali filmów których masa w necie dostępna. Ci którzy zawsze zadają masę pytań, nie poszukujący wcześniej odpowiedzi w wyszukiwarkach. Dodatkowo kupują pierwszą lepszą (czyli najtańszą) żywicę, a potem krytyka że to jednak sprzedawca coś namieszał i przez niego się zagotowało. Powtarzam, brak zdobywania wiedzy jest tym co zabija ten rodzaj sztuki. A każda forma sugerowania, by zamiast robić na szybko i poświęcili kilka wieczorów, kończy się krytyką. Po to jest grupa by pytać, pytać a nie rozumieć. 

Są i tacy którzy próbują, poświęcają czas, pieniądze i materiał na testy, próby, własne rozwiązania. Za takich zawsze będę trzymał kciuki. Dopinguję ich ile mogę. Oni doskonale wiedzą z nie ma uniwersalnej metody. Trzeba ją sobie wypracować!

Nie mam już sił, ani ochoty psuć sobie wewnętrznego zapału do tworzenia z użyciem żywicy, dlatego piszę to tutaj, ostatni raz. 

Żywica tylko do użytku przemysłowego – co znaczy że nie pracujesz z nią póki nie masz odizolowanego pomieszczenia.

Nie dotykasz jej póki nie masz narzędzi zapewniających ochronę. Tak, dobrze czytasz. MASKA, RĘKAWICZKI, ORAZ OKULARY to narzędzia które pozwolą ci zachować bezpieczeństwo. Jak masz wątpliwości to zapraszam tutaj

Nie kupujesz pierwszej lepszej żywicy. Na polski rynku jest ponad 20 popularnych żywic. Stoły, deski do serwowania, obrazy, biżuteria, każde z nich można stworzyć z innej żywicy. Jedna jest bardzo twarda, inna znów wybaczy niewielki upadek, a jeszcze kolejna wybaczy promienie słońca jak i pot, w przypadku biżuterii. 

Czytasz kartę techniczną, tam opisane jest jakie proporcje, jakie temperatury, jakie czasy, itp. Jeżeli  podczas zakupów nie możesz jej dostać. omiń ten sklep, Wiele importerów jej nie posiada,  albo podkrada od konkurencji. Czasem sami nie wiedzą co sprzedają.

Nie odlewasz żywicy w pokojach, salonach, kuchniach itp. Jak nie masz takiej możliwości,  to nie baw się w to, parę stówek ważniejsze od zdrowia?  A jak myślisz by z tego zrobić niewielki biznes… wynajmij garaż za 200 zł miesięcznie i tam pracuj. Jak mieszkasz w bloku, mniejsze projekty możesz ogarnąć na balkonie. 

Ostatnie. Licz się z tym że nie zawsze będzie idealne, że projekt życia spali na panewce. Możesz  wykonać projekt  droższy niż niejeden samochód, a na koniec coś pójdzie nie tak i.. i zaczynasz od nowa.  Żywica jest  trudna w recyklingu, więc zanim wywalisz nieudany projekt do kosza. pomyśl czy nie można z niego zrobić coś innego.  Może już wystarczy zaśmiecania ziemi, nie udanymi projektami ?

Jeżeli nie masz czasu, ochoty, ani cierpliwości by nauczyć się teorii to jak możesz mieć ochotę i czas na wielogodzinne szlifowanie, i dopieszczanie swojego projektu z żywicy?

Cierpliwość jest w cholerę ważnym aspektem tej pracy.

Zabawy z żywicą to niekończące się wydatki, a to coś braknie, a to coś się popsuje, a to projekt za duże pieniądze pójdzie w kosz… jeżeli już na samym początku chcesz kupić najtańsze przybory, w tym żywice…to może nie ma co się w to dalej bawić ?

Jesteś tu jeszcze?

Świetnie!

Jeżeli jesteś zdecydowany by wkroczyć w ten nieziemsko trudny świat, to poniżej znajdziesz listę przedmiotów niezbędnych do pracy z żywicą.

Lista zaopatrzenia potrzebna do drewna i żywicy epoksydowej

 • żywica epoksydowa
 • kubki do mieszania i patyczki do mieszania
 • Opalarka lub palnik gazowy (do usuwania pęcherzyków z żywicy epoksydowej)
 • Rękawiczki nitrylowe i maska ochronna, okulary.
 • Polerka
 • Pasta do szlifowania i polerowania
 • Olej do drewna
 • waga, im dokładniejsza tym lepiej, szczególnie przy małych projektach, jak biżuteria, czy podkładki.
 • silikon sanitarny do tworzenia foremek
 • tworzywo sztuczne, pp, pe, hips do tworzenia większych form, jak stoły
 • folia spożywcza, budowlana, worki na śmieci
 • taśma malarska
 • pędzle najlepiej jednorazowe,

Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiedniej przestrzeni roboczej, wentylowanym pomieszczeniu, z dala od zwierząt i rodziny.

Jeżeli dotrwałeś do końca. Dziękuję.

Close Menu
Zamówienia złożone do godziny 14 realizujemy tego samego dnia.