fbpx Skip to main content

Żywica jest fajnym medium, dość proste w obsłudze, nie potrzeba tak wiele narzędzi, w sumie to nie potrzeba żadnych narzędzi specjalistycznych o ile umiesz dobrze wykorzystać te podstawowe. Pamiętaj że Arka została stworzona przed wynalezieniem pilarek, strugarek czy zaawansowanej technologii klejenia i uszczelniania drewna.

Żywica jest spoko, żywica wiele ci wybaczy o ile delikatnie się z nią obchodzisz. To kolejny argument dla którego, każdego dnia przybywa twórców-amatorów ( bez urazy dla początkujących, każdy kiedyś zaczynał, ja również byłem zielony na początku;) ) I nie mam nic przeciwko temu, fajnie że coraz więcej ludzi po nią sięga. Ale ogromnym minusem jest to, że 95% osób zaczynających temat nie wgłębia się w niego, tylko leci i kupuje najtańszą żywice jaką znajdzie, i leje…leje w salonie, leje w kuchni, leje w przedpokoju, leje obok łóżka którego śpi. 

I chodź powtarzasz że tak nie można. że to jest w cholerę nie zdrowe, to i tak sypie się na ciebie fala hejtu i nienawiści bo przecież się nie znasz.

Moda na żywicę staje się naszą codziennością, jak to że każdy musi mieć samochód, to że każdy musi mieć najlepszy telefon, jak to że każdy musi mieć coś innego, lepszego. Żywica jest tym „ZŁOTYM ŚRODKIEM” wystrzelenia swojego pomysłu i wyobraźni na poziomy o których nie myślimy.

Tworzymy stoły, meble, obrazy, dodatki użyteczności codziennej. Projekty te większe i mniejsze. te które mają udekorować nasze życia, jak i te które stają się niezbędnością w niektóych aspektach życia. 

Żywica i jej utwardzacze są SUBSTANCJĄ CHEMICZNĄ! i jest szkodliwa. W mniejszym lub większym stopniu, czasem na skórze pojawią się małe plamki, czasem możesz mieć oparzenia jak oparzeniu. 

W gorszych przypadkach, po prostu możesz zacząć się dusić. Pył z żywicy która jeszcze w pełni się nie utwardziła jest trujący i szkodliwy. 

PS. twarda a w pełni utwardzona żywica to 2 różne tematy. Twarda żywica może być po 4 godzinach, utwardzona to nawet czasem 2 tygodnie. 

Oglądam wasze działa, wszystkich tych co siedzą dość mocno w temacie i widzę jak się rozwijacie, jak rok temu była mała podkładka, która udała się po nastu próbach, a dziś potężne stoły, lampy itp. 

Ale widzę też tych którzy nie odrabiają lekcji. Ci którzy nie przyswoili wiedzy, nie czytali, albo nie oglądali filmów których masa w necie dostępna. Ci którzy zawsze zadają masę pytań, nie poszukujący wcześniej odpowiedzi w wyszukiwarkach. Dodatkowo kupują pierwszą lepszą (czyli najtańszą) żywicę, a potem krytyka że to jednak sprzedawca coś namieszał i przez niego się zagotowało. Powtarzam, brak zdobywania wiedzy jest tym co zabija ten rodzaj sztuki. A każda forma sugerowania, by zamiast robić na szybko i poświęcili kilka wieczorów, kończy się krytyką. Po to jest grupa by pytać, pytać a nie rozumieć. 

Są i tacy którzy próbują, poświęcają czas, pieniądze i materiał na testy, próby, własne rozwiązania. Za takich zawsze będę trzymał kciuki. Dopinguję ich ile mogę. Oni doskonale wiedzą z nie ma uniwersalnej metody. Trzeba ją sobie wypracować!

Nie mam już sił, ani ochoty psuć sobie wewnętrznego zapału do tworzenia z użyciem żywicy, dlatego piszę to tutaj, ostatni raz. 

Żywica tylko do użytku przemysłowego – co znaczy że nie pracujesz z nią póki nie masz odizolowanego pomieszczenia.

Nie dotykasz jej póki nie masz narzędzi zapewniających ochronę. Tak, dobrze czytasz. MASKA, RĘKAWICZKI, ORAZ OKULARY to narzędzia które pozwolą ci zachować bezpieczeństwo. Jak masz wątpliwości to zapraszam tutaj

Nie kupujesz pierwszej lepszej żywicy. Na polski rynku jest ponad 20 popularnych żywic. Stoły, deski do serwowania, obrazy, biżuteria, każde z nich można stworzyć z innej żywicy. Jedna jest bardzo twarda, inna znów wybaczy niewielki upadek, a jeszcze kolejna wybaczy promienie słońca jak i pot, w przypadku biżuterii. 

Czytasz kartę techniczną, tam opisane jest jakie proporcje, jakie temperatury, jakie czasy, itp. Jeżeli  podczas zakupów nie możesz jej dostać. omiń ten sklep, Wiele importerów jej nie posiada,  albo podkrada od konkurencji. Czasem sami nie wiedzą co sprzedają.

Nie odlewasz żywicy w pokojach, salonach, kuchniach itp. Jak nie masz takiej możliwości,  to nie baw się w to, parę stówek ważniejsze od zdrowia?  A jak myślisz by z tego zrobić niewielki biznes… wynajmij garaż za 200 zł miesięcznie i tam pracuj. Jak mieszkasz w bloku, mniejsze projekty możesz ogarnąć na balkonie. 

Licz się z tym że nie zawsze będzie idealne, że projekt życia spali na panewce. Możesz  wykonać projekt  droższy niż niejeden samochód, a na koniec coś pójdzie nie tak i.. i zaczynasz od nowa.  Żywica jest  trudna w recyklingu, więc zanim wywalisz nieudany projekt do kosza. pomyśl czy nie można z niego zrobić coś innego.  Może już wystarczy zaśmiecania ziemi, nie udanymi projektami ?

Jeżeli nie masz czasu, ochoty, ani cierpliwości by nauczyć się teorii to jak możesz mieć ochotę i czas na wielogodzinne szlifowanie, i dopieszczanie swojego projektu z żywicy?

Cierpliwość jest w cholerę ważnym aspektem tej pracy.

Zabawy z żywicą to niekończące się wydatki, a to coś braknie, a to coś się popsuje, a to projekt za duże pieniądze pójdzie w kosz… jeżeli już na samym początku chcesz kupić najtańsze przybory, w tym żywice…to może nie ma co się w to dalej bawić ?

-przed zakupem żywicy poczytaj jakie są jej zastosowania, nie bierz pierwszej lepszej

-jak już kupisz na start najtańszą, to nie bądź w szoku że popęka lub nie wyjdzie, lub się zagotuje-jak chcesz zrobić stolik, lub coś innego z zastosowaniem drewna to pamiętaj że POWINNO mieć mniej niż 14% wilgotności i nie powierzchownie ale wewnątrz, do tego potrzebujesz dobry miernik z elektrodami.

potrzebujesz znacznie więcej cierpliwości niż myślisz.

-jeżeli na projekt masz odliczoną gotówkę, spodziewaj się że będziesz potrzebować jeszcze połowę tego do odłożyłeś.

-tworząc własny planer pamiętaj nie tylko o tym by nie “siadał” po środku, ale też by był stabilny.-Teoretycznie każdą pastą polerską wypolerujesz żywicę, ale im droższa, tym czeka cię mniej pracy. -papier ścierny? Kup jaki chcesz byle nie w supermarketach

-pasty jak i papiery kupisz w każdym dobrym sklepie lakierniczym z farbami do samochodów.

-barwnik maksymalnie może stanowić 5% całej mieszanki żywica/utwardzacz/barwnik.-palnik opalarka to sprawdzone metody usuwania bąbli. ale nie zapominaj o gruntowaniu.-im więcej spękań, tym bardziej postaraj się przy gruntowaniu

-przy tworzeniu tam, zapobieganiu wylewaniu się żywicy tam gdzie nie chcemy najlepiej zastosować silikon sanitarny, dowolnie jaki, lub klej na gorąco.

-podłoże do wylewania żywicy można zrobić ze zwykłej płyty meblowej oklejonej taśmą pakową lub winylową. -nieregularne kształty można uzyskać przez maty silikonowe, elastyczne pcv itp.

-zagruntujesz drewno żywicą, tą samą jaką będziesz zalewać, pamiętaj że to mieszanka żywica/utwardzacz, nie sama żywica.

-szlifierki mimośrodowe.. cóż, jeżeli liczysz na efekty nie mogą to być narzędzia za 180 zł z marketu.

-jeżeli chcesz drewno pokryć olejem lub .woskiem to szlifujesz drewno papierem do 180-320. a żywicę do 400-600.

-zanim zaczniesz wylewać żywicę, koniecznie wielokrotnie sprawdź poziom podstawy w każdym kierunku.

-olej i wosk nie zabezpieczy blatu przed gorącem. najlepiej sprawdzi się lakier dwuskładnikowy poliuretanowy.

-jeżeli robisz stół rzekę, pamiętaj by obie deski miały ze sobą poparcie, żywica nie może być jedynym łącznikiem.

-stała temperatura i wilgotność przez pierwsze 48 godzin od wylania to konieczność.

-pamiętaj by pracowni nie urządzać w pomieszczeniu w którym przebywają inni domownicy (nie brakowało ludzi co bawili się w to w kuchni podczas gotowania obiadu)

-co do suszenia drewna, jest taka zasada że deska z twardego drewna musi być suszona przez około rok na każdy cal grubości. I wiadomo mnożysz ten okres przez grubość posiadanych desek.

Jesteś tu jeszcze?

Świetnie!

Jeżeli jesteś zdecydowany by wkroczyć w ten nieziemsko trudny świat, to poniżej znajdziesz listę przedmiotów niezbędnych do pracy z żywicą.

Lista zaopatrzenia potrzebna do drewna i żywicy epoksydowej

 • żywica epoksydowa
 • kubki do mieszania i patyczki do mieszania
 • Opalarka lub palnik gazowy (do usuwania pęcherzyków z żywicy epoksydowej)
 • Rękawiczki nitrylowe i maska ochronna, okulary.
 • Polerka
 • Pasta do szlifowania i polerowania
 • Olej do drewna
 • waga, im dokładniejsza tym lepiej, szczególnie przy małych projektach, jak biżuteria, czy podkładki.
 • silikon sanitarny do tworzenia foremek
 • tworzywo sztuczne, pp, pe, hips do tworzenia większych form, jak stoły
 • folia spożywcza, budowlana, worki na śmieci
 • taśma malarska
 • pędzle najlepiej jednorazowe,

Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiedniej przestrzeni roboczej, wentylowanym pomieszczeniu, z dala od zwierząt i rodziny.

UTYLIZACJA ŻYWICY EPOKSYDOWEJ

Brak konieczności wyrzucania żywicy epoksydowej jest łatwiejszy niż wyrzucanie żywicy epoksydowej – dlatego zawsze warto spróbować zminimalizować ilość odpadów podczas pracy. 

Praca na małych odlewach, pomaga dokładniej obliczyć ilość potrzebnej żywicy, dzięki czemu mniejszy powstaje odpad. A jeśli trochę rozlejesz lub wycieknie, spróbuj zebrać go do późniejszego wykorzystania.  

Podobnie, jeśli skończysz pracę i nadal masz w puszce trochę żywicy epoksydowej, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę musisz się jej pozbyć. Niewykorzystana żywica i utwardzacz mają długi okres trwałości. Jeśli więc w pojemniku jest jeszcze spora ilość żywicy, zachowaj ją do przyszłych projektów – nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Często takie resztki przydają się na końcowe maskowanie niedoskonałości odlewu. 

Jeśli jednak wykonałeś wszystkie te czynności, ale zdecydowanie musisz pozbyć się żywicy oto, co musisz wiedzieć:

 • utwardzona żywica epoksydowa nie jest niebezpieczna, więc można ją usunąć wraz z resztą zwykłych odpadów.
 • jeśli chcesz pozbyć się zużytego pojemnika po żywicy, upewnij się, że jest on pusty – najlepiej, aby resztki ze ścian zawierały nie więcej niż 3% całkowitej pojemności.
 • pojemniki opróżniają się łatwiej, gdy są ciepłe, więc pozostawienie puszki w ciepłym kącie warsztatu może pomóc w procesie opróżniania. Uważaj jednak – pojemniki z żywicą mogą wydzielać niebezpieczne opary.

RESZTKI ŻYWICY I UTWARDZACZA NALEŻY BEZPIECZNIE USUNĄĆ

Odpowiedzialność za prawidłową utylizację odpadów zawsze spoczywa na użytkowniku końcowym, czyli na tobie żywicotwórco! 

Poniższe wskazówki powinny pomóc w podjęciu właściwych decyzji, kiedy należy pozbyć się niewykorzystanej żywicy epoksydowej i utwardzacza.

 •  Produkty epoksydowe mają długi okres trwałości przy przechowywaniu w szczelnych pojemnikach. Po prostu użyj produktu w innym projekcie.
 • Utwardzona żywica epoksydowa utylizowana jest jako bezpieczna substancja stała. Utwardzona żywica epoksydowa to żywica i utwardzacz, które zostały zmieszane w odpowiednich proporcjach i całkowicie utwardziły się. Utwardzoną żywicę epoksydową można utylizować jako bezpieczne ciało stałe.
 • Prawidłowo utylizuj puste pojemniki po produkcie. Puste pojemniki po produktach należy utylizować dopiero po dołożeniu wszelkich starań, aby opróżnić pojemnik. Pojemniki opróżniają się szybciej, gdy są ciepłe. Pozostawienie w ciepłym pomieszczeniu lub w ciepłej kąpieli wodnej może pomóc w oczyszczeniu pojemnika. 
 • Ogranicz ilość odpadów do minimum. Jeżeli nie jesteś pewien pomiarów,  pracuj z małymi partiami żywicy epoksydowej. 
 • Odzyskaj rozlaną żywicę epoksydową do późniejszego użytku.  
 • Szanuj środowisko. Nie pozbywaj się odpadów wylewając je do wody,  

Jeżeli dotrwałeś do końca. Dziękuję.

Leave a Reply

Rabat: 10%**
Na dobry początek Wpisz kod rabatowy w koszyku:
NLQLPWZR8L